Press enter to see results or esc to cancel.

Fish Fury – İncelemesi

Bazı oyunlar, iPhone için artık klasik hale geldi. Fruit Ninja, Angry Birds, Cut the Rope ve daha niceleri. Bu tip oyunların en büyük özelliği, atıştırmalık gibi her an oynanabilir olması. Geçtiğimiz günlerde karşılaştığım “Fish Fury” isimli oyun da bu oyun tipi için gerçekten güzel bir seçenek.

Oyunu ilk gördüğümde, bu oyunun Angry Birds ve Fruit Ninja‘nın bir karışımı olduğunu düşündüm. Ama bir süre oynadıktan sonra, gerçekten başarılı bir oyun olduğunu kabul etmem gerekti. Fish Fury bana göre en az Angry Birds veya Fruit Ninja kadar eğlenceli bir oyun.

Oyunun bir güzel kısmı da ücretsiz olması. (Aslında bir hafta önceye kadar 0.99$’dı. Açıklamasında kısa süreli gibi bir ifade bulunmuyor. Ama yine de tekrar paralı hale gelir mi bilemem.) Ancak maalesef Universal değil. Bu yüzden iPad sahipleri bu oyundan tam olarak zevk alamayabilirler. Ben yine de iPhone ve iPod sahiplerinin mutlaka denemesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Oyundaki kahramanımız bir pirana. Amacınız ise; sol taraftan gelen kuşları, sağ tarafa geçmeden yemek. 🙂 Bunun için yapmanız gereken tek şey sıçramak.

Kontroller ise çok kolay ve Angry Birds’e çok benziyor. Parmağınızı sadece pirananın zıplamak istediği istikamete doğru çekiyorsunuz, işte bu kadar.

Havaya zıpladıktan sonra, havadayken bir kere daha zıplama hakkınız var. Bundan sonra tekrar suya inmeden üçüncü bir kere daha zıplayamıyorsunuz.

Ayrıca ekranın sol tarafından dışarı doğru uçmanız halinde, sağ taraftan tekrar içeri giriyorsunuz. Tıpkı Doodle Jump isimli oyunda olduğu gibi. 🙂 Tabi tersi için de aynı şey geçerli.

Oyunda dört farklı mod var. Bunların ilk ikisi oyunun başında açıkken, diğer ikisini açmak için 1000 altın vermeniz gerekiyor. Ayrıca bu bölümler sayesinde, uzun bir süre boyunca oyundan sıkılmıyorsunuz. Çünkü her bölümde ayrı bir özellik bulunuyor.

Oyunun klasik modunda başlangıçta 5 canınız var. Ayrıca zıplayarak dokunduğunuz her kuşa, suya düştükten sonra bir daha dokunmanız gerekiyor. Aksi halde, kuş tekrar canlanıyor ve uçmaya devam ediyor.

Oyunda, sıkıştığınız zamanlarda kullanmanız için özel güçler de bulunuyor. Bu özel güçler sayesinde, kuşlara bir kere dokunarak onları tamamen öldürmeniz mümkün. Ninja bıçağı ve yavru piranalar gücü oyunun başında aktif iken, elektrikli testere ,dinazor pirana ve diğer güçleri de 500 altın karşılığı alabilirsiniz. Ayrıca bu özel güçlerin 15 saniye boyunca aktif olduğunu ve sadece 55 saniyede bir kullanılabildiğini ekleyelim. Ancak bu güçleri Upgrade yapmanız durumunda, bu süreler de doğal olarak artacaktır.

Özel güçleri kullanırken dikkat ettiğim bir başka nokta da, her özel güce uygun bir grafiğin var olması. Örnek olarak; ninja bıçağı ile kestiğiniz kuşlar dilimlenirken, elektrikli pirana olarak dokunduğunuz kuşlar kızartma oluyor.

Yavru pirana gücü diğerlerinden biraz daha farklı çalışıyor. Bu güçte suya düşen her kuş, bu şirin yavrular tarafından parçalanıyor.

Yukarıda da değindiğim gibi, her bölümde oyun farklı. Örnek olarak; ikinci bölümde tek bir can ile oyuna başlarken, aynı zamanda süresiz bir Ninja bıçağı konumunda oluyorsunuz.

Üçüncü bölümde ise, fabrikadan gelen radyoaktif sular sayesinde suya düşen her kuş anında eriyor. Ancak bu radyoaktif su sadece gündüzleri boşaltılıyor. Bu sebeple geceleri oyun tıpkı birinci bölümdeki gibi oluyor.

Ayrıca ikinci bölümde, diğer bölümlerde olmayan başka bir kuş daha bulunuyor. Yukarıda gördüğünüz bu dev kuşun özelliği ise, ancak 5 bıçak darbesinde kesilmesi. 🙂

Bizce; Oyun gerçekten takdir edilecek bir seviyede. Ücretsiz olması da ayrı bir ilginç. Bu tarz oyunları seven biriyseniz, mutlaka iPhone’unuza yüklemenizi tavsiye ederim. Karar sizin..

( Yazı No: -062- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261