Press enter to see results or esc to cancel.

Pages – İncelemesi

Karşınızda iPhone ve iPad’lerde yazı yazmanın en yetenekli ve kolay yolu olan Pages. Microsoft Office’deki Word’ün bir karşılığı olan Pages, Apple’ın kendi uygulaması olması sebebiyle AppStore’da bulunan en yetenekli uygulamalardan biri. Siz de Pages ile dökümanlarınıza istediğiniz her yerden ulaşabileceksiniz.

Bilinenin aksine Pages, Word (.doc) uzantılı dosya oluşturma ve düzenleme yeteneğine sahip. Fakat Apple kullanıcılarının bile çoğunluğu bunu bilmediği için, bilgisayarda hazırladığı Word dosyalarını mobil ortamda çalıştırmak için daha önce incelemesini de yaptığımız Quick Office Pro tarzı uygulamalar kullanıyor. Ancak henüz hiç bir uygulama bu konuda Apple’ın kendi geliştirdiği Pages kadar başarılı değil.

Bu İnceleme yazısında, daha önce Quick Office ve iPhoto incelemelerinde olduğu gibi uzun bir yazı hazırlamadık. Uygulama hakkında çok detaylı bilgiler verdiğimiz zaman, okuyucu yazının sonuna gelemeden sıkılıyor. Bu yüzden bu yazıda uygulamanın kısa bir incelemesini yapıp, kendi fikirlerimizi söyledikten sonra bitireceğiz. Yazıda anlaşılamayan bir yer olursa, yorum olarak girerseniz elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız. Ayrıca bu uygulama daha çok iPad’de kullanılması amacı ile yapıldığından dolayı, biz de görselleri iPad’den aldık.

Uygulamanın, başlangıçta insanın gözünü korkutmasına rağmen bunu hak eden bir fiyatı var. 9.99$’a sahip olabileceğiniz Pages, Universal olması sebebiyle hem iPhone hem de iPad’lerde mükemmel bir performansta çalışıyor. Hem de ikinci bir kez para vermeden.

iOS 5 ile hayatımıza giren iCloud sayesinde, belgelerinize istediğiniz her yerden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Yolda giderken iPhone’unuzda yaptığınız bir değişiklik, siz eve gitmeden iPad’inize yüklenmiş oluyor. Tabi ki internet bağlantısı şart. 🙂

Uygulamanın Ana Menüsü Apple’ın klasik klasörleme yöntemi ile yapılmış. Ama uygulama klasörlerinde olduğu gibi burada bir limit yok. Yani bir klasöre istediğiniz kadar belge koyabilirsiniz.

Uygulamada kullanım rahatlığı sağlamak için 15 tane şablon bulunuyor. Bunlardan birini seçebileceğiniz gibi, boş bir sayfa seçip onunla da başlayabilirsiniz.

Microsoft Office Word’de olan tüm özellikler neredeyse bu uygulamada da bulunuyor. Kullanımının kolay olması için bazı özelliklerden feragat edilmiş olsa da, uygulamayı kullanırken bunu hissetmiyorsunuz bile. Yazıların Font, Boyut, Renk vs. gibi özelliklerinin kolayca düzenlenebildiği uygulamada, belgelerinize resim, tablo veya şekil ekleyebiliyorsunuz.

Bu uygulamadaki özelliklerden en sevdiğim, belgeye bir resim eklemeniz halinde bu resmin metin tarafından çevrelenmesi. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, resmi belgenize yerleştirmek için metini ekstradan ayarlamanıza gerek yok. Çünkü metin otomatik olarak resim üzerinde kayıyor. Yukarıdaki örnekte bunu rahatça görmeniz mümkün.

Pages ile oluşturduğunuz belgeleri, mail veya başka bir yöntem ile göndermek istediğiniz zaman, uygulama size belgeyi hangi uzantıda göndermek istediğinizi soruyor. Pages’in şimdilik Word(.doc), Pages(.pages) ve PDF(.pdf) uzantılarını destekliyor. Yani bu belgelerinizi bu 3 uzantıdan biri ile gönderebiliyorsunuz.

Pages’den Microsoft Word’e gönderdiğimiz belgelerde hiç bir sorun olmuyor mu? Bu sorunun cevabı maalesef hayır. Ama büyük ölçüde de evet. Belgenizde kullandığınız font veya benzer sebeplerden dolayı bazen hata verebiliyor. Ama bu sorunlar da en yakın alternatiflerle çözüldüğü için, siz bir şey fark etmiyorsunuz bile. 🙂

Bizce; iPad’im var ve bana en uygun Office uygulaması nedir? diyen herkes için tek tavsiyem iWorks. Microsoft’un iPad için bir Office uygulaması çıkaracağı dedikoduları ortalıkta dolansa da, şimdilik bu işi iWorks kadar iyi yapabilen başka bir 3.şahıs uygulaması bulunmuyor. Eğer kaliteli bir uygulama arıyorsanız, sizi pişman etmeyecek tek uygulama Pages. Bunu kendim tecrübe ederek söylüyorum. Ben o kadar para verip aldığım Quick Office Pro HD‘yi Pages ile tanıştıktan sonra bir kere bile kullanmadım. Aynı pişmanlığı sizin de yaşamamanız açısından bu kadar ısrarlı bir tavsiye yapıyorum. Ama son karar sizin. 🙂

( Yazı No: -061- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261