Press enter to see results or esc to cancel.

iPhone 4S vs Galaxy SIII

Uzun zamandır beklenen Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy SIII, dün Londra’da düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Ben de bu yazıda, iPhone 4S ile Galaxy SIII arasındaki donanımsal farklardan bahsedeceğim.

Her ne kadar iPhone 4S ile Galaxy SII birbirine rakip olarak görünse de, yeni nesil iPhone çıkana kadar Galaxy SIII’ün rakibini biz yine de iPhone 4S olarak kabul edeceğiz.

Bu yazıda inceleyeceğimiz konular donanımsal olduğu için, hangi telefon daha iyi sorusuna cevap olmayacağını belirteyim. Çünkü işletim sistemleri değişmediği sürece; iPhone’u tercih edenler iPhone kullanmaya, Android’i tercih edenler de Android’i kullanmaya devam edeceklerdir.

Kişiden kişiye değişen ve aynı olan özelliklerde, hazırladığımız resimlerde beyaz bir arka plan kullandık. Karşılaştırılması mümkün olan konularda ise daha iyi olana farklı bir arka plan rengi kullandık. ( Fakat maalesef iPhone’un bu yeni Galaxy karşısında hiç öne geçtiği bir konu yok. 😀 )

Bildiğiniz gibi şuan da iPhone 4S’de kullanılan en güncel işletim sistemi iOS5.1; buna karşılık yeni Galaxy, Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile satışa sunulacak gibi gözüküyor.

iPhone 4S’de kullanılan Apple A5 işlemci 1GHz ve çift çekirdekten oluşuyor. Galaxy’de kullanılan Exynos 4 Quad işlemci ise 1.4GHz olup, 4 çekirdekten oluşuyor. Her ne kadar iPhone’da kullanılan işlemci daha düşük gözükse de, zorlandığı bir tane uygulama bile yok. Yani bence günümüz için 4 çekirdek biraz fazla.

Büyük ekran sevenler için şüphesiz ki Galaxy, iPhone için çok büyük bir rakip. Samsung SII’den sonra bu cihazın ekran boyutunu da arttırmış. Yeni Galaxy 4.8 İnç’lik bir ekrana sahipken, iPhone 4S 3.5 İnç’lik bir ekrana sahip.

iPhone 4S’de kullanılan ekran çözünürlüğü 960×640’ken, Galaxy SIII’de 1280×720’lik çözünürlüğe sahip bir ekran kullanılmış. Ayrıca bu yeni Galaxy’de kullanılan ekran, Super AMOLED HD olup, Galaxy SII’de kullanılan AMOLED Plus’dan bir seviye daha aşağı gibi gözüküyor. Bu konuda daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

iPhone 4S’de 512 MB’lık bir RAM kullanılırken, SIII’de 1GB’lık bir RAM kullanılmış.

Hem iPhone 4S’de hem de Galaxy SIII’de Blutooth 4.0 kullanılıyor. Ancak bildiğiniz gibi, iPhone’lardaki Bluetooth başka marka cihazlarla dosya transferine izin vermiyor.

Galaxy SIII’de de aynı iPhone 4S’de olduğu gibi 8 Megapixel’lik bir kamera kullanılmış. Ön kamera olarak da iPhone 4S’de VGA Kamera kullanılırken, Galaxy SIII’de 1.9 Megapixel’lik bir kamera kullanılmış. Ayrıca Samsung kamerasını yazılımsal olarak da geliştirmiş. iPhone’larda bulunan HDR özelliğine benzer bir özellik olarak da Best Shot özelliği geliştirilmiş.

İki telefon da ağırlık olarak birbirine çok yakın. Sadece 7 gram gibi bir fark bulunuyor. iPhone 4S 140 gram iken, SIII 133 gram.

Galaxy SIII, aynı iPhone 4S’de olduğu gibi 16-32-64 şeklinde 3 seçenek halinde satılacak. Ama SIII’de iPhone’dan farklı olarak bir de 64GB’a kadar MicroSD desteği bulunuyor.

Henüz iPhone’larda NFC desteği bulunmazken, Samsung bu teknolojiyi yeni amiral gemisine eklemiş. NFC hakkında daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Samsung bu Galaxy’de iPhone 4S’de bulunan Siri’ye benzer bir asistan kullanmış. S-Voice adı verilen bu sesli asistan da aynı Siri gibi çok işlevsel, ama maalesef yine Türkçe için dil desteği yok.

Yeni Galaxy’de kullanılan pil 2100 mAh. Bu da iPhone 4S’de kullanılan 1420 mAh’lik pile göre çok yüksek demek. Galaxy S ve SII’de de 1500 mAh’lik pil kullanılıyordu.

SONUÇ;

Samsung yine ortaya güzel bir cihaz çıkarmış. Burada bahsedemediğim bir çok yeni özelliği mevcut. Bunlar arasından benim en çok sevdiğim, kablosuz şarj istasyonu. Henüz yeterince pratik olmasa bile, başlangıç için güzel bir adım. Ama her şeye rağmen, bence bir iPhone her zaman bir Android’i yener. Donanımsal özellikle bakımından SIII iPhone 4S’den yüksek gibi görünse de, pratikte böyle olmayabiliyor. Aslında tüm konu işletim sisteminde yatıyor. Kimine göre Android daha iyi bir platform olabilir, ama ben her zaman iOS’u Android’den üstün görmüşümdür.

Tüm özelliklerin bulunduğu bir tabloyu aşağıda paylaşıyorum. Bu sayede çok daha rahat bir kıyaslama yapabilirsiniz.

( Yazı No: -051- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261