Press enter to see results or esc to cancel.

WhatsApp Messenger – İncelemesi

Sosyal ağların ve mesajlaşma imkanlarının aşırı şekilde geliştiği şu günlerde, WhatsApp tarzı uygulamalara ihtiyaç da gittikçe artıyor. Bir iPhone’a yüklenmesi gereken ilk uygulamalar arasında olduğuna inandığım bu uygulama sayesinde de arkadaşlarınızla internet üzerinden bedava yazışmaktan çok daha fazlasını yapabileceksiniz.

WhatsApp’ın en büyük artısı geniş kullanıcı kitlesi. Genel olarak baktığımızda bu uygulama, iOS 5 ile hayatımıza giren iMessage ile aynı işlevi görüyor. Ancak iMessage sadece Apple cihazları arasında kullanılabiliyor. Whatsapp ise Android, Blackbery ve WindowsPhone için de geliştirildiğinden dolayı kullanıcı sayısı iMessage’dan çok daha fazla.

Uygulamanın fiyatı 0.99$ olup, sadece iPhone için geliştirilmiş. iPod Touch ve iPad’lerde çalışmamaktadır, hatta AppStore’da bile göremezsiniz. Ama her şeye rağmen fiyatını sonuna kadar hak eden bir uygulama. Hatta parasını çok kısa süre içerisinde çıkarıyor. 🙂

Uygulamayı indirdiğinizde, sizden telefon numaranızı istiyor. Daha sonra girdiğiniz numaraya bir mesaj geliyor. Bu mesajda 3 haneli bir kod bulunuyor. Bu kodu ilgili bölüme yazıyorsunuz. Bu aşamadan sonra uygulama rehberinize erişerek, rehberinizdeki kişilerin WhatsApp kullanıp kullanmadığını kontrol ediyor. Bu isimleri sonradan Favorites kısmından görebilirsiniz.

Sadece mesajlaşmanın yanında; resim, video, sesli not veya bulunduğunuz konumu karşıdakine gönderebilirsiniz.

Birden fazla kişiye aynı mesajı göndermek istersiniz, Chats kısmının üstündeki Broadcast yazısına tıklayarak, seçeceğiniz kişilere aynı mesajı gönderebilirsiniz.

Bu özelliğin yanında, arkadaslarınız ile bir grup oluşturarak, ortak bir şekilde de konuşabilirsiniz. Aslında bu özellik çoğu kişi için çok yararlı olabilir. Hatta evde oturduğunuz yerden toplantı bile yapabilirsiniz. Bir gruba en fazla 10 kişiyi ekleyebilirsiniz. Zaten daha fazla olursa büyük kargaşa oluşabilir. 🙂

Konuştuğunuz kişiye mesaj gönderdikten sonra, mesajınızın altında küçük bir tik işareti oluşuyor. Bu, mesajin sorunsuz bir şekilde gönderildiğini ifade ediyor. Karşınızdaki kişi mesajı okuduğunda ise, bu tikin yanına ikinci bir tek geliyor. Örneğin; mesaj attığınız kişi internet olmayan bir ortamda ise ve mesajınızı alamadıysa, bu ikinci tik sizde gözükmez.

Mesajlaşmayı daha zevkli bir hale getirmek için, arka plan denen bir şey geliştirilmiş. İster fotoğraflarınızdan birini, isterseniz de hazır olan bir resmi arka plan olarak atayabilirsiniz.

Eğer bir arkadaşınızın resmi telefon rehberinizde eklenmişse, otomatik olarak WhatsApp’da da bu resim gözükecektir. Tersten söylemek gerekirse; WhatsApp’da konuştuğunuz birinin yanında resminin çıkmasını istiyorsanız, onun resmini kendi telefon rehberinize kaydedeceksiniz.

En eski telefonlarda olan ama iPhone’larda olmayan Blacklist özelliği de uygulamanın içinde yer alıyor. Tabiki sadece bu uygulama için geçerli.

Biri ile yaptığınız görüşmelerin dökümünü de almanız mümkün. Eğer yukarıda söylediğim gibi bu uygulama üzerinden toplantı yapmayı planlıyorsanız, bu özellik de gerçekten işe yarayacaktır. Dökümünü almak derken, burada mail atabileceğinizi kastettiğimi anlamışsınızdır. Yoksa uygulamada AirPrint desteği falan yok. 🙂

Son olarak uygulamanın kota kullanımından bahsetmek istiyorum. Uygulamanın sizi SMS parasından kurtarabilmesi için kullandığı kota miktarının da az olması gerekmekte. Bu sebeple bir resim vb. şey göndermediğiniz sürece kota problemi düşünmenize gerek yok. Hele bir internet paketiniz varsa, bu uygulamanın o paketi tek basına bitirmesi neredeyse imkansız.

“Güncelleme: Bu yazdıktan bir buçuk sene sonra WhatsApp tamamen ücretsiz bir hale geldi! Ayrıca bir çok da yeni özellik, her geçen gün uygulamaya eklenmeye devam ediyor.

Bizce; Ben bu uygulamanın kesinlikle her iPhone’da bulunması taraftarıyım. Gerçekten kaliteli bir uygulama olmasının yanında sizi SMS derdinden kurtarıyor. Uygulamanın kullanım alanı arttıkça, sizin de bu uygulama ile ulaşabileceğiniz kişi sayısı artıyor. Fazla uzatmaya gerek yok. Deneyin ve farkı görün. 🙂

( Yazı No: -046- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261