Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone ve iPad’de Kapasite Problemi

iPhone ve iPad’lerde sonradan yaşanan sorunların başında kapasite sorunu geliyor. Diğer markalardan farklı olarak Apple, depolama alanını arttırmaya maalesef izin vermiyor. Onun yerine her cihazı 3 farklı kapasitede çıkarıyor. Ancak özellikle ülkemizde yüksek kapasiteli bir iPhone veya iPad almaya kalktığınızda, fiyat da buna pek doğru orantılı olmayacak şekilde artıyor. Peki hem ihtiyacımızı karşılayacak hem de cüzdanımızı yakmayacak şekilde bir tercih yapmak istersek ne yapmalıyız?

Bu yazıda Uygulamaların, Fotoğrafların ve Video&Müzik Dosyalarının kapasitenizi nasıl etkilediğine değinmeye çalışacağım. Böylelikle kendinize en uygun depolama alanını seçebileceksiniz. Bunun yanında iPhone ve iPad’ler için ayrı ayrı değerlendirme yapıp, sonuç kısmında da toparlamayı amaçlıyorum. Umarım faydalı olur..

UYGULAMALAR

Hızla gelişen oyun sektörü, en büyük kapasite katillerinden biri. Özellikle son zamanlarda cihazların ekranlarının gelişmesi (Retina Ekran) ile bu miktar da iyice arttı. Eğer iPhone ve iPad’inizi özellikle oyun oynamak için kullanacaksanız ve ben her türlü oyunu yüklerim diyorsanız, size yüksek kapasiteli bir cihaz öneririm. Yukarıdaki görselde ve ilerleyen görsellerde de göreceğiniz üzere, artık bir oyun bile neredeyse 1.5 GB yer kaplıyor. Tabi bir de bunların tuttuğu kayıtlar var.

Oyunlardan bahsetmişken, iPad için ekstra bir kaç şey daha söylemek istiyorum. Grafikler başta olmak üzere bir çok sebep yüzünden iPad oyunlarının boyutu daha fazla oluyordu. Yeni iPad ile retina ekrana geçilmesinden sonra bu miktar iyice arttı. Bir kaç tane yüksek boyutlu oyun yüklemeniz halinde, kullandığınız alan direkt olarak 6-7 GB’a çıkıyor. Yani bir oyuncuysanız iPad’iniz en az 32 GB olmalı.

FOTOĞRAFLAR

Hızla gelişen teknoloji, diğer yerlerde olduğu gibi burada da depolama konusunda bize sıkıntı çıkarıyor. Özellikle fotoğraf makinelerinin Megapizel olarak artması bunun en büyük sebebi.

iPhone bakımından düşündüğümüzde; iPhone 4’ün 5 Megapixel, iPhone 4S’in 8 Megapixel’lik birer kamerası var. Bu da çektiğiniz resimlerin oldukça yüksek boyutlu olmasına sebep oluyor. Bir de bu işe video’yu sokarsak, çok yüksek boyutlarla karşılaşabiliriz. Eğer iPhone’unuzun kamerasını çok kullanmayı düşünüyorsanız ve sürekli bilgisayara aktarmaktan da üşeniyorsanız, ilerleyen zamanlarda kapasite problemi yaşamanız çok olası.

iPad bakımından düşündüğümüzde; İlk iPad’de kamera olmadığını ve iPad2’de de 0.7 Megapixel’lik bir kamera olduğunu düşünürsek, sizin için pek bir sıkıntı yok. Yeni iPad ile kamera teknolojisini geliştiren Apple, yeni iPad’de 5 Megapixel’lik bir kamera kullandı. Ancak yine de iPad’in kamerası iPhone’daki kadar sık kullanılmayacağı için çok da sorun olmayacaktır.

Video&Müzik

Eğer çok müzik dinleyen biriyseniz ve bütün müzik arşivinizi iPhone’unuza aktarmayı planlıyorsanız, ne kadar kapasite harcayacağınızı önceden hesap etmeniz gerekiyor. Ortalama bir şarkı 3-5 MB arası değişirken, çok müzik dinleyen biri değilseniz herhangi bir kapasite problemi çekeceğinizi düşünmüyorum.

