Press enter to see results or esc to cancel.

Summly – İncelemesi

17 yaşında bir gençin geliştirdiği ve sonucunda milyon dolarlar kazandığı Summly isimli uygulama ile haber takip alışkanlıklarınız değişecek. Bugün sizler için kaba taslak değinmeye çalışacağım Summly, aslında bir nevi yeni nesil Flipboard. Size vakit kazandırmakla kalmayan uygulama, aynı zamanda şık tasarımıyla göz zevkinize iyi gidecek.

Şuan için ücretsiz olarak indirebileceğiniz Summly, maalesef Universal değil. Bu sebepten iPhone’da çok başarılı sonuçlar verirken, iPad’de aynı seviyede çalışamıyor.

Summly temelde, mobil platformlardan haber takip etmemizi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bunun için de sayfalarca uzunluktaki haberleri, sizler için kısaltarak, hoş bir arayüzde geri sunuyor.

Henüz Türkçe desteği bulunmayan uygulama, sadece belli başlı yabancı haber kaynaklarını takip etme olanağı sunuyor. İleride içeriğinin büyük ölçüde genişleyeceği tahmin edilen Summly, Türkçe haber kaynakları ile çalışması konusunda ise biraz sıkıntılı. Şahsen ben böyle bir uygulamanın Türkçe bir içerikle sunulmasının epey zaman alacağı görüşündeyim.

Uygulamanın kısaca kullanımına geçmeden önce söylemek istediğim bir kaç küçük nokta daha var. Summly’i geliştiren 17 yaşındaki genç Developer, bu uygulama ile haberleri takip etmek için ayıracağımız vakti minimuma düşüreceğini düşünüyor. Ayrıca Twitter’daki 140 karakterlik Tweet’lerden uzun, haber sitelerindeki paragraflarca yazılardan ise kısa olan standart bir uzunluk geliştirerek, gündem haberlerine çok hızlı bir bakış olanağı sunuyor. Uygulamanın gelişme sürecine ait Mynet’in hazırladığı güzel bir habere de buradan göz atabilirsiniz.

Uygulama kullanım açısından çok rahat ve pratik. İlk yüklediğinizde karşınıza çıkan ekrandaki bazı yönlendirmeler ile, Summly’i nasıl kullanacağınızı çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kısaca; yukarı-aşağı bir hareket gerektirmeyecek uzunluktaki metinler, sağa-sola kaydırarak haberler arasında kolayca geçiş yapabileceğiniz bir sistem ile birleştirilmiş. Summly, ekrana çift tıklamanız halinde, haberi biraz daha detaylı incelemenize olanak sağlıyor. Bununla birlikte yazıyı aşağı çekerek, haberin orjinalinin bulunduğu sayfaya ulaşabiliyor; parmağınızı yukarı çekerek ise, Ana Menü’ye geri dönüş yapabiliyorsunuz.

Ekrana basılı tutmanız halinde Paylaşma Menüsünü açan uygulama; haberleri Twitter, Facebook veya Mail aracılığı ile paylaşmanıza olanak sağlıyor. Eğer isterseniz yine bu bölümden, bir haberini Favorilerinize ekleyip, çıkarabiliyorsunuz.

Farklı kategoriler altında, farklı kaynakları takip edebileceğiniz gibi; istediğiniz kaynakları da direkt olarak Ana Menüden takip edebiliyorsunuz. Tüm bu işlemleri Ayarlar Menüsünden rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bizce; Fazla uzatıp anlattığımız uygulamanın mantığına ters düşmemek adına, yazıyı burada sonlandırıyorum. Oldukça başarılı ve iddialı bir uygulama olarak gördüğüm Summly, yabancı kaynaklardan haber takibi yapanlar için birebir.

( Yazı No: -126- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

4 Comments

Kemal

Böyle bir uygulama için yapmış olduğunuz bu incelemeyi pek beğenmediğimi söylemeliyim. Ekrana basılı tutulduğunda sosyal linklerin çıkmasını yada bunun gibi diğer şeyleri sizin bulduğunuz gibi kullanıcı da bulacaktır. Tasarımdan, görsellikten söz etmek yerine uygulamanın kısaltmalar yaparken ne derece başarılı olduğuna dair en azından birkaç cümle beklerdim. Uygulama başında verilen, uygulamanın kullanımı ile alakalı bilgileri tekrarlamışsınız o kadar 🙂 Uygulama ücretli olsa yararlı olabilir fakat ücretsiz bir uygulama için daha farklı bir inceleme olmalıydı. Böyle bir uygulamadan insanları haberdar etmek istedim diye bir açıklama yapabilirsiniz. Bunu birçok site birkaç satırla zaten yapıyor. Sizin yazınız da birkaç satırda anlatılacak şeyleri uzatmaktan başka bir şey olmamış. Saygılar

Muammer

Öncelikle teşekkür ederim. Olumlu veya olumsuz her türlü yorum, bundan sonra daha başarılı yazılar yazabilmem için gerekli. 🙂 Dediğiniz gibi “Uygulamadan haber vermek istedim” tarzı bir cümle kullanmadım, ama yazıyı hazırlarken zaten onu kast etmiştim. Yani belirtme gereği görmemiştim, ancak yanılmışım.

Uygulamanın esas özelliği yine dediğniz gibi haberleri kısaltmak iken, ben bunun üzerinde de sadece bir kaç cümle söyledim. Fazla duramadım. O yüzden ayrıca özür diliyorum. Tasarım konusuna gelince ise; arayüzü çok başarılı bulmamdan dolayı yazı boyunca her fırsatta tasarım hakkında bir şeyler söyledim. Ama bu; uygulamanın benim gözümde en çok dikkat çeken şeylerden biri olmasından kaynaklanıyordu. Yani yüzeysel olarak geçseydim, vicdan azabı çekerdim. 🙂

Tavsiye ve önerileriniz için tekrar teşekkür ediyor, bundan sonraki yazılarımda dediğiniz konulara özen göstereceğime de söz veriyorum. 😉

Kemal

Tasarım ne kadar güzel olursa olsun, kurulan bu algoritmadan daha önemli olamaz. Algoritma ile alakalı elle tutulur bir yorum da malesef yok. Yüzeysel olarak geçersem vicdan azabı çekerim demişsiniz fakat tüm inceleme yazısı da tasarım ve onun getirdikleri hakkında olmamalı. Başarılar..

Muammer

Haklısınız. Gerçekten uygulamanın esas özelliğini, yazıları kısaltan algoritma oluşturuyor. Yazıda bu konu üzerinde fazla durmadığım için özür diliyorum. Bundan sonraki yazılarımda bu tarz şeylere daha fazla dikkat edeceğim. Teşekkürler. 🙂


Leave a Comment


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261