Press enter to see results or esc to cancel.

Geliştirme Anket Sonuçları

Hafta başında düzenlediğimiz “Geliştirme Anketi”nin bugün sonuçlarını açıklayacağız. Öncelikle ankete katılan ve katılmayan herkese teşekkür ederiz. Bu anket ile amacımız, sitemizin size daha iyi hizmet verebilmesi için yapılacak bazı değişikliklerin tespit edilmesi idi. Biz de verdiğiniz bu oylar doğrultusunda site ile ilgili bazı küçük degişiklikler yapacağız. Bu yazı ile de bu değişikliklerden biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle sitemiz henüz çok tanınmayan bir site olması ve ziyaret eden kişi sayısının az olmasından dolayı ankete de büyük bir katılım gerçekleşmedi. Ama biz yine de değişikliklerimizi 40’dan fazla kişinin katıldığı bu anketin sonuçlarına göre yapacağız.

Ankete tam olarak 41 kişi katılmış. Bazı soruları cevaplamayan katılımcılar olduğu gibi, genel olarak tüm sorular cevaplamış.

İlk sorumuz, sitemizde hangi tip inceleme yazılarını görmek istediğiniz yönünde idi. 10 kişi Oyun İncelemelerinin daha yoğunlukta olması gerektiğini söylerken, 29 kişi ise Uygulama İncelemelerinin daha yoğunlukta olması gerektiğini söylemiş. Sayılara şöyle bir baktığımızda arada gerçekten büyük bir fark olduğunu görüyoruz. Biri diğerinin neredeyse 3 katı. 🙂 Yani; Bundan sonra İnceleme yazılarımız ağırlıklı olarak Uygulama İncelemeleri yönünde olacaktır.

Tabi ara ara oyun incelemeleri paylaşmaya da devam edeceğiz. Özellikle çok ilgimi çeken bir oyun olursa bunu sizinle paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca 2 kişinin de bu soruyu pas geçtiğini söyleyelim.

İkinci sorumuz Universal uygulamaların inceleme yazılarında kullandığımız görsellerin hangi cihazdan alınması yönünde idi. Bildiğiniz gibi bundan önceki tüm Universal uygulamaların inceleme yazılarında görselleri iPad’den alıyorduk. Bunun sebebi iPad’den alınan görsellerin uygulama hakkında daha detaylı bilgi verdiğini düşünmemdi. Ancak bu anket ile beraber 16 kişi bu görsellerin iPad’den alınması gerektiğini söylerken, 24 kişi de iPhone’dan alınması gerektiğini söylemiş. Biz de sizin bu tercihiniz doğrultusunda; Bundan sonraki Universal Uygulamaların İnceleme yazılarındaki görselleri iPhone‘dan alacağız.

Ancak yine de inceleyeceğimiz bu uygulamalar daha çok iPad’de kullanılmak üzere üretilmiş ise veya benzeri bir durum söz konusu ise, o zaman görüntüleri iPad’den de alabiliriz. Yani bu kararlarımız tamamen vazgeçilemez kararlar değil. Ayrıca 1 kişi de bu soruyu cevaplamamış.

Üçüncü sorumuz yazdığımız yazıların uzunlukları ve paylaştığımız görsel sayısı ile ilgili idi. Bundan önceki yazılarımızın uzunluğu çok değişkendi. Takipçilerimizin uzun yazıları pek sevmediğini düşündüğümden dolayı, yazıları elimden geldiği kadar uzatmamaya çalıştım. Hatta bu sebeple bazı yazıları iki parça halinde paylaştım. Ama yine de yanlışlıkla biraz fazla uzattığım yazılar oldu. Örnek olarak iPhoto İncelemesinde de bu şekilde yazıyı biraz fazla uzatmışım. Bu sebeple sizden özür diliyorum. Ama bundan sonra bu ankette elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda; Yazıları fazla uzatmamaya çalışıp görsel sayısını da elimden geldiği kadar arttırmaya çalışacağım. 🙂

Sonuçlarımız ise şu şekilde idi. 23 kişi bol yazı, 17 kişi de az yazı demiş. Bu sayılar birbirine yakın. Ama görsel sayısı konusunda; 36 kişi bol resim derken, sadece 4 kişi az resim demiş. 🙂 Tam olarak 9 katı. Ayrıca bu soruya da 1 kişi cevap vermemiş. Not olarak hiç kimsenin “Az Yazı, Az Resim”  seçeneğini seçmediğini söylemek istiyorum. 🙂

Dördüncü sorumuz AppStore Uygulamalarının İnceleme Yazıları dışında hangi etkinlikleri yapabileceğimiz yönünde idi. Bu soruya 19 kişi İndirime giren uygulamaları paylaşmamız gerektiğini söylerken, 14 kişi Apple ile ilgili haberlerden bahsetmemiz gerektiğini söylemiş. 7 kişi de Apple ile ilgili dedikoduları paylaşmamız gerektiğini söylemiş. Yine 1 kişinin pas geçtiği bu sorunun sonuçlarına göre; Twitter adresimizden indirime giren güzel uygulamaları ve oyunları paylaşmaya devam edeceğiz. Ayrıca zaman zaman Apple ile ilgili haberlerden de bahsetmeye çalışacağız. Bunun dışında çok sağlam bir kaynak olmadığı sürece dedikodu haberlerine hiç bulaşmamayı tercih ediyoruz. Zaten bu seçeneği seçen kişi sayısı da diğer seçeneklere göre çok daha az.

Son sorumuz 2 ayda bir yaptığımız anketler ile ilgili idi. Ana Sayfamızdaki Anketler Sekmesi ile de bu anketlere ulaşabilirsiniz. Bu soruya 18 kişi haklı olarak, bir şekilde katılımcı sayısını arttırmalısınız derken, 13 kişi bu anketleri faydalı ve güzel bulduğunu söylemiş. 5 kişi daha fazla anket olması gerektiğini söylerken, 4 kişi de anketleri gereksiz bulduğunu söylemiş. Öncelikle samimi cevaplar verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Anketteki bu sonuçlar ışığında yapmamız gereken şeyin katılımcı sayısını arttırmamız gerektiğini söyleyebilirim. Biz de elimizden geldiğince katılımcı sayımızı arttırmaya çalışıyoruz. Ama burada bizden daha fazla etkisi olabilecek kişiler sizlersiniz. Facebook ve Twitter sayfamızı arkadaşlarınız ile paylaşarak bize bu konuda büyük yardım yapabilirsiniz. Şimdiden herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

( Yazı No: -038- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261