Press enter to see results or esc to cancel.

iTunes Türkiye Açıldı!!

Aylardır Türkiye için açılması beklenen iTunes, dün akşam saatlerinde resmi olarak açıldı. Biz de bu haberi Twitter üzerinden sıcağı sıcağına sizlere ulaştırdık. Ancak iTunes Türkiye’nin açılmasının ne gibi yenilikler getirdiğini ve bu yeni iTunes’un kullanımı hakkında sizleri bilgilendirmek için ekstra bir yazı hazırlamaya karar verdik. İşte iTunes Türkiye ve beraberinde getirdikleri;

iTunes’un 4 Aralık tarihinde Rusya’da açılacağı önceden biliniyordu. Ancak Türkiye’yi ilgilendiren bir haber olmadığı için, biz de bunu gündemimize getirmemiştik. Fakat Apple bir süpriz yaparak sadece Rusya değil, içinde Türkiye’nin de bulunduğu toplam 56 ülkede iTunes’u aktif hale getirdi. Resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada bilmeyenler için kısa bir açıklama yapmak gerekirse; Türkiye’de şu ana kadar sadece AppStore tam olarak aktifti. iTunes ve iBooks Store’dan ise satın alım mümkün değildi. Ancak yazımıza konu olan bu haber ile artık iTunes’tan alışveriş yapmak mümkün. 🙂

Peki iTunes’un Türkiye’de açılması hayatımıza ne gibi yenilikler getirecek?

Tıpkı AppStore’dan uygulama satın alır gibi, iTunes üzerinden Müzik veya Film satın alabiliyoruz artık. Oldukça düşük maaliyetli bir yöntem olması sebebi ile de, korsan film ve müzik kullanan çoğu tüketici, artık orjinal içeriğe yönlenecek. En azından ben öyle ümit ediyorum.

iTunes ilk bakışta Film ve Müzik olmak üzere iki ana dala ayrılıyor. Bu sebepten dolayı da; iTunes Music Store ve iTunes Film Store şeklinde iki ayrı kavram karşımıza çıkıyor.

İçerik konusunda Amerika başta olmak üzere, çoğu ülkede geniş bir içerik arşivine sahip olan iTunes, henüz Türkiye açısından oldukça kısıtlı. Ancak bu arşivin iTunes’un birinci gününe ait olduğunu da hesaba katarsak, aslında epey geniş olduğunu fark ederiz. Tabi ki bu içerik sayısı sabit kalmayacak. Her geçen gün hızla genişleyeceği tahmin edilen iTunes, bu adaptasyon devrini atlattıktan sonra Türkiye’nin en geniş arşivlerinden birine sahip olacağı kesin.

;

İçerik geniş, maliyet ucuz. Güzel güzel de, rakam söyle rakam!!

Korsan kullanıma alışkın bir millet olmamız sebebiyle, iTunes’ta bulunan film ve müzikler ilk bakışta biraz pahalı gözükebilir. Ancak bu rakamların orjinal içerikler ile karşılaştırılması gerektiği unutulmamalıdır. (Korsan kullanım dememden dolayı lütfen alınmayın, bir genelleme yaptım sadece.) Başlıca rakamlar ise şu şekilde;

  • 1 Parça: 0,89TL
  • 1 Albüm: 8,99TL
  • SD Film Kiralama: 3,99TL
  • HD Film Kiralama: 4,99TL
  • SD Film Satın Alma: 12,99TL
  • HD Film Satın Alma: 18,99TL

Ancak bazı müzik parçalarının 0,89TL yerine 1,29TL’ye satıldığının da altını çiziyorum. Yani bu fiyatlar her zaman geçerli değil. Örneğin Coldplay’in bir albümünde; bazı şarkılar 0,89TL, bazıları 1,29TL, bazıları ise 0,59TL’ye satılıyor.

Fiyat konusunda söylemek istediğim son bir şey daha var. İlginçtir ki, iTunes Türkiye’deki fiyatlar Amerika fiyatlarına göre çok daha ucuz. Örneğin Türkiye’de bir albüm 8,99TL iken, Amerika’da aynı albüm 9.90$’a satılıyor. Birazdan bahsedeceğim iTunes Match ise Türkiye’de 39,99TL iken, Amerika’da 25$. Açıkçası bunun sebebini bilmiyorum, ama şikayet de etmeyeceğim. 🙂

Film Kiralama’nın Özellikleri

Film kiralama denildiğinde akıllarda bazı soru işaretleri oluşuyor. Bu yüzden bir paragafta bu soru işaretlerini gidermek istiyorum. iTunes üzerinden bir filmi satın almak yerine, kiralayarak çok daha ucuza izleyebilirsiniz. Ancak kiraladığınız filmi bir an önce izlemeniz gerekiyor. Çünkü film 48 saat sonra ulaşılamaz konuma geliyor. Bu süre zarfında filmi istediğiniz kadar izleyebilirsiniz. Fakat sonuç olarak 2 günden uzun bir süre cihazınızda yüklü kalamayacak.

