Press enter to see results or esc to cancel.

Day One Journal – İncelemesi

Yeni nesil bir günlük. Tam bir senkronizasyon harikası. Geçtiğimiz haftanın Editör seçimi. Tüm bu özellikleri barındıran uygulama, Day One Journal. Hem çok yetenekli hem de mükemmel bir tasarıma sahip.

4.99$’a sahip olabileceğiniz uygulama, kesinlikle fiyatını hak ediyor. Universal olduğu için de iPhone ve iPad için ayrı ayrı para ödemeniz gerekmiyor. Mac sahipleri için de, Mac AppStore üzerinden 4.99$’a satılan ayrı bir versiyonu da bulunuyor. Ancak bu versiyonun fiyatı da yakın zamanda ikiye katlanacak gibi gözüktüğünün haberini vermeliyim. 🙂

Yeni nesil bir günlük olarak nitelendirdiğim Day One Journal, her an not alabilmeniz için özel tasarlanmış. Gerek iPhone gerek iPad gerekse de Mac üzerinden kullanabildiğiniz uygulama, iCloud sayesinde her an kendini güncelliyor.

iCloud’u en az Apple’ın kendi uygulamaları kadar başarılı kullanan Day One, Dropbox gibi alternatif bulutları da destekliyor. Şahsen ben iCloud’u tercih ettim. Çok da başarılı buldum. Mac üzerinden bir yazı yazdım ve ardından iPhone’u elime aldım. Elime aldığımda yazdığım yazı oradaydı. Bence Day One’ın en başarılı olduğu nokta burası.

Lokasyon bilgileri, hava durumu, resim ve benzeri şeyleri de yazılarınıza ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Camera+ ve FourSquare’i de, uygulamayı daha rahat kullanmak için ekleyebiliyorsunuz.

Bir çok uygulamanın aksine, Day One ile geçmiş günlere de ileti girmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey ise, menü çubuğunu sola kaydırdıktan sonra takvim simgesine tıklamak. Ardından yazmak istediğimiz tarih, hatta saati bile ayarlayabiliyoruz.

Menü çubuğu demişken, Day One’ın en sevdiğim özelliklerinden biri olan bu çubuğa da ayrıca değinmek istiyorum. 4 bölümden oluşan bu menü çubuğu, klavyemizin hemen üst kısmında yer alıyor. Oldukça pratik özellikler sunmasının yanı sıra, hoş dizaynı sayesinde de gözümüzü hiç yormuyor.

Day One bir günlük ise, hiç kilitsiz günlük olur mu? Günlüğünüzü yabancı gözlerden korumak istiyorsanız, Ayarlar bölümünden şifre koymanız yeterli. Bundan sonra uygulama her açıldığında otomatik olarak şifre istiyor. Ancak uygulamada sadece basit şifre özelliği mevcut. Yani 4 tane rakam. Daha karmaşık şifre koymaya maalesef izin vermiyor.

Şifre demişken bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Mesela iPhone’unuza Day One’ı kurdunuz, daha sonra iPad’inize indirdiniz. iPhone’dan Day One’a koyduğunuz şifre iPad’de geçerli olmuyor. iCloud ile senkronize ederseniz de, iPad’inizde bütün yazılarınız gözüküyor. O yüzden her cihaz için ayrıca şifre koymanız gerekiyor.

Uygulamanın bir diğer hoş kısımlarından biri de, yazdıklarınızın takvim üzerindeki hoş görünümü. Yazdığınız günler mavi, yazmadığınız günler de beyaz olarak işaretlenen takvimde, herhangi bir güne basmanız halinde o gün yazdığınız yazılar aşağıda sıralanıyor. Ayrıca yine buradan da istediğiniz gün için ileti girmeniz mümkün.

Uygulamanın hoş kısımlarından bahsetmişken de, resimlerin toplu bulunduğu “Photos” kısmını atlamak olmaz. Tarih sırasına göre dizayn edilmiş resimler, oldukça başarılı bir şekilde sunuluyor. Herhangi bir resme tıklamanız halinde ise, o resim için girdiğiniz yazıya yönlendirilliyorsunuz.

Yazdığınız yazıları menü çubuğu üzerinden yıldızlamak da mümkün. Daha sonra ise, bu yıldızladığınız yazılara Ana Menü üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Kısaca favorileriniz diye tanımladığım bu kısım, sizin için önemli olan yazıların yeri.

iPad ve Mac’teki kullanımları hakkında da bir fikriniz olması için de, uygulamanın resmi sitesindeki resmi sizlerle paylaşıyorum. Şahsen ben Day One’ı mümkün olan tüm platformlarda kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Bizce; Yukarıda genel özelliklerinden bahsettiğim uygulama, bence günlük tutmayı sevenler için birebir. iCloud ve Dropbox senkronizasyonları da uygulamanın esas esprisi. Eş zamanlama konusunda gerçekten mükemmel bir performans. Bir uygulamadan bekleyebileceğiniz her şey neredeyse mevcut. Kararsız kalmanıza sebep olabilecek tek nokta fiyatı olabilir. Ancak şahsi görüşüm, fiyatını da tamamı ile hak ettiği yönde.

( Yazı No: -102- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261