Press enter to see results or esc to cancel.

Camera+ – İncelemesi

Fotoğrafçılık ile ilgili uygulamalar, son günlerde çok fazla rağbet görüyor. Gerek Instagram gibi çektiğimiz fotoğrafları düzenledikten sonra anında paylaşmamızı sağlayan uygulamalar, gerek de PowerCam gibi ücretsiz olmasına rağmen bir çok efekti ile harikalar yaratabileceğimiz uygulamalar. Ben de bugün bu liste için başka bir alternatif olabileceğine inandığım Camera+‘ı tanıtacağım.

Fiyatı 0.99$ olan bu uygulama; gerek yetenekleri gerek de kaliteli arayüzü ile dikkat çekiyor. (Orjinal fiyatı 1.99$ olmasına rağmen, yaklaşık iki aydır fiyatı bu halde olduğu için ben orjinal fiyatını 0.99$ kabul ediyorum.) Universal olmaması sebebiyle, maalesef iPad’de aynı kaliteyi veremiyor. Ama zaten ben de bu tip uygulamaların iPad’den çok, iPhone için geliştirilmesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle 1. Nesil iPad’de kamera bulunmaması ve 2. Nesilde de sadece 0.7MP’lik bir kamera bulunması böyle düşünmemin ana sebebi.

İster uygulamanın içerisinden resim çekebilir, isterseniz de Fotoğraf Albümünüzde bulunan bir resmi uygulamaya aktarabilirsiniz. Bunu özellikle belirtmek istiyorum, çünkü PowerCam’de söylediğim bu ikinci özellik bulunmuyor.

Camera+’da Apple’ın klasik kamerasının aksine 4 farklı çekim modu bulunuyor. Bunlar sırasıyla; Normal, Stabilizer, Timer ve Burst Mode.

Bu sayede; ister zaman ayarlı olarak, isterseniz de en az titreşim anında fotoğrafı çekmesini sağlayabiliyorsunuz. Ben özellikle 2.seçenek olan en az titreşim anında resmi çeken Stabilizer Mode’u çok kullandığımı söyleyebilirim.

Resminizi çektikten sonra düzenlemek için; sol alt köşedeki simgeye tıklayıp Lightbox bölümüne gelerek, düzenlemek istediğiniz resmi seçip Edit’e basıyorsunuz.

Burada Scenes kısmından 16 farklı ışıklandırmadan birini seçerek, resminiz için hoş bir aydınlatma oluşturabiliyorsunuz. İkinci kısım olan Adjust bölümünde, resminizi sağa veya sola çevirebildiğiniz gibi yatay veya dikey olarak simetriğini de alabiliyorsunuz.

Crops kısmında resminizi kırparak, istediğiniz orana getirebiliyorsunuz. Orjinal, kare, altın oran, 3×2, 4×3 gibi toplamda 9 farklı oran bulunuyor. Benim burada en çok ilgimi çeken Altın Oran oldu. Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık olarak 1,618 olan bu oranın böyle bir uygulamada bulunması gerçekten hoş.

Dördüncü kısımda resminize uygulamada bulunan 27 farklı efektten birini ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu kadar efekt bana yetmez diyenler için, uygulama için alım ile 0.99$ karşılığı 9 tane daha efekt satın alabilirsiniz.

Son kısım olan Borders’da ise resminize kenarlık ekleyebiliyorsunuz. Simple ve Styled diye iki kategoriye ayrılan bu kenarlık çeşitlerinin toplam sayısı ise 18.

Uygulamak istediğiniz kenarlığı seçtikten sonra, Captions bölümünden resminize imza niteliğinde yazı ekleyebiliyorsunuz. İmza niteliğinde diyorum, çünkü bu yazının ekleneceği yer seçtiğiniz kenarlığa göre belirleniyor. Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra, sağ üst kısımda bulunan Done seçeneğine dokunarak, yaptığınız değişiklikleri kaydediyorsunuz.

Resminizi paylaşmak için, resmi seçtikten sonra Share tuşuna basıyorsunuz. Resminizi ister mail olarak, ister de mesaj olarak birine yollayabileceğiniz gibi; uygulamada bulunan sosyal ağ desteği sayesinde Facebook, Twitter ve Flickr’a da yollayabiliyorsuz.

İnfo seçeneği ile resminiz hakkında tüm detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Resmi ne zaman, nerede, hangi cihazla çektiğinizi; üstünde yaptığınız düzenlemeleri; resmin boyutunu vs. bu şekilde rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Resminizi seçtikten sonra Save tuşuna basarak da, o resmi üstünde yaptığınız tüm değişikliklerle birlikte Fotoğraf Albümünüze kaydedebiliyorsunuz. İşte aşağıda da resmimizin son hali bulunuyor.

Bizce; Bütün bu özellikleri ve gerçekten kaliteli arayüzü sayesinde kesinlikle 0.99$’ı hak eden bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bu tip uygulamalara merakınız varsa, benden tam not aldığını rahatlıkla söyleyebilirim.

( Yazı No: -055- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261