Press enter to see results or esc to cancel.

Kelime Kazanı – İncelemesi

iPhone ile oynanması en zevkli oyun gruplarından biri de, şüphesiz zeka oyunlarıdır. Boş zamanlarınızı eğlenerek geçirmek için, bulmacadan daha iyi ne olabilir ki? Ben de bundan dolayı bugün sizler için, yaklaşık 2 hafta önce AppStore’da yerini alan “Kelime Kazanı” isimli oyunu incelemeye karar verdim. Oldukça eğlenceli bir oyun olmasının yanı sıra, kendi arkadaşlarınız ile oynamanızdan dolayı da ayrı bir zevkli.

Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz bu oyun, Universal olması sebebiyle hem iPhone hem de iPad’de oldukça uyumlu çalışıyor. Bunun yanında oyunun içerisinde bulunan reklamlardan kurtulmak ve yine oyunun bir parçası olan iksirlerin dolma süresini 2 kat arttırmak için PRO olan sürümünü de 5,49TL karşılığı buradan satın alabilirsiniz.

Oyunun amacı oldukça basit. Harfleri birleştirerek anlamlı kelimeler oluşturmaya çalışıyorsunuz. Her harf, kendine komşu olan bir harfle (sağ-sol, üst-alt ve çapraz komşuları) devam ettirilebiliyor. Ayrıca bir kere kullanılan harf, aynı kelime içerisinde bir daha kullanılamıyor. Bu kurallara uyarak, sınırlı zamanda bulabildiğiniz kadar çok ve uzun kelimeler bulmaya çalışıyorsunuz.

Oyundaki her harfin puanı eşit değil. Örneğin A, E, R gibi harfler 1 puan iken, J harfi 10 puan. Bunun yanında, bazı harflerin üzerinde bonuslar olabiliyor. Bu bonuslar sayesinde, o harfi kullanarak oluşturduğunuz kelimelerde, harf veya kelimenin toplam puanı 2 veya 3 ile çarpılabiliyor. Harfin üzerinde yazan bonusun çeşidine göre.

Kelime Kazanı’nın, benzeri diğer kelime bulma oyunlarından en büyük farkı, oyunda bulunan iksirler. İsminden de biraz büyücülüğü çağırıştıran oyun (kazan falan.. :D) elinizdeki iksirleri kullanarak kelimeleri daha rahat bulmanızı sağlıyor.

Bu iksirler aracılığı ile oyun sırasında farklı güçler kullanabiliyorsunuz. Örneğin bir tane güç zamanı kısa süreliğine dondurmanızı sağlarken, bir diğeri size rastgele bir kelime gösteriyor. Bu iki gücün yanında, bir de kullanım hakkı sınırsız olan tabloyu çevirme gücü yer alıyor. Aslında size pek bir şey katmıyor gibi gözükse de, farklı bir bakış açısı kazandırdığı için çok önemli. 🙂

Oyun Facebook üzerinden oynanıyor. Giriş yapmadan önce oyunu denemek isterseniz, ilk yüklediğinizde karşınıza gelen “Deneme Oyunu” ifadesini seçerek bir deneme yapabilirsiniz. Facebook hesabınızı bağladıktan sonra ise, ister kendi arkadaşlarınızlar isterseniz de rastgele bir oyuncu ile oynayabilirsiniz.

Bizce; Fazla uzatmadan burada bitirmek istiyorum. Son olarak toparlamak gerekirse; oldukça eğlenceli ve bağımlılık yapma potansiyeli olan Kelime Kazanı, klasik bir oyun tipine getirdiği yeni bir bekış açısı ile indirilmeye değer.

( Yazı No: -125- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261