Press enter to see results or esc to cancel.

Nike+ Running – İncelemesi

Apple ve Nike’ın işbirliği ile meydana getirdiği Nike+ iPod, bir iPhone veya iPod’u olup yürüyüş yapmak isteyenler için mükemmel bir imkandı. Ancak biraz pahalı olması ve ekstra bir cihaz gerektirmesi sebebiyle ülkemizde pek talep görmedi. (ortalama 59TL cihaz, 120TL ayakkabı) Teknolojinin ve telefonlardaki GPS’in gelişmesi ile ortaya çıkan Nike+ Running, ekstra bir cihaza ihtiyaç duymadan bu işi görmenizi sağlayan bir uygulama.

Orjinal fiyatı 1.99$ olan bu uygulama, kısa bir süre için ücretsiz. Ben de bu fırsatı kaçırmadan hemen bir yazı hazırlamaya çalıştım. Görsel veya içerik olarak eksik kaldıysak, şimdiden özür dileriz. Ayrıca uygulamanın iPod Touch ve iPad’in Wi-Fi modellerinde çalışıp çalışmadığı hakkında bir fikrim olmadığını söylemeliyim. Çünkü bu modellerde GPS bulunmuyor.

Koştuğunuz mesafeyi, süreyi ve hızı ölçmeyi amaçlayan uygulama; Outdoor ve Indoor şeklinde ikiye ayrılmış. Outdoor seçeneğinde GPS yardımı ile ölçüm yapılırken, Indoor seçeneğinde telefonda meydana gelen titreşimler (telefon cebinizde durmak zorunda) ile ölçüm yapılıyor. Eğer dışarıda yürüyüş yapacaksanız, daha iyi ölçüm yapılabilmesi için Hücresel Veri’yi de açık tutmanızı öneririm. Ancak kullanacağı internet miktarı hakkında pek bir fikrim de yok açıkcası.

Uygulamanın bir diğer özelliği de, yürüyüş yaparken otomatik olarak müzik çalması. Daha önceden seçeceğiniz albüm, sanatçı veya liste; siz uygulamayı başlatıp Start dediğinizde otomatik olarak çalmaya başlıyor.

Yaptığınız yürüyüşleri tüm istatistikleri ile saklayan uygulama, sunduğu grafikler ile kendinizi ölçmenizi sağlıyor. Yaktığınız Kalori miktarını da size söyleyen Nike+ Running, yürüyüşünüzü bitirdiğinizde sesli bir şekilde yaptıklarınızı size anlatıyor. Tabi ki İngilizce.

İstatistiklerinizi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan da paylaşabiliyorsunuz. Her yürüyüş sonrası nasıl hissettiğinizi işaretliyebildiğiniz gibi, her yürüyüş için notlar da ekliyebiliyorsunuz.

Bizce; Çok hoş bir arayüzü bulunan uygulama, hem işlevsellik hem de tasarım olarak benden tam puan aldı. Kısa bir süreliğine ücretsiz olduğunu da düşünürsek, 5 Elma verebiliriz. Evde veya dışarıda yürüyüş yapmayı seven herkese öneririm.

( Yazı No: -075- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261