Press enter to see results or esc to cancel.

Yeni iPad (3rd Gen.) vs Galaxy Note 10.1

Geçtiğimiz haftalarda duyurulacağı haberi çıkan Samsung’un yeni tableti Galaxy Note 10.1, dün Amerika’da düzenlenen bir etkinlikte resmen duyuruldu. Android cephesinin heyecan ile beklediği bu cihazı, biz de vakit kaybetmeden kısaca inceleyelim ve Apple cephesindeki muadili olan Yeni iPad (3rd Gen.) ile karşılaştıralım istedik. İşte karşınızda Galaxy Note 10.1 vs Yeni iPad.

Öncelikle bu karşılaştırma yazısında, iki makinenin de donanımsal farklarına dayandığının altını çizmeliyim. Yani herhangi bir şekilde, bu cihaz veya o cihaz daha iyi deme gibi bir şansımız yok. Biz burada sadece bir fikir verici konumdayız. Bu önemli noktanın da altını çizdikten sonra, mümkün olduğunca objektif ve tarafsız olmaya çalıştığım karşılaştırmamıza başlıyoruz.

Karşılaştırdığımız kriterleri, sizler için özenle hazırladığımız görseller ile destekliyoruz. Görsellerde sol tarafta yer alan özellikler Yeni iPad’e aitken, sağ taraftaki özellikler Galaxy Note 10.1’e ait. Eğer bir özelliğin diğerine üstünlüğü açıkça ortadaysa, o özelliğin bulunduğu tarafa fark edilecek seviyede bir efekt ekledik. Bu sayede sadece görsellere baksanız bile, bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İki cihaz arasındaki en büyük fark tabi ki de işletim sisteminde. Yeni iPad şuan ki en güncel sürüm olan iOS 5.1.1’i kullanırken; yeni Galaxy, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile satışa sunulacak. Ancak Apple’ın sonbaharda iOS6′yı; Android’in de yakın zaman içerisinde 4.1 Jelly Bean’i piyasaya süreceğini unutmamak gerek.

Galaxy Note 10.1 işlemci olarak Galaxy S3’ün işlemcisi olan Exynos 4 Quad’ı kullanırken, Yeni iPad yeni model A5X isimli işlemciyi kullanıyor. İki cihaz da 4 çekirdekten oluşuyor. Yeni iPad’in işlemcisi 1.0 GHz iken, Galaxy Note’un işlemcisi 1.4 GHz.

Yeni iPad’in ekran boyutu diğer iPad’lerde de olduğu gibi 9.7 inçken, Galaxy Note isminden de anlaşılaşacağı üzere 10.1 inç. Yani Galaxy Note, yeni iPad’e göre biraz daha büyük bir ekrana sahip. Ancak pratikte pek de fark etmediğini eklemeliyim.

Çözünürlük konusunda yeni iPad, Galaxy Note’u deyim yerindeyse dövmüş. 🙂 Yeni iPad’in çözünürlüğü 2048×1536 iken, Galaxy Note 1280×800’lük bir çözünürlüğe sahip. Yani nerdeyse 3 katı. Aynı zamanda pixel yoğunluğu olarak baktığımızda; yeni iPad 264 PPI iken, Galaxy Note 149 PPI. Bu da yaklaşık olarak %77 daha keskin yazı ve video demek.

RAM bakımından baktığımızda ise; yeni iPad’de 1 GB, Galaxy Note’da 2 GB RAM yer aldığını görüyoruz. Bu da Galaxy Note’un donanımsal olarak iddialı olduğunun başka bir göstergesi.

Bildiğiniz gibi Apple Bluetooth konusunda geçtiğimiz seneden beri oldukça iddialı. İlk olarak iPhone 4S’te gördüğümüz Bluetooth 4.0, yeni iPad’de de kullanılmıştı. Buna karşılık Galaxy Note 10.1’de Bluetooth 3.0 bulunuyor. Ancak kullanım alanlarındaki fark sebebi ile bu alanda herhangi bir üstünlük bulunduğunu söyleyemeyiz.

