Press enter to see results or esc to cancel.

Angry Birds Star Wars – İncelemesi

Aylardır beklenen, Angry Birds serisinin son oyunu “Angry Birds Star Wars” bugün AppStore’da yerini aldı. Türkiye saatiyle sabah 11:00’de Rovio‘nun düzenlediği ve Google+ üzerinden canlı olarak paylaşılan lansmanda duyrulan oyun, her zaman olduğu gibi gümbür gümbür geldi. Biz de yayınlanmasının hemen ardından indirip, sizler için inceledik. İşte Angry Birds Star Wars hakkında her şey..

Diğer Angry Birds oyunları gibi 1$’dan, daha doğrusu 1,79TL’den satışa çıkan Angry Birds Star Wars, iPad için özel geliştirilen bir de HD versiyona sahip. Buradan indirebileceğiniz versiyonun fiyatı ise 5,49TL. Angry Birds Space‘den sonra Mac AppStore’dan da satışa çıkan Angry Birds’ler, bu versiyonunu da 8,99TL’den satıyor. Kısacası Angry Birds Star Wars’ı Mac’iniz üzerinden oynamak isterseniz, buradan satın alabilirsiniz.

Rovio ve Lucasfilm’in ortak olarak ürettiği oyun, her zaman olduğu gibi çok başarılı grafik ve müziklere sahip. Diğer Angry Birds oyunlarında da olduğu gibi bir hikaye üzerine oturtulmuş olan oyun, tam anlamıyla Star Wars havasında geçiyor. Kısacası Angry Birds’ün eğlencesi, Star Wars’ın klasikleşmiş tadıyla birleşerek ellerinizden bırakamayacağınız bir oyun haline gelmiş.

40’ar bölümden iki paketin bulunduğu oyun, başlangıç için oldukça yeterli geliyor. Ancak bir süre oynadıktan sonra doğal olarak bölümler tükeniyor ve yeni bölümlere ihtiyacınız oluyor. İki paketteki 80 bölüm ve topladığınız yıldızlar doğrultusunda oynamaya hak kazandığınız 11 Bonus bölümün dışında, Angry Birds Space’de olduğu gibi ekstra bölümler de satın alabilirsiniz.

3,59TL’ye satın alabileceğiniz JEDI ismindeki bu pakette de tam 40 bölüm bulunuyor. Açıkçası ben Rovio’nun yaptığı bu satış stratejisini çok yanlış da bulsam, bu bölümleri satın alıp almamak size kalmış. Gelecek güncellemelerde ücretsiz bir şekilde yeni böümlerin de geleceği haberini veren Rovio, henüz bu güncellemelerin tarihini açıklamış değil. (Oyunun daha bugün çıktığını düşünürsek, yeni güncelleme pek erken gelmeyecektir. :D)

Angry Birds Star Wars’ın en iddialı kısmı ise bana göre karakterleri. Bildiğimiz klasik Angry Birds kuşları, Star Wars’ın meşhur karakterleri ile bütünleşmiş durumda. 30 tane karakterin bulunduğu oyun, diğer oyunlardan farklı olarak Ana Menü üzerinden de incelenebiliyor. İşin güzel kısmı ise; sadece kızgın kuşlarımız çağa ayak uydurmamış, aynı zamanda kötü domuzcuklarımız da Star Wars havasına bürünmüş durumda.

Her yeni karakterle tanıştığımızda, oyun bize o karakterin özelliklerini anlatıyor. O yüzden ben ekstradan burada bahsetme ihtiyacı görmüyorum. Ancak söylemek istediğim bir nokta var ki, o da her karakterin çok farklı özelliklere sahip olduğu. Örneğin eski oyunlarda bizim komutumuz ile hızlı bir dalışa kalkan sarı kuşumuz, bu oyunda lazer atıyor.

Ayrıca karakterlerimiz bölümler geçtikçe yeni özellikler de kazanabiliyor. Bu konuda da bir örnek verecek olursak; ilk bölümdeki kırmızı klasik kuşumuz, 10-15 bölüm sonra lazer kılcı kazanıyor. Ayrıca bu kılıç sayesinde, kötü domuzcukların bize karşı kullandığı lazerleri onlara döndürebiliyoruz. Bu da oyunda gerçek bir Star Wars havası oluşmasına katkı sağlıyor.

Geçmekte zorlandığınız bölümleri, sınırlı sayıda bulunan (fazlasını para ile satın alabileceğiniz) savaş gemileri ile rahatça geçebilirsiniz. Angry Birds Space’deki kartalın mantığı ile çalışan bu savaş gemisi, aynı zamanda ekstra bir puanlama sistemini de beraberinde getiriyor.

Angry Birds Star Wars, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi 3 yıldız üzerinden değerlendiriliyor. Yani puanlama sistemi eskisinin aynısı, tabi tasarım biraz daha farklı. 🙂

Bizce; Yazıyı fazla uzatıp, oyunun eğlencesini kaçırmak istemiyorum. Bu yüzden kendi fikrimi de belirterek yazıyı sonlandırıyorum. Ben Angry Birds’e her zaman sempati duysam da, oyunlarından çok fazla zevk alamıyordum. Ancak bu versiyon gerçekten başarılı olmuş. Özellikle kuşların farklı farklı yeteneklere sahip olması, bence oyunun kilit noktası. Kısacası; bu sefer gerçekten olmuş Rovio.. 🙂

( Yazı No: -127- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261