GÜNCELLEME (06/12/2012) : “ Kiraladığınız filmi izleyebimeniz için verilen 48 saat; filmi yüklediğiniz andan itibaren değil, filmi izlemeye başlattıktan sonra geçerli olacaktır. Filmi kiraladıktan sonra izlemeye başlamak için ise 30 günlük bir süreniz bulunmaktadır.

Filmler ve Türkçe’nin Durumu

Henüz Türkçe dublaj olarak iTunes’a girebilmiş değil. Ancak Türkçe Altyazı seçeneği oldukça fazla. Tabi bu söylediklerim yabancı filmler için. Yerli filmlerde zaten problem yok. Ayrıca maalesef seçtiğiniz altyazının ayarlarını değiştirmek gibi bir durum söz konusu değil. Mesela var olan altyazı boyutunu arttırmak veya yukarı aşağı yerleştirmek olanaksız. Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Müziklerde Ön Dinleme

iTunes’un sunduğu bir diğer özellik ise; müzikleri satın almadan önce ön dinleme imkanı vermesi. Örneğin bir müziği satın alacaksınız, ancak kararsızsınız. Bu durumda parçanın sol tarafında bulunan rakamlara basarak, şarkıdan bir kesit dinleyebilirsiniz. Böylelikle emin olmadığınız şarkıları yanlışlıkla satın almaktan kurtulursunuz.

Gift Card

iTunes Türkiye’nin açılmasının yanı sıra gelen en büyük yeniliklerden biri de; Gift Card. Artık kredi kartı bilgilerini Apple’a vermeden de herhangi bir App, Müzik veya Film satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise; Türkiye’de bulunan Premium Reseller’lerden birinden aldığınız Gift Card’ın kodunu Redeem kısmına yazmak. Tıpkı Promo Code kullanır gibi gerçekleştiriyorsunuz işlemleri. Ardından da belli bir bakiyeniz oluşuyor ve bunu istediğiniz gibi harcıyorsunuz. Daha detaylı bilgi için buraya, Apple’ın kendi ağzından dinlemek için ise buraya bakabilirsiniz.

iTunes Match

Her an her yerde internete sahip olan ve cihazlarında fazla depolama yeri bulunmayanlar için çok kullanışlı bir sistem olan iTunes Match de dün akşam Türkiye’ye giriş yaptı. Yıllık 39TL’ye üye olabileceğiniz iTunes Match, müziklerinize filmlerinize iCloud üzerinden ulaşma imkanı sunuyor. Ayrıca iTunes üzerinde bulunmayan müzikler de, tarafınızdan iTunes Match ile iTunes’a eklenebiliyor. Hem de 256Kbps yüksek kalitesinde. iTunes Match hakkında daha detaylı bilgiyi, bu yazıda bulabilirsiniz.

SONUÇ

Apple her geçen gün Türkiye’de daha da yayılıyor. iTunes’un Türkiye için açılması da bunun en büyük kanıtlarından biri. Sırada ise iBooksStore, Online Store ve son olarak Apple Store yer alıyor. Her gelen yenilik bizi Apple’a daha da bağladığı gibi, hayatımızda büyük kolaylıklara da sebep oluyor. Örneğin her fırsatta söylediğim gibi iTunes Store, beraberinde Türkiye’deki korsan kullanımını büyük ölçüde azaltacaktır. Bu da hem Sanatçı’ya hem de emek verene, emeğinin karşılığını almasında yardımcı olacaktır. iTunes’un ülkemize hayırlı olmasını diliyerek yazımı sonlandırıyorum. Siz de bu konudaki görüşlerinizi bizlerle paylaşırsanız, çok mutlu oluruz. 🙂

” GÜNCELLEME (06/12/2012):

iPhone üzerinden iTunes’a girdiğimde sorunla karşılaşıyorum.

Öncelikle ben de iTunes kullanmaya çalışırken iki farklı sıkıntı ile karştığımı söylemeliyim. Ama birini kendi uğraşlarım ile, birini de internette araştırarak çözdüm. Eğer siz de bu sıkıntılardan birini yaşıyorsanız, anlatacağım bu iki yöntem sayesinde bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

İlk olarak iTunes’a girmeye çalıştığınızda “iTunes Store’a bağlanamıyor” şeklinde bir hata alıyorsanız ve ne yaparsanız yapın düzelmiyorsa; bir link aracılığı ile iTunes’a ulaşmayı deneyebilirsiniz. Örneğin ben Apple’ın mail adresime attığı, iTunes’un açılışını anlatan maildeki linke tıkladığımda sorun tamamen çözüldü.

İkinci sorun ise; incelemede bulunan görsellerden de görebileceğiniz üzere, iTunes’a girdiğimde alt menüde sadece “Podcast’ler” ve “iTunes U” sekmelerinin gözükmesiydi. Bu sorunun formülünü ise internette biraz araştırdıktan sonra bulabildim. iTunes’un en altında bulunan “Hesap” bölümünden çıkış yapıp, bir başka Apple Kimliği (ID) ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmanız halinde ise; bir anda alt kısımdaki menü, normalde olması gereken hale geliyor. Sorun çözülüyor. 🙂

( Yazı No: -134- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261