Özellikle iPad’deki bir diğer kapasite katili de videolar. Çektiğiniz videoların dışında, cihazlarınızda izlemek için yüklediğiniz film, dizi vs. videolar da epey yer kaplıyabiliyor. Hele ki bilgisayar ile sürekli etkileşim içinde olmayacaksanız, yani ayda bir size yetecek kadar videoları atacaksanız, büyük kapasite problemi yaşayabilirsiniz. Tabi bu durum büyük ölçüde size bağlı.

Yukarıdaki durumların dışında, insanların en çok şaşırdığı bir durum da toplam kapasite ile alakalı. Yani siz 16 GB’lık bir cihaz aldığınızda, aslında o cihazın toplam kullanılabilir kapasitesi 13,60 GB oluyor. 32 GB’lık bir cihaz aldığınızda, en fazla 31 GB alan kullanabiliyorsunuz. Bu da bir iPhone ve iPad almadan önce mutlaka aklınızda olması gereken bir şey.

-SONUÇ-

Ortalama bir iPhone kullanıcısı için 16 GB’lık bir model yeterli olacaktır. Ancak biraz fazla müzik atmak veya çok fazla oyun indirmek isterseniz, 16 GB size yeterli olmayacaktır. Sizin için en ideal seçim 32 GB olacaktır. Film, dizi vs. için çok fazla video yüklemediğiniz taktirde de 64 GB’lık model gereksiz kalacaktır. Şahsen ben 16 GB’lık bir iPhone 4S kullanıyorum. Kapasite olarak geçtiğimiz günlere kadar biraz sıkıntı çeksem de, geçenlerde birikmiş fotoğraflarımı bilgisayara aktardıktan sonra 5,8 GB’lık bir boş alan oluştu.

iPad için konuşuyorsak durum biraz daha farklı. Özellikle retina ekranlı yeni nesil iPad’den bahsediyorsak, ortalama bir kullanıcı için en ideal kapasite 32 GB olacaktır. Tabi çok fazla film, dizi vs. atarsanız 64 GB’lık modeli de tercih edebilirsiniz. Ancak şunu söylemek istiyorum ki, artık iPad’ler için 16 GB sıkıntı çıkarabilir. Hele uzun süreli kullanmak istiyorsanız. Yine kendimden örnek vermek gerekirse; ben 32 GB’lık iPad2 kullanıyorum ve boş kapasite 6,7 GB. Tabi benim iPad’imde hiç video ve müzik bulunmadığını, onun yerine çöplük gibi uygulama yığınları bulunduğunu eklemek durumundayım. 🙂

( Yazı No: -085- )

Tags

Comments

15 Comments

ebru

ben de gerekli yeterli alanım olduğum halde hala saklama alanı dolmak üzere diye uyarı yazısı çıkıyor (iphone4) bunu önlemek için ne yapmamı önerirsiniz?
teşekkürler..

Muammer

Açıkçası pek bir fikrim yok. Ancak internette biraz araştırdım ve Restore yapılması halinde geçeceğind dair söylentiler var. 🙂

Bu arada telefonunuzda JailBreak var mı acaba? Sorun jb’den de kaynaklanıyor olabilir.

ebru

hayır jb yok..bir sürü uygulama ve fotoğraf sildim.. saklama alanı:9,2 kullanılabilir-,5 kullanılan yazılıyor ama hala uyarı çıkıyor..resore yapmaktan başka çare yok sanırım..teşekkürler..

