Press enter to see results or esc to cancel.

Summly – İncelemesi

17 yaşında bir gençin geliştirdiği ve sonucunda milyon dolarlar kazandığı Summly isimli uygulama ile haber takip alışkanlıklarınız değişecek. Bugün sizler için kaba taslak değinmeye çalışacağım Summly, aslında bir nevi yeni nesil Flipboard. Size vakit kazandırmakla kalmayan uygulama, aynı zamanda şık tasarımıyla göz zevkinize iyi gidecek.

Şuan için ücretsiz olarak indirebileceğiniz Summly, maalesef Universal değil. Bu sebepten iPhone’da çok başarılı sonuçlar verirken, iPad’de aynı seviyede çalışamıyor.

Summly temelde, mobil platformlardan haber takip etmemizi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bunun için de sayfalarca uzunluktaki haberleri, sizler için kısaltarak, hoş bir arayüzde geri sunuyor.

Henüz Türkçe desteği bulunmayan uygulama, sadece belli başlı yabancı haber kaynaklarını takip etme olanağı sunuyor. İleride içeriğinin büyük ölçüde genişleyeceği tahmin edilen Summly, Türkçe haber kaynakları ile çalışması konusunda ise biraz sıkıntılı. Şahsen ben böyle bir uygulamanın Türkçe bir içerikle sunulmasının epey zaman alacağı görüşündeyim.

Uygulamanın kısaca kullanımına geçmeden önce söylemek istediğim bir kaç küçük nokta daha var. Summly’i geliştiren 17 yaşındaki genç Developer, bu uygulama ile haberleri takip etmek için ayıracağımız vakti minimuma düşüreceğini düşünüyor. Ayrıca Twitter’daki 140 karakterlik Tweet’lerden uzun, haber sitelerindeki paragraflarca yazılardan ise kısa olan standart bir uzunluk geliştirerek, gündem haberlerine çok hızlı bir bakış olanağı sunuyor. Uygulamanın gelişme sürecine ait Mynet’in hazırladığı güzel bir habere de buradan göz atabilirsiniz.

Uygulama kullanım açısından çok rahat ve pratik. İlk yüklediğinizde karşınıza çıkan ekrandaki bazı yönlendirmeler ile, Summly’i nasıl kullanacağınızı çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kısaca; yukarı-aşağı bir hareket gerektirmeyecek uzunluktaki metinler, sağa-sola kaydırarak haberler arasında kolayca geçiş yapabileceğiniz bir sistem ile birleştirilmiş. Summly, ekrana çift tıklamanız halinde, haberi biraz daha detaylı incelemenize olanak sağlıyor. Bununla birlikte yazıyı aşağı çekerek, haberin orjinalinin bulunduğu sayfaya ulaşabiliyor; parmağınızı yukarı çekerek ise, Ana Menü’ye geri dönüş yapabiliyorsunuz.

Ekrana basılı tutmanız halinde Paylaşma Menüsünü açan uygulama; haberleri Twitter, Facebook veya Mail aracılığı ile paylaşmanıza olanak sağlıyor. Eğer isterseniz yine bu bölümden, bir haberini Favorilerinize ekleyip, çıkarabiliyorsunuz.

Farklı kategoriler altında, farklı kaynakları takip edebileceğiniz gibi; istediğiniz kaynakları da direkt olarak Ana Menüden takip edebiliyorsunuz. Tüm bu işlemleri Ayarlar Menüsünden rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bizce; Fazla uzatıp anlattığımız uygulamanın mantığına ters düşmemek adına, yazıyı burada sonlandırıyorum. Oldukça başarılı ve iddialı bir uygulama olarak gördüğüm Summly, yabancı kaynaklardan haber takibi yapanlar için birebir.

( Yazı No: -126- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261