Press enter to see results or esc to cancel.

Later – İncelemesi

Yapılacak işleriniz var, ama hepsini aklınızda tutmakta zorlanıyor musunuz? To-Do List ismiyle tanınan  uygulamalar sayesinde programlarınızı artık kaçırmayacaksınız. Daha önce de bu uygulama tipinin bir üyesi olan Wunderlist‘i sizlere tanıtmıştık. Bugün de yine bu uygulama tipine ait olan “Later” isimli uygulamayı sizler için inceleyeceğiz.

Bildiğiniz gibi iOS 5 ile birlikte hayatımıza giren “Anımsatıcılar” isimli uygulama da, yine bu iş için Apple’ın geliştirdiği bir uygulamaydı. Bu uygulama çoğu kişi için yeterli de olsa, daha farklı özelliklere sahip uygulamaları tercih eden kişilerin sayısı da azımsanacak düzeyde degil. Hatta Wunderlist yazısının sonunda da bahsettiğimiz gibi, bu tip uygulamalar için 40$’dan fazla para ödeyenler de var. Çünkü kanun her zaman aynıdır. Ne kadar çok para verirseniz, o kalitede hizmet alırsınız. 🙂 Later isimli bu uygulamanın fiyatı da 1.99$. Ancak uygulama maalesef sadece iPhone&iPod uyumlu. Yani iPad sahipleri bu uygulamayı cihazlarına indirebilir, ama görüntü kalitesi düşük olur.

İşlevsellik açısında baktığımızda bu uygulama; uzun vadeli işlerden çok, kısa vadeli işleri düzenlemede çok daha başarılı. 45 dakika sonra veya bu akşam için planladığınız işleri buna örnek olarak gösterebiliriz. Bunun sebebi ayarladığınız programları kısa süreli ertelemek istediğinizde bu uygulama bunu çok başarılı yapıyor. Ana ekran üzerinden hemen programınıza 15 dk, 1 saat veya 1 gün gibi erteleme koyabiliyorsunuz.

Ayrıca uygulamanın teması da bana çok hoş geldi. Hatta bitmiş  programları tamamlandı olarak ayarlamak için, parmağınız ile programın üstünden geçmeniz yeterli. 🙂 Kullanım kolaylığı bakımından başarılı.

Temasının hoşuma gittiğini söylemiştim, ama eğer siz beğenmezseniz uygulama bir çok farklı yazi tipi ile de çalışabiliyor.

Uygulamanın bence en hoş kısmı; yeni bir program oluştururken, daha önceden ayarlarladığımız saat dilimlerini seçmenin çok rahat olması. Bir örnek verecek olursak; uygulama saatini ayarlamak yerine “Akşam” seçeneğini seçebiliyoruz. Akşam için seçilmiş mevcut saat dilimini de Ayarlar kısmından ayarlayabiliyoruz.

Bir çok To-Do List uygulamasının en büyük eksiği, tamamlanmış uygulamaların hepsini tek tuşla silme seçeneğinin olmaması. Ancak bu uygulamada o da düşünülerek Clean All tuşu konmuş. Ayrıca uygulamada sanki bir oyunmuş gibi Achivements kısmı da bulunuyor. Bunun size kazandırdığı bir şey var mı bilemiyorum, ama herhalde aynı zamanda kullanıcıyı eğlendirmeyi amaçlamışlar. 🙂

Yine bir çok To-Do List uygulamasında yer almayan bir özellik olarak, oluşturulan ve tamamlanan programların grafiğini görebiliyorsunuz. Değişik bir özellik, ama bunun da çok kullanılacağını sanmıyorum.

Uygulama genel olarak böyle. Diğer uygulamalardan farkı olduğu gibi, eksikleri de var. Mesela en basitinden; Anımsatıcılarda bile belli bir konumda anımsatma seçeneği varken, bu uygulamada öyle bir seçenek bulunmuyor.

Bizce; Yukarıda da bahsettiğim gibi hoş bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Ancak 2$ eder mi bilemem. Ben bir çok farklı To-Do List uygulamasını ortak kullanıyorum, ancak içlerinde bu uygulama yok. Tercih sizin. 🙂

( Yazı No: -040- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261