Press enter to see results or esc to cancel.

Lift – İncelemesi

Twitter’ın kurucularından yepyeni bir girişim, Lift. iPhone üzerinden kullanılma temeline dayanan bu proje, aslında bir çeşit To-Do List uygulaması. Ben de bu yazı ile projenin uygulamasından kısaca bahsetmeye çalışacağım. Ancak projeyi detaylı olarak incelemek isterseniz, bu yazı sizin için faydalı olacaktır.

Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz bu uygulama, Universal olmadığı için iPad’den kullanmanın çok pratik olmadığını belirtelim. iPhone üzerinden kontrol ettiğiniz uygulamanın istatistiklerine de internetin olduğu her yerde Lift.do adresinden ulaşabilirsiniz.

Lift kısaca; alışkanlık haline gelmesini istediğiniz şeyleri, programlı bir şekilde kontrol altına almanıza yardımcı oluyor. Bol su içmek, egzersiz yapmak, meyve yemek gibi basit ama sağlığınız için gerekli olan şeyleri, Lift sayesinde birer alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.

Uygulamaya üye olduktan (veya giriş yaptıktan) sonra, en çok tercih edilen alışkanlıklar sıralanıyor. Bunlardan istediğinize üye olabileceğiniz gibi, yukarıdaki arama kısmından daha detaylı bir alışkanlık da aratabiliyorsunuz.

Her gün uygulamaya bir kez girerek, o gün yaptığınız işleri onaylıyorsunuz. Diğer bir ifade ile, “Checkin” yapıyorsunuz. Gerisini Lift hallediyor.

Uygulamanın esas esprisi, size sunduğu detaylı istatistikler. Hangi alışkanlığı ne kadar yapabildiğinizi, haftalık ve aylık olarak listeliyor. Başarınızı da size yüzdelik bir şekilde söylüyor. Ayrıca Calendar bölümünden de, hangi günler checkin yaptığınızı görebiliyorsunuz.

Her alışkanlığı tek tek kontrol edebileceğiniz gibi, bütün alışkanlıklarınızı da tek bir istatistik içerisinde görebiliyorsunuz. Ayrıca tüm alışkanlıklarınız üzerinden, kendini puanınızı da yüzdelik bir biçimde görebiliyorsunuz.

Hiç aralık vermeden checkin yaparsanız, “streak” adı altında ayrı bir skor tutuluyor. Örneğin aralıksız 6 gün boyunca bir alışkanlığınıza checkin yaparsanız, “6-day streak!” şeklinde bir ifade beliriyor. Bu da sizin kararlılığınızın bir göstergesi aslında.

Uygulamaya, Facebook ve Twitter hesabınızı bağlayarak, arkadaşlarınızın yaptıklarını da görebiliyorsunuz.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Lift.do adresinden de istatistiklerinizi takip edebiliyorsunuz. Ayrıca her gün düzenli olarak mail ile de bilgilendiriliyorsunuz.

Bizce; Yeni bir proje olmasından dolayı eksikleri çok. Ama zaman içerisinde bütün bu eksiklerin giderileceği ve çok başasılı bir uygulama olacağı düşüncesindeyim. En azından geliştirici kadrosu böyle gösteriyor. Bu başarısı da hem insan sağlığı için, hem de güzel alışkanlıklar kazanmamız için oldukça faydalı olacaktır. Kısacası, denemeye değer!

( Yazı No: -109- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261