Press enter to see results or esc to cancel.

Chrome – İncelemesi

Geçtiğimiz günlerde Google I/O etkinliğinde iOS’a geleceği duyurulan Google’ın meşhur tarayıcısı Chrome, dün akşam AppStore’da yerini aldı. Büyük ilgi ile karşılanan Chrome, PC’deki başarısını büyük ihtimalle iOS’da gösteremeyecek.

Ücretsiz bir şekilde AppStore’dan indireceğiniz uygulama, Universal olup hem iPhone hem de iPad’de başarılı bir şekilde çalışıyor. Arayüz tasarımını oldukça başarılı bulduğum Chrome, iPad’de daha çok tercih edilecek gibi gözüküyor.

Chrome’un en güzel özelliği, diğer cihazlarımızda açık olan sekmelere anında ulaşabilmemiz. Sekmeleri eşzamanlı bir şekilde kullanabilmeniz için yapmanız gereken tek şey ise, Google hesabınız ile giriş yapmak.

Google’ın Android’de kullandığı meşhur sesli arama özelliği de Chrome ile iOS’a gelmiş bulunuyor. Türkçe’yi de destekleyen sesli arama özelliği çoğu zaman başarılı sonuçlar verse de, ben pek alışamadım açıkcası. 🙂

Chrome’un bilgisayardaki Gizli Sekme özelliği de yine iOS’da yerini almış. Gizli Sekme Özelliği ile, veriliriniz ve aramalarınız hiç bir şekilde geçmişe veya herhangi bir yere kaydedilmiyor. Benim şuana kadar pek ihtiyacım olmasa da, çok kullanılan bir özellik olduğu duymuştum.

Sekmelerin hepsini bir arada görebileceğiniz gibi, kolay hareketler ile sekmeler arası geçiş de yapabilirsiniz. Örneğin bir sekmede gezinirken, parmağınızı hızla sağa çekerek diğer sekmeye ulaşabilirsiniz. Tıpkı iPad’deki Multitasking Gestures gibi.

Chrome mu? Safari mi?

Gelelim en büyük soruya. Madem Chrome bu kadar iddialı, o zaman Safari’nin yerini alabilir mi? Bence büyük ölçüde hayır, ama bir miktar evet. Bunun sebebi de, Apple’ın bazı kısıtlamaları. Kısaca Chrome, Safari ile aynı sistemi kullanıyor ama daha yavaş. Ayrıca Chrome’u kullanmaya başladığınızda, güncel tarayıcınız Chrome olmuyor. Yani herhangi bir linke tıkladığınızda (Chrome dışında), otomatik olarak Safari’ye yönlendiriliyorsunuz.

iOS6 ile gelecek iCloud Sekmeleri de bence mevcut Safari’yi oldukça güçlendirecek. Bu yüzden iPhone veya iPad’inizden Chrome kullanmak istemeyeceksiniz. Sadece her an Chrome kullanan veya bir yandan iOS kullanıp bir yandan Android kullananlar Chrome’u tercih edecektir diye düşünüyorum.

Bizce; Bilgisayarımda Chrome kullanmama rağmen, ben Safari’ye devam edeceğim. Ama yine de Chrome’u yüklü tutacağım. Belki sekme senkronizasyona bazen ihtiyacım olabilir. iPad’deki tasarımı oldukça hoşuma gittiği için, belki de sadece eğlence amaçlı kullanırım. Ama bence Chrome, Explorer karşısında aldığı zaferi Safari karşısında alamayacak.

( Yazı No: -078- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261