Press enter to see results or esc to cancel.

Sesli Sozluk – İncelemesi

Sözlük denildiğinde, aklımıza ilk gelen şey binlerce sayfalık kitaplar oluyordu. Teknolojinin gelişmesiyle bu kalın kitaplar telefonlarımızın içine girdi. Ben de bugün, en son güncellemesinin ardından çok kaliteli bir hale geldiğini düşündüğüm Sesli Sözlük‘ün AppStore uygulamasını inceleyeceğim.

Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz bu uygulama, Universal olmasından dolayı hem iPhone hem de iPad’de oldukça başarılı bir sonuç veriyor. Uygulamada bulunan reklamları kaldırmak için henüz bir uygulama içi alım kısmı bulunmuyor, ancak bu özelliğin de yakında ekleneceğini düşünüyorum.

Gerek kelime kapasitesi gerekse kaliteli arayüzü olsun, Sesli Sözlük oldukça başarılı bir sözlük uygulaması. Türkçe dahil toplam 13 farklı dil destekleyen uygulama, sunduğu çok sayıda çeviri ile farklı farklı sözlükleri araştırma derdini ortadan kaldırıyor.

Son sürüm ile gelen en güzel özelliklerden biri de, dokunarak arama özelliği. Bu özellik sayesinde, çıkan sonuçlardan birine dokunarak onu da aratabiliyoruz. Özellikle uygulamanın İngilizce-İngilizce sözlüğünün sonuçlarına bakarken çok faydalı olabiliyor.

Otomatik tamamlama özelliğine de sahip olan uygulama, arattığınız sonuçları Geçmiş kısmında kaydediyor. Daha sonra internetin olmadığı bir yerde uygulamaya tekrar girdiğinizde, kaydedilen bu sonuçlara da tekrar ulaşabiliyorsunuz. Tabi isterseniz kaydedilen sonuçları silmek de mümkün.

Yabancı dil öğrenenler için çok faydalı bulduğum bir diğer özellik de, geçmiş bölümünde kaydedilen kelimeleri tek bir hamle ile mail atabilmeniz. Bu sayede arattığınız kelimeleri kendinize mail atarak, bilmediğiniz kelimeleri ezberlemeye çalışabilirsiniz.

Uygulamanın 2.0 sürümünde gelen bir diğer yenilik de, uygulamaya eklenen oyun kısmı. İngilizce oynayabileceğiniz bu oyun, kelime haznenizi geliştirmek için birebir. Yani Sesli Sözlük sayesinde hem eğleniyor, hem öğreniyorsunuz.

Bizce; Sözlük ihtiyacı olsun olmasın, bence herkesin iPhone’unda olması gereken bir uygulama. Hem eğlendiren hem öğreten bir uygulama olan Sesli Sözlük, geniş kelime haznesi ile benden tam puan aldı. AppStore’da bulunan diğer alternatiflerine göre çok daha başarılı bulduğum uygulama, iPhone’u olan tüm yabancı dil öğrencilerine duyrulur.

( Yazı No: -082- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261