Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone’un Pil Ömrünü Uzatma

Hemen hemen her iPhone sahibinin ortak şikayetlerinden biri de iPhone’ların pilinin çabuk bitmesi yönündedir. Biz de bu yazı ile, iPhone’unuzun pil performansını nasıl arttıracağınız konusunda bazı Püf Noktalarından bahsedeceğiz.

Pilinizin daha uzun süre gitmesi için yapılacak her şeyin mantığı aslında aynı. Kullanmadığınız bazı özelliklerden fedakarlık etmek. Hangi özelliklerin kapanması gerektiğini de bu yazıda bulacaksınız.

Bluetooth

Bazı aksesuarlar veya iPhone ile ortak çalışan bazı sistemler (Araç Kiti vs.) Bluetooth’a ihtiyaç duyar. Eğer bu tip bir sebepten dolayı Bluetooth’a ihtiyacınız yoksa, ihtiyaç duymadığınız zaman Bluetooth’u kapalı tutmak pilimizin ömrünü büyük miktarda arttıracaktır.

Hücresel Veri

Hücresel Veri ve 3G de pilin çabuk tükenmesine sebep olan unsurların başındadır. Eğer internete her an bağlı olma gibi bir zorunluluğunuz yoksa, Ayarlar->;Genel->;Ağ ‘dan bunları kapatabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda siz fark etmeden telefonun internet paketinden kullanmasını da engelleyecektir.

Wi-Fi

Wi-Fi da pili ömrünü azaltan etmenlerden biridir. Her ne kadar ben de mobil durumdayken Wi-Fi’ı kapamayı unutsam da, kullanmadığınız zamanlar Wi-Fi’ın kapalı kalması pilin ömrünü uzatacaktır. 🙂

Konum Servisleri

Kullanmadığınız veya gereksiz gördüğünüz uygulamaların konumunuzu kullanmasını engelleyerek pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi Ayarlar->Konum Servis’lerinden yapabilirsiniz. Ancak bazı uygulamaların çalışması için Konum Servisinin açık olması gerektiğini söyleyelim.

Parlaklık

Bir çok akıllı telefonda olduğu gibi, iPhone’larda da en büyük pil katili ekrandır. Ayarlar->Parlaklık kısmından iPhone ekranınızın parlaklığını kısarak pilinizin ömrünü büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Eşzamanlama & iCloud

Eşzamanlama ve iCloud da sürekli internet bağlantısı gerektirdiğinden dolayı pilin hızlı tükenmesine sebep olur.

Yeni Verileri Al

Mailleriniz de aynı iCloud ve eşzamanlama gibi sürekli olarak internete bağlanma yeteneğine sahiptir. Ayarlar->Mailler->Yeni Verileri Al ‘dan Anında seçeneğini kapatıp, Elle olarak ayarlarsanız, bu durum pilinize pozitif yansıyacaktır.

iOS sürümümüzü güncel tutun

Eğer pili etkileyen yazılımsal bazı sebepler varsa, Apple bunu her güncellemede bir nebze de olsa düzeltiyor. Bu sebeple en güncel yazılımı kullanmanız herzaman fayda sağlayacaktır. (Şuan ki en güncel sürüm iOS 5.1.1‘dir.)

Multitasking’deki Uygulamalar

Multitasking’de açık olan uygulamalar da arka planda fazladan CPU harcamasından dolayı ekstra pil tüketimine sebep olur. Kullanmadığınız uygulamaları bu menüden kapatmak, her zaman için faydalıdır.

Buraya kadar olanların çoğu bilinen şeyler olup, pilinizin ömrünü arttırmak için ufak da olsa bazı şeylerden feragat etmeniz gerekiyordu. Bu bölümden sonraki kısım ise, çoğu kişinin bilmediği ve neredeyse tamamen gereksiz yere açık olan sistemlerdir.

Saat Denetlemesi

Ayarlar->Genel->Tarih ve Saat kısmından Otomatik Ayarla seçeneğini kapatabilirsiniz. Tabi bu durumda yaz ve kış saati uygulamalarını manuel bir şekilde ayarlamanız gerekecektir. 🙂

Ping

Ayarlar->Genel->Sınırlamalar’dan Ping seçeneğini kapatmanız da pilinizin ömrünü arttıracaktır.

Hata Raporu Gönderme

Windows kullanıcılarının bir numaralı problemlerinden biri de en ufak hatada karşılarına çıkan Hata Raporu Gönder&Gönderme seçeneği’dir. iPhone’larda da size hissettirmeden arkaplanda çalışan ve pilinizi etkileyen bu sistemi kapatmak için; Ayarlar->;Genel->;Hakkında->;Tanılar ve Kullanım’dan Don’t Send seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

SONUÇ

Pil ömrünün uzun olması sizin için önemli ise, bazı fedakarlıklar ile siz de iPhone’unuzun pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Battery Doctor+ gibi bazı uygulamalar ile, iPhone’unuzdaki hangi özelliğin daha çok pil harcadığını öğrenebilirsiniz. Ben de kaba taslak bir karşılaştırma ile yaparak aşağıdaki sonuca ulaştım. Eğer 3G, Wi-Fi, Bluetooth gibi özellikleri kapatırsanız telefonun şarjı 25 saat 33 dakika dayanırken; bunların açık olması durumunda sadece 15 saat 46 dakika dayanıyor.

Ayrıca bazı aksesuarlar ile de telefonunuzun pil ömrünü arttırmanız mümkün. Bu konuda yakın bir zamanda detaylı bir yazı hazırlayacağım. Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Başka bir yazıda görüşmek üzere..

( Yazı No: -057- )

Tags


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261