Press enter to see results or esc to cancel.

iOS 6 Yayınlandı

İlk olarak 11 Haziran’da WWDC isimli etkinlikte tanıtılan yeni iOS sürümü, bugün yayınlandı. Geçtiğimiz hafta 12 Eylül Lansmanında da çıkış tarihi kesinleşen iOS6’yı artık resmen cihazlarımıza yükleyebiliyoruz.

Major Update diye nitelendirilen bu güncelleme türü, aslında bir güncellemeden çok yeni bir sistem gibi gözüküyor. Ara güncellemelerden farklı olarak (4.3.5 veya 5.1.1 gibi) bu güncelleme bir çok yeni özelliği de bünyesinde barındırıyor.

Apple iOS6 için, 200’ün üzerinde irili ufaklı yeni özellik eklediklerini söylüyor. Biz de WWDC’den ve Beta sürümünü denemiş olan yerli yabancı bloglardan öğrendiğimiz kadarıyla, iOS6’nın gümbür gümbür geldiğini söylesek yanlış olmaz sanırım.

İncelemek çok uzun olacağından, bu yazıda iOS 6 ile beraber gelen özelliklerden bahsetmeyeceğim. Bu seferlik sadece merak edenler için bazı linkleri paylaşmakla yetineceğim.

  • Biraz eski de olsa geçtiğimiz Haziran ayında iOS 6’yı özetlemeye çalıştığımız yazı.
  • Beta sürümünü test etmiş yerli bir blogdan iOS 6 incelemeleri: IIIIIIIVVVIVIIVIII

Güncelleme Öncesi Yapılması Gerekenler

Her zaman tekrarladığımız gibi, ne olur ne olmaz diye, güncelleme öncesi yedek almakta fayda var. İster iTunes üzerinden isterseniz de iCloud aracılığı ile cihazınızın yedeğini alabilirsiniz.

Ben şu ana kadar, hiç bir güncelleme sırasında problem yaşamadım. Bu yüzden aldığım yedekten geri dönme gibi bir ihtiyacım da olmadı. Ama yine de daha sonradan pişman olmamak için, yedek almanızı öneririm.

Benim cihazım iOS6’yı destekliyor mu?

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi; iPhone 3GS, iPad 2, iPod Touch 4 ve üzeri bütün cihazlar iOS6’yı destekliyor.

iPhone 3GS veya 4.nesil iPod Touch kullanıcıları için, iOS6’nın sistemi biraz yavaşlatabileceği uyarısını verelim. Sonuç olarak elimizdeki cihazın işlemci gücü sınırlı.

 

Güncellemeyi Cihazıma Nasıl Yüklerim?

İsterseniz eskiden olduğu gibi iTunes aracılığı ile iOS6’yı yükleyebilir, isterseniz de iOS5 sonrası gelen OTA (Kablosuz Güncelleme) özelliği sayesinde bilgisayara hiç ihtiyacınız olmadan da bu işi bitirebilirsiniz.

iTunes üzerinden güncelleme yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle iTunes’unuzu güncellemeniz (Şuanki son sürüm 10.7) gerekecektir. Ben şahsen neredeyse bir yıldır bütün güncellemelerimi OTA sayesinde, hiç iTunes kullanmadan yaptım. Tabi bunun için hızı çok düşük olmayan bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyduğumuzu unutmayalım. Aksi takdirde, yüklenme sırasında bir hata oluşabilir. Bu da önceden aldığımız yedekten geri dönmemizi gerektirebilir.

Son Bir Uyarı

Çoğunuzun, benim gibi bu güncellemeyi bir an önce yapmak istediğinin farkındayım. Ancak özellikle ilk saatlerde (günlerde) sizin gibi milyonlarca kişi aynı anda bu güncellemeyi yapmaya çalışacak. Bu sebepten Apple’ın sunucularında bir hata oluşması, pek de imkansız değil. Ben uyarmış olayım, karar sizin. Sonuçta ben de şuana kadar tüm güncellemeleri ilk gün yaptım ve bir sorunla karşılaşmadım. 😀

—–

Sizin iOS6 ile ilgili görüşleriniz neler? Bu güncellemeyi heyecan ile beklemenizin ana sebebi ne? Yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz..

( Yazı No: -113- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261