Muammer

Pek yardımcı olamasam da, rica ederim. 🙂 Umarım sorun giderilir. Bizi de bilgilendirirseniz, çok memnun oluruz. Kolay gelsin.. 🙂

Aynur

bende Iphone 4s 32 gb ile kapasite sorunu yasiyorum 29 gb bos yerim olmasina ragmen internetten itunes indirmek istedigimde yer yok diye uyari mesaji cikiyo bu sorunu nasil cozebilirim ? 🙁

Muammer

Merhabalar, öncelikle söylemeliyim ki ben böyle bir hata ile daha önce bizzat karşılaşmadım. Ama konuşulduğunu çok gördüm. Bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlar; ancak Restore işleminden sonra, yani cihazı sıfırladıktan sonra sorunun tam olarak gittiğini söylüyorlar. Siz yine de bir telefonu yeniden başlatın veya bir şeyleri silmeyi deneyin. Ama sonuç değişmezse, mecburen Restore yapmanız gerekebilir.

Efsun

benim telefonum 8 gb ama 3.0 GB uygun, 3.3 GB kullanımda diyo toplam 6.3 GB olmuş oluyo ama telefon 8 gb anlayamadım

Muammer

Sistem dosyalarından dolayı, söylenen kapasitenin tamamı kullanılabilir olmuyor maalesef. Tıpkı 16 GB’lık iPhone’ların da yaklaşık 13-14 GB’lık kısmının kullanılabilmesi gibi. Yani normal.. 🙂

Talha

Ben Ipad 4 16 gb kullanıyorum eğer kapasiteden sıkıntı yaşasam gb nasıl arttırabilirim??

Muammer

Apple cihazları dahili bir bellek kullandığı için, daha sonradan hafızayı yükseltme gibi seçenekler maalesef yok. Wi-Fi üzerinden kullanılabilen HardDisk’ler var. Film-dizi izleyecekseniz, bazı programlar ile yüksek boyutlu bu dosyaları iPad’inize yüklemeden çalıştırabilirsiniz. Ama dediğim gibi; hafıza sonradan arttırılamaz.. Maalesef… 🙁

bekir

İphone 4 8 GB cihazım var.Kullandığım programlar resim müzik vs toplamı 1 GB.Fakat kullanılabilir 6,3 GB Kullanılan 6,3 Kullanım 0 yazıyor.Resim de cekmiyor.Birkaç uygulama ve 50 resim daha sildim ama yine 6,3 kullanılan diyor ve resim cekmiyor.Ayrıca Icloud kapasitesi 5 GB acaba benim 8 GB ımı 3 GB mi düşürüyor.Eğer öyleyse I cloud uygulamasını nasıl silerim.Yardımlarını rica ederim.

Muammer

iCloud kapasiteniz, cihaz kapasitesinden tamamen farklıdır. İnternette sahip olduğunuz bir alandır iCloud; telefon kapasitesi ise donanımsal olarak elinizde tuttuğunuz cihazın alabileceği veri boyutudur. Bazı arkadaşların başına da bahsettiğiniz durum gelmişti. Bu tamamen telefondan kaynaklanan bir hata olması lazım. Eğer mevcutta bir güncelleme varsa, onu yapmanızı; yoksa da telefonunuza sıfırdan bir kurulum yapmanızı öneririm. Sorunun neyden kaynaklandığını tam olarak bilmemekle beraber, bu tarz işlemler sonucunda genellikle düzeldiğini söyleyebilirim. 🙂 Geçmiş olsun..

Ece

Ben ıpad kullanıyorum ve e mail geldiğinde sildiğimde sanki saklıyormuşum gibi mb çoğaltıyor ve böylelikle kapasitem azalıyor yardımcı olur musunuz

zafer

arkadaslar benım iphonede 11.56gb diger bölum dolu gözüküyo nasıl yaparım bilen varmı ne foto ne oyun ne msj nede arama hepsını sıldım hala aynı

Metin Azat

Merhaba ipad mini 3 almayı düşünüyorum ama 16 GB’ın ne kadarını kullanabilirim?
Şimdiden Teşekkürler


Leave a Comment


  • wholesale jerseys
  • Discontinued 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers to your taste. Will be your prime choice lifelong 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers can help you to create your personal styles.