Apple iPad’lerde kullandığı kamerayı da ilk defa yeni iPad’de güçlendirmişti. iPad 2’de 0.7 Megapixellik bir kamera kullanırken, yeni iPad’de 5 Megapixellik iSight kamera kullanmıştı. Buna karşılık Galaxy Note da yeni iPad gibi 5 Megapixellik bir kameraya sahip. Ayrıca Galaxy Note 10.1’de, yeni iPad’in aksine bir de flaş bulunuyor. Ön taraftaki kameraya baktığımızda ise; yeni iPad’de VGA kamera kullanılırken, Galaxy Note’da 1.9 Megapixellik bir kamera kullanıldığını görüyoruz.

Tablet denildiğinde en önemli konulardan biri de ağırlıktır. Yeni iPad 662 gr gibi bir ağırlığa sahipken, Galaxy Note 10.1 ondan biraz daha hafif ve 583 gr’lık bir ağırlığa sahip. Aradaki fark 80 gr gibi küçük bir rakam da olsa, yüzdeye vurduğumuzda %10’dan daha fazla oluyor.

Hafıza da yine bir tablet için önemli noktalardan biri. Yeni iPad diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi 16,32 ve 64GB’lık seçeneklere sahipken, daha sonradan bu depolama alanını arttırmak mümkün değil. Buna karşılık Galaxy Note 10.1; 16 ve 32 GB’lık 2 seçenek halinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak 64 GB’a kadar da Micro SD desteğine sahip.

Pil konusuna gelince ise; yeni iPad yüksek pil tüketimine rağmen, kullanıcıya 10 saat kadar aralıksız film seyredebileceği bir pil sunuyor. 11666mAh’lik bir pile sahip olan yeni iPad’e karşılık, Galaxy Note 7000 mAh’lik bir pile sahip.

Veri aktarma hızına da bakarsak; yeni iPad 4G LTE (73 Mbps) desteğine sahipken, Galaxy Note 10.1 HSDPA (21 Mbps) desteğine sahip. Ancak bu rakamların teorik olduğunu söylemekte yarar var. Örneğin ülkemizde hiç bir operatör 4G desteği sunmadığı için, istesek de bu rakamları göremiyoruz. Operatörler bu desteği sunsa dahi, web siteleri bu hızı kaldıracak bir alt yapıya sahip değil.

Tamam özellikler güzel, ama fiyatlar ne durumda?

ABD’yi baz aldığımızda iki cihazın da 16 GB Wi-Fi modelinin 499$’lık bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. 32 GB Wi-Fi modeli ise; Galaxy için 549$, Apple için 599$ gözüküyor.

SONUÇ

Samsung’un yeni oyuncağı Galaxy Note 10.1 güçlü ve iddialı bir donanıma sahip olsa da, henüz yeni iPad’i geçtiği söylenemez. Hemen hemen aynı seviyede olan bu iki cihaz, iki farklı dünyanın iki farklı üyesi. Bu sebeple kendini iOS işletim sistemine yakın görenler iPad, Android işletim sistemine yakın görenler ise Galaxy almaya devam edebilirler.

Kendi açımdan söylemek gerekirse, ben Samsung’dan daha fazlasını beklerdim. En azından iPhone 4S vs Galaxy SIII‘te olduğu gibi donanımsal olarak daha güçlü olabilirdi. Her şeye rağmen; başta iOS sistemi olmakla birlikte, Retina Ekran ve diğer özellikler karşısında benim tercihim yine ve her zaman ki gibi Apple tarafında. Ama Android’den ayrılmam diyenler için, ekstra bir seçenek oluşturacağı kesin.

Yazıda bahsettiğim tüm özellikleri tek bir tabloda görmek isterseniz, aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

( Yazı No: -103- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261