Press enter to see results or esc to cancel.

12 Eylül Lansmanı

Aylardır merakla beklenen ve bizim de bir kaç gün önce kesinleştiğini duyurduğumuz 12 Eylül Lansman’ı yaklaşık bir saat önce sona erdi. Etkinlik boyunca gerçekleşen önemli gelişmeleri Twitter hesabımız üzerinden canlı bir şekilde duyurduk. Şimdi de bu yazı ile etkinlikte olup biteni kısaca sizler için özetlemeye çalışacağız.

Etkinlikte tanıtılan başlıca konular; iPhone 5, iOS 6, Yeni Nesil iPod Nano, Yeni Nesil iPod Touch ve Bazı Aksesuarlar. Hızlıca bütün bu konulara değindikten sonra, iPhone 5 için ayrı bir yazı yayınlayacağımı da şimdiden duyurmuş olayım.

Etkinlik her zaman olduğu gibi Tim Cook tarafından istatistikler ile başladı. Bu istatistikler doğrultusunda Apple’ın pazar payını her zaman ki gibi arttırdığını görüyoruz. AppStore istatistiklerine bakarsak da AppStore’da resmi olarak 700.000’den fazla uygulama olduğunu, bunların 200.000’inden fazlasının da iPad ile tam uyumluluk gösterdiği görüyoruz.

iPhone 5

iPhone 5 için çok daha detaylı bir yazı hazırlayacağım. Şimdilik sadece iPhone 5 ile gelen yeni özelliklerden kısaca bahsetmek istiyorum. En çok dikkat çekenler sırasıyla;

  • 4 inç Ekran
  • LTE desteği (Teorik olarak 100Mpbs)
  • A6 işlemci (2 kat hızlı)
  • Yeni Şarj Girişi

ve tabi ki yepyeni bir tasarım.. 🙂 iPhone 5 ile iPhone anlayışımız bir miktar daha değişti. Yine her zaman ki gibi iPhone 5’i çok başarılı bulanlar olduğu gibi, çok eleştirenler de olacaktır. Ama Apple ilk defa Steve Jobs olmadan bir iPhone çıkardığı için, bence bu sadece bir başlangıç. iPhone 5 ile ilgili daha detaylı bilgileri, bir sonraki yazımda bulabilirsiniz. Şimdilik bu kadar. 🙂

iOS 6

11 Haziranda gerçekleşen WWDC etkinliğinde duyrulan iOS 6 ile ilgili bu lansmanda yeni bir özellik duyrulmadı. Sadece çıkış tarihi olarak 19 Eylül gösterildi. Biz de takvimlerimizi 19 Eylül’e ayarladık. iOS 6 için 19 Eylül’de tekrar görüşmek üzere..

iPod Nano

7.nesil iPod Nano da bugünkü etkinlikte tanıtıldı. Daha büyük bir ekrana sahip olan iPod, yepyeni bir dizayna kavuştu. Bluetooth gibi bazı başlıca özellikleri de gelişen yeni nesil iPod Nano, birbirinden farklı renkleri ile bir ahenk oluşturuyor.

iPod Touch

iPhone 5’ten sonra en çok merakla beklenen konulardan biri de iPod Touch’dı. Yaklaşık 2 senedir yenilenmeyen iPod Touch serisi, bugünkü etkinlikte 5.nesline kavuştu. Bir önceki nesli ile karşılaştırdığımızda gerçekten büyük gelişmeler gördüğümüz iPod Touch, kendisinden epey söz ettirecek gibi gözüküyor.

4 inçlik ekranı ile iPhone 5’e benzeyen 5.nesil iPod Touch, her zaman ki gibi sade ve şık bir tasarıma sahip. Retina desteğine kavuşan iPod Touch, bu özellik sayesinde hem oyun oynamada hem de film izlemede mükemmel bir deneyim sunuyor.

Çift çekirdekli A5 işlemci ile birlikte gelen cihaz, performans olarak da bir önceki nesline fark atıyor. Yenilenen 5 Megapixellik iSight kamerası ile de dikkat çeken iPod Touch, iPhone 5’e gelen panoramik fotoğraf çekme yeteneğine de sahip.

Açıkçası beni en çok şaşırtan konulardan biri de, yeni nasil iPod Touch’larda Siri desteğinin bulunması oldu. Şahsen ben Siri’nin iPod Touch’lara gelmeyeceğini düşünüyordum, ancak Apple bu konuda beni yanılttı. 🙂

Tıpkı yeni nesil iPod Nano’larda olduğu gibi, iPod Touch’lar da birbirinden farklı renk seçeneklerine sahip. Ayrıca Apple’ın iPod Touch için geliştirdiği yeni bileklik de bu renklerin yanında oldukça şık gözüküyor.

Kulaklık

iPhone 5 ve 5.nesil iPod Touch’ın beraberinde getirdiği bir diğer yenilik de, mükemmel bir dizayn ve tasarıma sahip olan kulaklıklar. Apple’ın mevcut kulaklığından bir çok kişinin rahatsız olduğunu biliyorduk. Apple da bunun üzerine, yepyeni bir teknoloji ile aşağıda gördüğünüz kulaklıkları üretmiş. Ne kadar başarılı olduğunu zaman gösterecek.

Şarj Kablosu

Aylardır etrafta dolanan dedikoduların başında gelen yeni şarj girişi de, bu etkinlikte duyruldu. iPhone 5 ve 5.nesil iPod Touch’larda kullanılan bu giriş, eskisine oranla gerçekten çok küçük. Evinde eski kablosu olanlar için bir de adaptör tasarlayan Apple, böylelikle yıllardır kullandığı kablo girişini değiştirmiş oldu.

Değerlendirme

Etkinlikle ilgili kendi fikirlerimi paylaşacak olursam; etkinliğin gözdesi bana göre iPhone 5 ve iPod Touch’dı. Aslında toplamda çok da fazla bir şey tanıtmayan Apple, bu lansmanda özellikle iPod’lara eğilmiş. iPad Mini ile ilgili herhangi bir şeyin çıkmaması da, henüz Apple’ın böyle bir girişimde bulunmayacağının kanıtı.

iPhone konusuna geldiğimiz de ise, şahsen Apple’ın böyle radikal bir değişim yapacağını bekliyordum. Radikal değişimden kastımın da ekran boyutu olduğunu anlamışsınızdır. Özellikle uygulamalar açısından düşünecek olursak, 4 inçlik yeni ekrana alışmamız biraz zaman alacak gibi gözüküyor. Buradaki en büyük görev de tabi ki uygulama geliştiricilere (Developer’lara) düşüyor.

Son olarak tavsiyem; apple.com’a girin ve iPhone 5 ile ilgili videoları izleyin. Eğer daha fazla bilgi istiyorsanız, sitede biraz vakit geçirmeniz yeterli olacaktır.

( Yazı No: -110- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261