Press enter to see results or esc to cancel.

Fizy – İncelemesi

Tüm müzik severlerin iPhone’unda olması gereken uygulamaların başında gelen Fizy, Apple’dan kaynaklı bir problem sebebi ile yaklaşık 96 gündür iPhone için hizmet veremiyordu. Geçtiğimiz günlerde Apple’dan gelen onay ile tekrar hizmet vermeye başlayan bu uygulama alanında en iyilerden.

Bir Türk şirketi olan Fizy, geniş içeriği ve kullanımı kolay arayüzü ile kullanıcıları kendisine bağlıyor. Özellikle YouTube üzerinden şarkı dinleyenler için büyük bir alternatif olan Fizy, klip veya benzeri görseller barındırmadığı için kota sorununa büyük katkıda bulunmuş.

Şubat ayında yayınlanan uygulama, Apple’dan onay alamadığı için iPhone’lara uzun bir süre hizmet veremedi. Bu da kullanıcıların tepkisi ile karşı karşıya kalmasına sebep oldu. AppStore’da yazılan yorumları okumanız, bu tepkinin boyutunu anlamaya yetecektir. İki gün önce iPhone’lar için eskisi gibi hizmet vermeye başlayan şirketin Apple ile sorunlarını çözdüğünü umarak incelememize başlayalım.

Tamamen ücretsiz olan bu uygulama, Universal olmadığı için iPad’lerde sorunsuzca çalıştığını söyleyemiyoruz.Ama ekran çözünürlüğü zaten önemli değil diyenler için bir sorun yok. Ayrıca Fizy’nin şuana kadar gördüğüm en düşük boyutlu uygulamalardan biri olduğunu eklemek istiyorum. Tam olarak 0.6 MB.

Arama çubuğuna istediğiniz şarkının ismini veya sanatçının adını yazarak aratabildiğiniz gibi, iPhone’u sallayarak rastgele bir grup veya müzik de seçebiliyorsunuz.

Çıkan sonuçlar tek tek sıralanıyor. Yapmanız gereken tek şey bu geniş içerikten hangi şarkıyı dinlemek istiyorsanız, onu seçmek.

Çok düşük bir internet hızı olmadığı sürece şarkının yüklenmesi konusunda bir problem yaşamıyorsunuz. Normal seviyede bir internet paketi(3G) ile, şarkının tamamının yüklenmesi sadece bir kaç saniye aldı.

Uygulamada Playlist oluşturma, Radyo dinleme ve seçtiğiniz müziği indirme gibi bazı özellikler de mevcut. Ancak bunun için Premium üye olmanız gerekiyor ve henüz Premium üyelik kullanıma açılmamış. Bu yüzden deneyimleyip, bizzat test etme fırsatım olmadı. Ancak şimdiden güzel bir şey olacak gibi gözüküyor.

Uygulamanın en güzel kısımlarından biri, uygulamayı aynı Apple’ın kendi müzikler uygulaması gibi kullanabilmeniz. Örneğin uygulamadan çıksanız veya ekranı kilitleseniz dahi müzik kesilmiyor. Ayrıca iPhone kulaklığının tüm işlevlerini yapabilmesi de ayrı bir güzel. (İki kere tıklayarak sonraki, üç kere tıklayarak önceki şarkıya geçmeniz gibi.)

Bizce; Fizy alternatifleri arasında sıyrılarak farkını ortaya koyuyor. Özellikle geniş içeriği, diğer uygulamalardan en büyük farkları arasında. Fizy’i daha önce kullananlar zaten nasıl bir uygulama olduğunu da bilirler. Sonuç olarak ben bu uygulamaya tam not veriyorum. 🙂

( Yazı No: -060- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261