Press enter to see results or esc to cancel.

Nike+ Running – İncelemesi

Apple ve Nike’ın işbirliği ile meydana getirdiği Nike+ iPod, bir iPhone veya iPod’u olup yürüyüş yapmak isteyenler için mükemmel bir imkandı. Ancak biraz pahalı olması ve ekstra bir cihaz gerektirmesi sebebiyle ülkemizde pek talep görmedi. (ortalama 59TL cihaz, 120TL ayakkabı) Teknolojinin ve telefonlardaki GPS’in gelişmesi ile ortaya çıkan Nike+ Running, ekstra bir cihaza ihtiyaç duymadan bu işi görmenizi sağlayan bir uygulama.

Orjinal fiyatı 1.99$ olan bu uygulama, kısa bir süre için ücretsiz. Ben de bu fırsatı kaçırmadan hemen bir yazı hazırlamaya çalıştım. Görsel veya içerik olarak eksik kaldıysak, şimdiden özür dileriz. Ayrıca uygulamanın iPod Touch ve iPad’in Wi-Fi modellerinde çalışıp çalışmadığı hakkında bir fikrim olmadığını söylemeliyim. Çünkü bu modellerde GPS bulunmuyor.

Koştuğunuz mesafeyi, süreyi ve hızı ölçmeyi amaçlayan uygulama; Outdoor ve Indoor şeklinde ikiye ayrılmış. Outdoor seçeneğinde GPS yardımı ile ölçüm yapılırken, Indoor seçeneğinde telefonda meydana gelen titreşimler (telefon cebinizde durmak zorunda) ile ölçüm yapılıyor. Eğer dışarıda yürüyüş yapacaksanız, daha iyi ölçüm yapılabilmesi için Hücresel Veri’yi de açık tutmanızı öneririm. Ancak kullanacağı internet miktarı hakkında pek bir fikrim de yok açıkcası.

Uygulamanın bir diğer özelliği de, yürüyüş yaparken otomatik olarak müzik çalması. Daha önceden seçeceğiniz albüm, sanatçı veya liste; siz uygulamayı başlatıp Start dediğinizde otomatik olarak çalmaya başlıyor.

Yaptığınız yürüyüşleri tüm istatistikleri ile saklayan uygulama, sunduğu grafikler ile kendinizi ölçmenizi sağlıyor. Yaktığınız Kalori miktarını da size söyleyen Nike+ Running, yürüyüşünüzü bitirdiğinizde sesli bir şekilde yaptıklarınızı size anlatıyor. Tabi ki İngilizce.

İstatistiklerinizi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan da paylaşabiliyorsunuz. Her yürüyüş sonrası nasıl hissettiğinizi işaretliyebildiğiniz gibi, her yürüyüş için notlar da ekliyebiliyorsunuz.

Bizce; Çok hoş bir arayüzü bulunan uygulama, hem işlevsellik hem de tasarım olarak benden tam puan aldı. Kısa bir süreliğine ücretsiz olduğunu da düşünürsek, 5 Elma verebiliriz. Evde veya dışarıda yürüyüş yapmayı seven herkese öneririm.

( Yazı No: -075- )

Comments

9 Comments

nakliyat firmaları

teşekkürler

Murat

Güzel anlatmışsın ama eksik çok. Ben 3 ay boyunca bu uygulamayı kullandım, daha sonra 30 Tl ye sensörü aldım, ayakkabı ile hızınızı nerelerde yavaşlayıp nerelerde hızlandığınız kısacası kondisyonunuzu görebileceğiniz mükemmel bir uygulama, gps sinyali ile takip her zaman doğru sonuçlar vermiyor sensör sizin ayakkabıya verdiğiniz baskıyı da ölçebiliyor eğimli yerlerde kalori hesabı bu da baz alınarak hesaplıyor, ben gps ve sensör ile koştuğum yerleri karşılaştırdım aynı mesafe aynı yer inanılmaz bi fark çıktı. sensör profösyönel olarak spor yapıyorsanız şart.

Muammer

Açıkçası sensörü deneme fırsatım olmadı. Bu sebeple hakkındaki bilgileri internetten bulabildiğim kadarıyla yazdım. Çünkü Türkiye’de hiç bir yerde bulamamıştım sensörü. Onun dışında dediğiniz gibi eğimi ve engebesi fazla olan yerlerde, uygulama kuş bakışı hesap yaptığı için, hatalar çok çıkabiliyor. Yine de benim severek kullandığım bir uygulama haline geldi. (Çok profesyonel bir şekilde yapmadığım için olabilir. :D)

Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.. İyi sporlar.. 🙂

cezzar

Hiz hesaplamadaki mantigi anlamadim. Biraz hizlandigimda gostergede hiz artiyor fakat daha fazla hizlandigimda yani kosarken hiz dusuyor . mesela yururken hizimi 10 olarak gosteriyor kosarken 4 oluyor

Muammer

Büyük ihtimalle cihazın adapte olma süreciyle alakalı bir durumdur bahsettiğiniz.. Uzun vadede (yürüyüşün tamamı göz önüne alınınca) daha doğru sonuçlar verecektir, anlık göstergelere karşın..

İrem

Iphone 5s kullanıyorum. Açtığım zaman algılayıcı açmak için yürüyünüz diyor yürüyorum etkinleştirmiyor. Ne yapmam gerek bilemedim yardım eder misiniz lütfen

Muammer

Merhaba, siz ‘Nike+ Running’ isimli uygulama yerine ‘Nike+ iPod’ sistemini kullanmaya çalışıyorsunuz sanırım.. Bu sistemi kullanmak için Nike+ uyumlu ayakkabı kullanıyor olmanız lazım, etkinleştirmek için de bu ayakkabıyı kullanmanız lazım.. Buraya kadar bi eksik olabilir mi, bir kontrol edebilir misiniz söylediklerim doğrultusunda.. 🙂

Burak

Telefonun cebinizde olması gerekir demişsiniz ama öyle bir seçenek yok. Sadece elde tutma yada kol bandına koyma gibi opsiyonlar mevcut. Cebe koyunca aynı sonuçları vereceğini sanmıyorum

ahmet

İ phone 6 kullanıyorum ingilizce olduğu için anlamakta zorlanıyorum. Ama her akşam yürüyüş yaptığım için yaktığım kalori, mesafe, dakika vs. Verlerini sunuyor. Çipli ayakkabıdan bahsediyorsunuz, bu ayakkabı olmadan nasıl etkin kulkanırım. Ne önerirsiniz


Leave a Comment


  • wholesale jerseys
  • Discontinued 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers to your taste. Will be your prime choice lifelong 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers can help you to create your personal styles.