Press enter to see results or esc to cancel.

Keynote – İncelemesi

iPad veya iPhone üzerinden sunum yapmak istiyorsanız, Keynote sizin için en iyi seçim. Powerpoint (.ppt) uzantılı dosyaları da açma yeteneğine sahip olan uygulama, teknolojiniyi son damlasına kadar kullanıyor. Mükemmel bir tasarıma sahip olan Keynote, kullanışlılık bakımından da bir o kadar kaliteli.

Apple’ın kendi geliştirdiği bir uygulama olan Keynote’a 9.99$ karşılığı sahip olabilirsiniz. Ayrıca uygulama Universal olduğu için, hem iPhone hem de iPad’de oldukça başarılı sonuçlar veriyor. (Ben bu yazıda görselleri iPad’den almayı tercih ettim.

iWorks paketinin bir parçası olan Keynote; Pages ve Numbers’ta olduğu gibi iCloud desteğine de sahip. Bu sayede iPhone’unuz ile bir dosya üzerinde yaptığınız değişiklik, anında iPad’inize iletiliyor. Tabi tam tersi de geçerli.

Bu arada Keynote’un iCloud dışında bir bulut entegrasyonu olmadığının da altını çizelim. Yani Keynote; Dropbox, Google Docs veya herhangi başka bir bulut ile uyumlu değil. Sadece iCloud ile senkronize. Ancak tabi ki kendinize mail atıp, oradan Dropbox’a yüklemek gibi zahmetli bir yol da izleyebilirsiniz..

Türkçe dil desteğine de sahip olan Keynote’u kullanmak çok rahat. Uygulamayı ilk yüklediğinizde karşınıza çıkan Başlangıç isimli sunum sayesinde, uygulama ile ilgili çoğu şeyi zaten rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Daha sonra ise yine Türkçe Yardım menüsü, daha detaylı bilgi almanıza olanak sağlıyor.

Uygulamada 12 tane hazır şablon bulunuyor. Böylelikle sıfırdan bir sunum hazırlayabileceğiniz gibi, hazır bir şablon üzerinde değişiklikler yaparak da yeni bir sunum oluşturabilirsiniz.

Apple’ın “Sihirli Taşıma” adını verdiği bir sistem sayesinde, mükemmel sunumlar hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir resmin, iki slayt arasında yer değiştirme mantığına dayanan bu sistem ile, acemi bir şekilde profesyonel slaytlar hazırlayabilirsiniz.

PowerPoint’te olduğu gibi, Keynote’da da slaytlar arası geçiş denen bir kavram var. Çeşit çeşit geçiş hareketi ile, ister slaytlarınızın ister de görsellerinizin, sunuma güzel bir giriş yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bir veya iki kişiye karşı sunum yapacaklar için iPad’in ekranı yeterli olsa da, iPhone ve iPad’lerini projeksiyona bağlamak isteyenlerin bir VGA Adapter alması gerekebilir. Böylelikle hiç bilgisayar kullanmadan dev kitlelere bile seslenebilirsiniz. VGA Adapter ile ilgili daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bizce; Dropbox entegrasyonunun olmaması gibi bazı küçük eksikleri de olsa, iOS platformu üzerindeki en başarılı sunum uygulaması bence kesinlikle Keynote. Powerpoint uzantısındaki dosyaları açabildiği gibi, kendi oluşturduğu dosyaları da aynı uzantıda kayıt edebiliyor. Kullanım kolaylığı ve yetenekleri ile Keynote, sizin de gözünüze girecek. Keynote’u, iPad’i ile sunum yapma ihtiyacı olan her PC ve Mac kullanıcısına gönül rahatlığı ile önerebilirim. Keynote’a başka bir bakış açısı ile bakmak isterseniz, bu yazıya bakabilirsiniz.

( Yazı No: -091- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261