Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone ve iPad’de Kapasite Problemi

iPhone ve iPad’lerde sonradan yaşanan sorunların başında kapasite sorunu geliyor. Diğer markalardan farklı olarak Apple, depolama alanını arttırmaya maalesef izin vermiyor. Onun yerine her cihazı 3 farklı kapasitede çıkarıyor. Ancak özellikle ülkemizde yüksek kapasiteli bir iPhone veya iPad almaya kalktığınızda, fiyat da buna pek doğru orantılı olmayacak şekilde artıyor. Peki hem ihtiyacımızı karşılayacak hem de cüzdanımızı yakmayacak şekilde bir tercih yapmak istersek ne yapmalıyız?

Bu yazıda Uygulamaların, Fotoğrafların ve Video&Müzik Dosyalarının kapasitenizi nasıl etkilediğine değinmeye çalışacağım. Böylelikle kendinize en uygun depolama alanını seçebileceksiniz. Bunun yanında iPhone ve iPad’ler için ayrı ayrı değerlendirme yapıp, sonuç kısmında da toparlamayı amaçlıyorum. Umarım faydalı olur..

UYGULAMALAR

Hızla gelişen oyun sektörü, en büyük kapasite katillerinden biri. Özellikle son zamanlarda cihazların ekranlarının gelişmesi (Retina Ekran) ile bu miktar da iyice arttı. Eğer iPhone ve iPad’inizi özellikle oyun oynamak için kullanacaksanız ve ben her türlü oyunu yüklerim diyorsanız, size yüksek kapasiteli bir cihaz öneririm. Yukarıdaki görselde ve ilerleyen görsellerde de göreceğiniz üzere, artık bir oyun bile neredeyse 1.5 GB yer kaplıyor. Tabi bir de bunların tuttuğu kayıtlar var.

Oyunlardan bahsetmişken, iPad için ekstra bir kaç şey daha söylemek istiyorum. Grafikler başta olmak üzere bir çok sebep yüzünden iPad oyunlarının boyutu daha fazla oluyordu. Yeni iPad ile retina ekrana geçilmesinden sonra bu miktar iyice arttı. Bir kaç tane yüksek boyutlu oyun yüklemeniz halinde, kullandığınız alan direkt olarak 6-7 GB’a çıkıyor. Yani bir oyuncuysanız iPad’iniz en az 32 GB olmalı.

FOTOĞRAFLAR

Hızla gelişen teknoloji, diğer yerlerde olduğu gibi burada da depolama konusunda bize sıkıntı çıkarıyor. Özellikle fotoğraf makinelerinin Megapizel olarak artması bunun en büyük sebebi.

iPhone bakımından düşündüğümüzde; iPhone 4’ün 5 Megapixel, iPhone 4S’in 8 Megapixel’lik birer kamerası var. Bu da çektiğiniz resimlerin oldukça yüksek boyutlu olmasına sebep oluyor. Bir de bu işe video’yu sokarsak, çok yüksek boyutlarla karşılaşabiliriz. Eğer iPhone’unuzun kamerasını çok kullanmayı düşünüyorsanız ve sürekli bilgisayara aktarmaktan da üşeniyorsanız, ilerleyen zamanlarda kapasite problemi yaşamanız çok olası.

iPad bakımından düşündüğümüzde; İlk iPad’de kamera olmadığını ve iPad2’de de 0.7 Megapixel’lik bir kamera olduğunu düşünürsek, sizin için pek bir sıkıntı yok. Yeni iPad ile kamera teknolojisini geliştiren Apple, yeni iPad’de 5 Megapixel’lik bir kamera kullandı. Ancak yine de iPad’in kamerası iPhone’daki kadar sık kullanılmayacağı için çok da sorun olmayacaktır.

Video&Müzik

Eğer çok müzik dinleyen biriyseniz ve bütün müzik arşivinizi iPhone’unuza aktarmayı planlıyorsanız, ne kadar kapasite harcayacağınızı önceden hesap etmeniz gerekiyor. Ortalama bir şarkı 3-5 MB arası değişirken, çok müzik dinleyen biri değilseniz herhangi bir kapasite problemi çekeceğinizi düşünmüyorum.

Özellikle iPad’deki bir diğer kapasite katili de videolar. Çektiğiniz videoların dışında, cihazlarınızda izlemek için yüklediğiniz film, dizi vs. videolar da epey yer kaplıyabiliyor. Hele ki bilgisayar ile sürekli etkileşim içinde olmayacaksanız, yani ayda bir size yetecek kadar videoları atacaksanız, büyük kapasite problemi yaşayabilirsiniz. Tabi bu durum büyük ölçüde size bağlı.

Yukarıdaki durumların dışında, insanların en çok şaşırdığı bir durum da toplam kapasite ile alakalı. Yani siz 16 GB’lık bir cihaz aldığınızda, aslında o cihazın toplam kullanılabilir kapasitesi 13,60 GB oluyor. 32 GB’lık bir cihaz aldığınızda, en fazla 31 GB alan kullanabiliyorsunuz. Bu da bir iPhone ve iPad almadan önce mutlaka aklınızda olması gereken bir şey.

-SONUÇ-

Ortalama bir iPhone kullanıcısı için 16 GB’lık bir model yeterli olacaktır. Ancak biraz fazla müzik atmak veya çok fazla oyun indirmek isterseniz, 16 GB size yeterli olmayacaktır. Sizin için en ideal seçim 32 GB olacaktır. Film, dizi vs. için çok fazla video yüklemediğiniz taktirde de 64 GB’lık model gereksiz kalacaktır. Şahsen ben 16 GB’lık bir iPhone 4S kullanıyorum. Kapasite olarak geçtiğimiz günlere kadar biraz sıkıntı çeksem de, geçenlerde birikmiş fotoğraflarımı bilgisayara aktardıktan sonra 5,8 GB’lık bir boş alan oluştu.

iPad için konuşuyorsak durum biraz daha farklı. Özellikle retina ekranlı yeni nesil iPad’den bahsediyorsak, ortalama bir kullanıcı için en ideal kapasite 32 GB olacaktır. Tabi çok fazla film, dizi vs. atarsanız 64 GB’lık modeli de tercih edebilirsiniz. Ancak şunu söylemek istiyorum ki, artık iPad’ler için 16 GB sıkıntı çıkarabilir. Hele uzun süreli kullanmak istiyorsanız. Yine kendimden örnek vermek gerekirse; ben 32 GB’lık iPad2 kullanıyorum ve boş kapasite 6,7 GB. Tabi benim iPad’imde hiç video ve müzik bulunmadığını, onun yerine çöplük gibi uygulama yığınları bulunduğunu eklemek durumundayım. 🙂

( Yazı No: -085- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261