Press enter to see results or esc to cancel.

iMovie – İncelemesi – II

Sırasıyla 12 Eylül Lansmanı, iPhone 5 ve iOS6 derken; son zamanlarda inceleme yazılarını epey azalttığımızı fark ettim. Bu sebepten dolayı geçtiğimiz hafta ilk bölümünü yayınladığımız iMovie incelemesine, bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ancak araya iOS6 girdiği için, bu sırada iMovie de yepyeni bir güncelleme geçirdi. Bu yüzden bu yazıda hem eksik kalan Fragman özelliğinden hem de yeni güncelleme ile gelenlerden bahsedeceğim.

Eğer okumadıysanız, yazımızın ilk kısmına buradan ulaşabilirsiniz. İlk kısımda kısaca; iMovie’nin fiyatından, yeteneklerinden ve desteklediği platformlardan bahsetmiştik. Ayrıca bu yazının sonunda, uygulama hakkında kendi fikirlerimden bahsedip, iPad’e ait bir kaç tane görsele de yer vereceğiz. Vakit kaybetmeden başlayalım..

FRAGMAN

Geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan güncelleme ile gelen Fragman özelliği sayesinde hem eğlenip hem de başarılı işler yapabilirsiniz. Uygulamanın bir önceki sürümünde 9 farklı fragman teması yer alırken, bu hafta gelen güncellemenin ardından tema sayısı 12’ye çıkmış durumda.

Fragman özelliğini kabaca değerlendirdiğimizde; fazla özelleştirme imkanı olmadığını açıkça görüyoruz. Mevcutta 12 farklı tema var. Temanın ara geçiş efektleri ve müziklerini değiştirme imkanımız yok. Sadece yazıları ve videoları biz yerleştiriyoruz. Ancak bunlar bile birbirinden farklı fragmanlar yapmamız için yeterli.

Çok başarılı giriş jenerikleri bulunduran uygulama, kullanım bakımından da oldukça rahat. 5 farklı giriş fragmanından birini seçiyor, ardından da fragmanda gözükmesini istediğiniz film şirketinin adını yazıyorsunuz. ( Mesela DOLMACI FİLM 😀 )

Fragmanın sonunda görünmesini istediğiniz yapımcı kadrosunun isimlerini de, yine bu bölümden ayarlayabiliyorsunuz.

Yeni Sürümde, yukarıdaki gibi Türkçe açıklamalar da mevcut.

Anahat bölümünde yapmamız gereken tüm bu işlemler bittikten sonra ise, yukarıdaki menüden “Resimli Taslak” kısmını seçiyoruz. Burada bizim ne tarz video kesitleri eklememiz gerektiği, seçtiğimiz tema doğrultusunda öneriliyor. Sonuç olarak ekleyeceğiniz videoya siz karar veriyorsunuz, ancak verilen önerileri dinlemekte de fayda var. 🙂

Videoyu eklemek istediğiniz kısmı seçtikten sonra, otomatik olarak fotoğraf albümü karşınıza çıkıyor. Buradan istediğiniz bir videoya dokunuyorsunuz ve kaç saniyelik bir yer seçmeniz gerekiyorsa, o oranda bir mavi kesit beliriyor. Parmağınız ile gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Bitti’ye tıklıyorsunuz.

Videolar arası geçiş bölümlerindeki yazıları da, yine buradan ayarlıyorsunuz. İstediğiniz yazıyı yazdıktan sonra ise, yukarıdaki ekranda jeneriğin bir önizlemesi yer alıyor. Sağ taraftaki “Play” simgesi ile bu önizlemeyi başlatıp, durdurabiliyorsunuz. Hemen üst kısımdaki etrafı çerçevesi “Play” tuşu ile de Fragman’ı en baştan itibaren tam ekran izleyebiliyorsunuz.

Uygulamanın son sürümünde gelen yenilikleri ise kabaca yukarıdaki görselde görüyorsunuz. 3 yeni fragman, Ken Burns efekti, iPhoto desteği ve dahası.. Bizi çok detaylar ilgilendirmiyor, ancak özellikle fragman tema sayısındaki artış oldukça güzel olmuş.

Bizce; iMovie, benim AppStore’dan indirdiğim ilk ücretli uygulamalardan biri. Bu sebeple çok araştırmıştım. Satın aldıktan sonra da, doğru tercih yaptığımı anladım. Özetle, iMovie’yi hiç tereddüt etmeden herkese tavsiye edebilirim. Özellikle acemiler için çok kolay bir kullanımı olan uygulama, aynı zamanda dokunmatik ekrandan en iyi şekilde faydalanıyor. Her zaman dediğim gibi, Apple yapmış yine yapacağını..

Merak edenler için, iMovie’yi ilk yüklediğimde hazırladığım fragmana buradan ulaşabilirsiniz. Fragmanı hazırlamak videoların çekimleri dahil, toplamda 40-45 dakika sürdü. Bu da kullanım kolaylığının bir ispatı.

iPad Görselleri

( Yazı No: -114- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261