Press enter to see results or esc to cancel.

Fifa 12 – İncelemesi

Teknoloji ne kadar ilerlese cihazlar ne kadar değişse de, yıllardır vazgeçilmeden oynanan bir oyun türü var: Fifa. Bugün de Fifa’nın mevcuttaki en yeni sürümü olan Fifa12’yi birlikte inceleyeceğiz.

Başlangıçta dokunmatik ekranlara uyarlaması zor da olsa, 2012 modelinde bu sorun iyice ortadan kalkmış durumda. Eğer ilk defa iPhone’da bir futbol oyunu oynuyorsanız, öncelerde alışmakta zorlanacaksınız. Ancak bir süre sonra, bu oyunu elinizden bırakamayacaksınız.

iPhone ve iPad için ayrı ayrı satılan oyunun, iPhone versiyonu 5.99$. Eğer iPad için özel üretilmiş Fifa12 HD’yi almak istiyorsanız da, 8.99$ gibi bir parayı gözden çıkarmanız gerekecek. Biraz pahalı olduğunu kabul ediyorum, ama bunu hak ediyor.

Oyunun boyutu da gerçekten çok fazla. İndirirken 1.06 GB olan oyun, kayıt ettiğiniz oyunlar ve videolar ile iyice artıyor. Örneğin ben oyunu çok fazla oynamamış olmama rağmen, şuan 1.3 GB gibi bir yer kaplıyor. Doğal olarak 16 GB’lık cihazı olanların, oyunu almadan önce iyice düşünmesi lazım.

Yazının başındayken belirtmem gereken bir diğer konu da; Fifa 12’de Türk takımlarının bulunmaması. Bildiğim kadarı ile Fifa 11’de bile bu takımlar mevcutken, oyunun bu sürümünde Türk takımlarının olmaması bence büyük eksiklik.

Quick Match ile hemen normal maç yapabileceğiniz gibi Manager Mode ile bir takım seçip, onu bütün sezon yönetebilirsiniz. Zaten daha önce bilgisayarda veya Playstation’da Fifa’yı oynamış olanlar, bu konuda hiç zorlanmayacak. iPhone’daki Fifa’nın tek farkı, dokunmatik oynanış.

Oyunda, sol altta bir joystick bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, bununla adamınızı kontrol ediyorsunuz. Sağ altta ise; Shoot, Pass ve Sprint seçenekleri bulunuyor. Tabi bu seçenekler topun sizde olması durumunda geçerli. Aksi halde, yani top rakipte ise; bu seçenkler Slide, Switch ve Sprint şeklinde oluyor.

Ekrana iki kere basmanız halinde; oyuncu artistik hareket yapıyor. Benim en sevdiğim özellik bu açıkçası. Çünkü Playstation gibi cihazlarda artistik hareket yapmak o kadar da kolay değildi. 😀

Ayrıca oyun dokunmatik ekranın sağladığı özellikleri de kullanıyor. Yani topu sürerken, bir arkadaşınıza ekran üzerinden dokunarak topu ona gönderebiliyorsunuz.

Oyunu ilk yüklediğinizde, oyun size yavaş yavaş ve yeri geldiğinde oyunun oynanışını çok iyi anlatıyor. Bu yüzden benim çok detaya girmeme gerek yok. Deneyin ve eğlenin.

Bitirmeden önce küçük bir uyarı da yapmak istiyorum. Eğer cihazınız iPhone 4 veya 4S değilse; yani 3GS ve altı ise, oyunu oynarken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü eski modellerinin işlemcisi, bu tarz yüksek güç gerektiren uygulamalarda yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden indirmeden önce iyi düşünün.

Bizce; Oyunun biraz pahalı olduğunu kabul ediyorum. Ancak gerçekten başarılı. Multiplayer özelliği de eklenirse daha da iyi olacaktır. Tabi bunu ancak 2013 modelinde görebiliriz. Yukarıda bahsettiğim gibi Türk takımlarının olmaması da, oyun açısından büyük bir eksiklik. Bir diğer sorun da pil konusunda. Kendinizi oyuna kaptırıp, telefonun pilini bitirmeniz hiç de zor değil. 🙂

( Yazı No: -068- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261