Press enter to see results or esc to cancel.

Metroİstanbul – İncelemesi

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve her şey için bir mobil uygulama çıkması, hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bundan bir kaç gün önce AppStore’da yerini alan “Metroİstanbul” isimli uygulama, İstanbul sakinleri için büyük bir kolaylık oluşturdu. İşte karşınızda toplu taşıma ve raylı sistemi kullanan her iPhone kullanıcısının mutlaka sahip olması gereken bir uygulama! 

Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz uygulama, gerek sade arayüzü gerek de işlevsellliği bakımından oldukça başarılı. Maalesef Universal olmadığı için iPad sahipleri bu başarılı grafiklerden faydalanamıyor. Ancak zaten uygulamanın kullanım koşullarına baktığımızda, iPad üzerinden kullanılma ihtimali de çok düşük.

İstanbul’da bulunan 9 farklı raylı sistem hattını bünyesinde bulunduran uygulama, İstanbul Ulaşım‘ın web sitesi üzerinden sunduğu çoğu özelliği (hatta daha fazlası) aktif bir şekilde kullanabiliyor. Oldukça kullanışlı ve işlevsel bir uygulama olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok başarılı bir arayüze sahip.

Anlık sefer saatlerini görüntüleyebileceğiniz uygulama, hangi hattın hangi duraktan ne zaman geçeceğini dakik bir şekilde sizlere sunuyor. Tabi buradaki veriler, İstanbul gibi bir yerde her zaman doğru olamayabiliyor. Özellikle trafiğin içine giren tramvay hatlarında, bu sürelerde kayma yaşanabilir.

En yakın İstasyon özelliğine de sahip olan Metroİstanbul, konumunuza göre en yakın durağı harita üzerinden sizlere sunuyor. Bunun dışında diğer duraklara da yine bu haritadan göz atabilir, engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca uzay görünümlü harita seçeneği olduğu gibi, normal görünümlü harita seçeneğini de kullanabilirsiniz.

İstanbul’daki raylı sistemlerin “Hat Şemasına” da bu uygulama üzerinden ulaşmanız mümkün.

Eğer yolculuğunuz sırasında memnun kalmadığınız bir nokta olursa, uygulama içerisinden İstanbul Ulaşıma Öneri ve İstek göndermek mümkün. Hem de isterseniz bu öneriye resim, video veya ses kaydı ekleyebilirsiniz.

Bilet fiyatları, kayıp eşya, Sık Sorulan Sorular gibi Ulaşım A.Ş. hakkındaki bazı bilgileri de yine uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz.

GÜNCELLEME (03/01/2013): “Bu yazıyı yazalı 1 aydan fazla oldu. Fakat neden hala önceden söz vermeme rağmen, güncellemeyi yapmadığımı merak ediyor olabilirsiniz. Bunun en büyük sebebi; uygulamada önemli bir hata tespit etmem ve bu hatanın sebebini de uzun süre araştırmam oldu. Öncelikle herkeste böyle midir bilemem, ama ben 3G halindeyken uygulama düzgün çalışmıyordu. Öncelikle kendi imkanlarım ile bunu düzeltmeye çalıştıysam da, başarılı olamadım. Yetkililere mail attım, fakat onlardan da tatminkar bir cevap alamadım. Çünkü sorunu kendileri yaşamadıklarını iddia ediyorlardı. Daha sonra uygulamanın güncellenmesini bekledim. Geçtiğimiz günlerde güncelleme gerçekleşti, fakat yine değişen bir şey yoktu. Bu yüzden ben de uygulamaya verdiğim 5 puanı 3’e düşürdüm. Çünkü 3G üzerinden çalışmayan bir uygulama, benim için bir şey ifade edemezdi. Tabi ki bu değişikliği aşağıdaki tabloya yansıtmıyorum, çünkü hala sorunun giderilebileceği düşüncesindeyim. Bu yüzden sessiz bekleyişimi de sürdürüyorum. Aynı sorunu sizler de yaşıyorsanız, yazıya yorum girerek bunu bizlerle paylaşabilirsiniz. Bakalım önümüzdeki zamanlarda uygulamada neler değişecek?

Bizce; Açıkçası benim gibi her gün 3-4 farklı toplu taşıma aracı kullanan biriyseniz, bu uygulama tam size göre. Henüz yeni çıktığı için, verilerin doğruluğunu deneyimleme fırsatı bulamadım. Bu sebeple biraz deneyimledikten sonra, yazıya güncelleme olarak düşüncelerimi ekleyeceğim. Yine de bu tarz yenilikler ile karşılaşmamız gayet güzel. Gerek bu uygulama, gerekse de İBB Cep Trafik veya Nerde Bu Otobüs gibi uygulamalar olsun, hayatı kolaylaştırdığı aşikar. Umarım ki daha da büyür, daha da gelişirler.

( Yazı No: -130- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261