Press enter to see results or esc to cancel.

360 Panorama – İncelemesi

Panoramik fotoğraf denildiğinde, iPhone uygulamaları arasında aklıma ilk gelen “360 Panorama” oluyor. Gerçekten başarılı bir uygulama olan 360 Panorama; sadece panoramik fotoğraf çekmek ile kalmayıp, çektiğiniz fotoğrafları da büyülü bir şekilde size geri sunuyor. Hem tasarım hem de işlevsellik bakımından kullanıcılarını memnun eden uygulama; kısa bir süreliğine ücretsiz olunca, ben de hemen bununla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.

Apple’ın da haftanın uygulaması seçtiği 360 Panorama’nın orjinal fiyatı 0.99$. Ancak şuan kısa bir süreliğine ücretsiz. Bu tarz bir uygulama arıyorsanız, bence bu fırsatı kaçırmamalısınız. Anı zamanda Universal bir uygulama olduğu için, iPad’de de çok başarılı sonuçlar veriyor.

360 Panorama, isminden de anlaşılacağı gibi tam 360 derece panoramik fotoğraf çekebiliyor. Yapmanız gereken tek şey ise, kendi etrafınızda yavaş yavaş bir tur dönmek. 🙂 Gyroscope alıcıları ile nereye baktığınızı algılayan uygulama, başlat tuşuna bastıktan sonra gördüğü her şeyi yavaş yavaş kaydediyor. Siz sadece etrafınızda dönerken belli noktalarda duruyor ve uygulamanın resmi çekmesini sağlıyorsunuz.

Ne kadar hassas dönüşler ve ne kadar fazla pozlar çekerseniz, resmin kalitesi de o oranla artıyor. Yani biraz uğraş ile, gerçekten mükemmel resimler ortaya koyabilirsiniz.

Resmi çekmeyi tamamladıktan sonra, uygulamanın çalışması için bastığımız tuşa bir kez daha dokunuyoruz. Gerisi 360 Panorama’ya ait. 🙂 Panoramik resmimiz hazır.

En son çektiğimiz resim de dahil, bütün resimlere uygulama içerisinden, “Panoramas” kısmından ulaşabiliyoruz.

360 Panorama’nın en sevdiğim özelliği, çekilen resmi bize düz bir şekilde vermemiş olması. Tıpkı çektiğimiz gibi 360 derece halinde karşımıza koyuyor ve biz resmi sürükleyerek görmediğimiz kısımlara ulaşıyoruz. Böylelikle diğer uygulamaların aksine, resimde hatalar oluşması engelleniyor.

Uygulamanın bir diğer göz alıcı özelliği ise, resimlerimizi sadece telefonu hareket ederek görebilmemiz. Alttaki menünün ikinci seçeneğine tıklayarak, resmi parmağımızla değil, telefonu hareket ettirerek inceleyebiliyoruz. Sanki oradaymışız gibi bir his oluşturan bu özellik, benim gözümde gerçekten büyüleyici.

Sosyal ağlar veya mail yolu ile çektiğimiz bu resimleri başkaları ile de paylaşabiliyoruz. Bunun için yapmamız gereken tek şey, alttaki menüden Upload kısmını seçerek giriş yapmak. Bundan sonra ise, ister Facebook ve Twitter’a isterseniz de bir mail’e ek olarak 360 derece modundaki bu resmi ekleyebiliyorsunuz. Ancak aksini işaretlemediğiniz takdirde konum bilgilerinizin de bu noktada paylaşıldığını hatırlatıyorum.

Eğer klasik panoramik fotoğraf gibi düz bir şekilde göndermek isterseniz veya yine düz bir şekilde fotoğraf albümüne kaydetmek isterseniz, bütün bu işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor. Ancak 360 derece modundaki bir interaktif görsel de, diğer hiç bir şeye benzemiyor açıkçası. 🙂

Ben çok kullanmasam da merak edenler olabilir diye, resimlerinizi Stereographic bir şekilde kaydedebileceğinizi de eklemiş olayım. Belki lazım olur. 🙂

Çektiğiniz resimlere, açıklama olarak bir yazı eklemeniz de mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise, sol üstteki mesaj yazma bölümüne tıklamak. Ondan sonra açıklamamızı giriyoruz.

Bizce; Yine bir incelemeyi daha fazla uzattığımı hissediyorum. Gereksiz baş ağrısı yaptıysam kusura bakmayın. Benim çok hoşuma giden bir uygulama olduğu ve kısa süreliğine de ücretsiz olduğu için apar topar bu yazıyı hazırladım, umarım faydalı olmuştur. Ayrıca 360 Panorama’nın tanıtım videosuna da buradan ulaşabilirsiniz.

( Yazı No: -097- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261