Press enter to see results or esc to cancel.

Quick Office Pro HD – İncelemesi – I

Herkes iPad’i farklı bir amaç için kullanır. Kimi kitap okur, kimi de oyun oynar. Ancak iPad’in en çok işe yaradığı konulardan biri de şüphesiz ki iş sektörune yaptığı katkıdır. Artık insanlar belgelerini bilgisayar üzerinden değil, iPad gibi tabletler üzerinden düzenlemeye başlıyorlar. Ben de bugün iPad’inizde belgelerinizi düzenlemenizi sağlayan ofis uygulamalarının en ünlülerinden biri olan “Quick Office Pro HD”yi tanıtacağım. Ayrıca yazının biraz uzun olacağını düşündüğümden dolayı bu yazıyı da iki parça halinde hazırlıyorum.

Bilgisayardaki ofis uygulamalarından en ünlüsü şüphesiz ki Microsoft Office. Bu sebeple insanlar doğal olarak iPad’inde kullanacakları ofis uygulamasının .doc, .xls ve .ppt uzantılarını çalıştırmasını ister. Apple’in Microsoft Office’in karşılığı olarak ürettiği iWorks uygulamaları da, bundan dolayı bu uzantılar desteklemekte. Ancak her Apple ürününde olduğu gibi iWorks de diğer ofis uygulamalarına göre biraz daha pahalı.

Bu uygulamanın fiyatı ise 19.99$. Ancak sadece iPad uyumlu olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. iPhone versiyonu olan Quick Office ve Quick Office Pro‘nun fiyatları da 9.99$ ve 14.99$. O yüzden durumunuza göre iWorks daha avantajlı bile olabilir.

İncelemeye başlamadan şunu da belirmek istiyorum ki, bu uygulama Microsoft Office’in tam olarak karşılığı değil. Yani Office ile yapabildiğiniz her şeyi bu uygulama ile yapamıyorsunuz. Ancak uygulamanın yapılış amacı Office dosyalarını düzenlemek olduğundan bir çok benzerliği bulunmakta. Yine de hangi uygulamayı alacağınıza karar vermeden önce bu yazıyı ve bunun devamı olarak yakında yayınlayacağım diğer yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm.

Quick Office Pro HD size 6 farklı uzantıdaki belgeleri oluşturmanıza veya düzenlemenize imkan veriyor. Bunlar; .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt ve .txt. Yani bu uygulamanın Word ve Excel’in Office 97-2003 ve Office 2007-2010 sürümleri ile uyum sağladığını söyleyebiliriz. Ancak PowerPoint sadece Office 97-2003 ile uyumlu. Bu Office uyumluluklarının yanı sıra uygulama Windows’taki Not Defteri (.txt) ile oluşturduğunuz belgeleri de düzenleme özelliğine sahip.

Quick Office Pro HD yukarıda bahsettiğim uzantılardaki belgeleri düzenleme özelliğine sahip olmasının yanı sıra, PowerPoint’in Office 2007-2010 versiyonu ve PDF uzantılı dosyaları da görüntüleme özelliğine sahip.

Quick Office Pro HD’nin en büyük artılarından biri de Windows’taki gibi klasörleme yöntemini kullanması. Yani dosyalarınızı klasörler içine yerleştirebilir, klasörlerin içinde de tekrar tekrar klasörler oluşturabilirsiniz. Bu, özellikle bilgisayarınız ile senkronize (eş zamanlı) kullandığınız belgeler için çok faydalı bir özellik.

Senkronize demişken Quick Office Pro HD’nin bir çok bulut sistemleri ile de sorunsuzca çalıştığını eklemekte fayda var. Her ne kadar henüz iCloud ile uyumlu olmasa bile tam 10 farklı sistemle sorunsuzca çalışıyor. Bunlar; Google Docs, Dropbox, box, Evernote, Catch, SugarSync, huddle, egnyte ve mobil me‘nin iki farklı sürümü.

Bu uygulamanın iPhone versiyonu olan Quick Office ve Quick Office Pro arasındaki fark da bu bulut uyumluluğu. Yani sadece bulut uyumluluğunun fiyatı 5$’a denk geliyor.

Aynı zamanda uygulamada şifre koruması da mevcut. Uygulamaya, uygulama açılırken aynı ekran kilidinde olduğu gibi 4 haneli bir şifre koyabilirsiniz.

Uygulamanın diğer bir özelliği de oluturduğunuz dosyaları PDF olarak kayıt edebilmeniz. Bunun yanında uygulamada AirPrint desteği de mevcut. AirPrint uyumlu yazıcı modelleri ile belgelerinizi, bir bilgisayar kullanmak zorunda kalmadan yazıcıdan çıkartabilirsiniz.

Yazıyı fazla uzatmadan burada noktalamak istiyorum. Bir sonraki yazıda uygulama ile belgelerinizde ne gibi değişiklikler yapabileceğinizden, uygulamanın eksik yönlerinden ve kendi görüşlerimden bahsedeceğim. Uygulamayı satın almak isteyenlerin satın almadan önce özellikle bir sonraki yazıda anlatacağım uygulamadaki bu eksik noktaları okumalarında fayda var. Şimdilik görüşmek üzere..

GÜNCELLEME (25/03/2012): Bu yazının devamı olan Quick Office Pro HD – İncelemesi – II isimli yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

( Yazı No: -032- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261