Press enter to see results or esc to cancel.

evuTubes 2 – İncelemesi


Zeka oyunlarından hoşlananlar iyi bilirler. Aradaki dağınık boruları düzelterek suyu bir borudan başka bir boruya götürmeye çalıştığınz bir oyun türü vardır. Hem boş zamanlarınızı zevkli bir şekilde geçirmenizi, hem de giderek beyninizi daha da zorlamanızı sağlayan bu oyun tipinin yeni bir versiyonu olan “evuTubes2: Pipe Puzzle, Board, Arcade” isimli oyunu bugün sizler için inceleyeceğim. Ardından oyunun geliştiricisinden aldığım 5 Promo Code’u sizlere dağıtacağım.

Promo Code’un nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız, lütfen bu yazımıza bir göz atın. Ayrıca Promo Code’lar geçen sefer olduğu gibi, yazıya yorum yapan ilk 5 kişiye mail olarak gönderilecektir.

Evu Tubes 2, bence bu oyun tipine yeni bir çığır açmış. 3 farklı modu bulunan bu oyunda aynı zamanda her mod için de 3 ayrı zorluk derecesi bulunuyor. Detaylara daha sonra değineceğim, ama özet olarak söylemek gerekirse. Oyunun klasik hali olan Board mod, tamamen farklı bir dünya olan Arcade mod ve oyunu bir Puzzle gibi oynayabileceğiniz Puzzle mod şeklinde 3 farklı mod mevcut.

Bunların yanında oyun Universal olduğu için bir kere satın aldıktan sonra hem iPhone’unuzda hem de iPad’inizde rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyunun fiyatı ise sadece 0.99$, ki bence bu oyun için yeterince ucuz. ( Bu oyunu ben yapsaydım en az 2 veya 3 dolardan satardım. 😀 )

Oyunda 3 farklı mod bulunmasının bir artısı da; eğer beyninizi bir mod üzerinde fazla yorarsanız, diğer moda geçerek bir değişiklik yapabilirsiniz. Bence bu zeka oyunları için olması gereken bir şey. Çünkü ben bir şeye uzun süre konsantre olunca başım ağrımaya başlıyor. Ama bu sizin için de geçerli mi onu bilemem.. 🙂

Board modda 75, Puzzle modda 75 bölüm olmak üzere sadece bu iki modda toplamda 150 farklı bölüm bulunuyor. Bunların yanı sıra Arcade modda ise sınırsız bölüm bulunuyor. 🙂 Belki her bölüm için bilgisayar olasılıkları değiştirdiğinden böyle bir şey mümkün olabilir bilmiyorum, ama sonuç olarak ne kadar oynarsanız oynayın aynı bölümü bir daha oynamıyorsunuz. Ya da daha önce oynadığınızı hatırlamıyorsunuz. 😀

Arcade Mod isimli bu modda, amaç sırası gelen boruyu uygun yere yerleştirerek başlangıc borusundan çıkan sıvıya gitmesi gereken boruya ulaştırmak. Sol üst köşede sırasıyla hangi boruların geleceği yazıyor. Tıpkı Tetris gibi. Siz de parmağınız ile bir kareye dokunarak, o köşede gösterilen boruyu oraya yerleştiriyorsunuz. Daha önce yerleştirdiğiniz bir yere tekrar farklı bir boru yerleştirebilirsiniz. Böyle olunca aslında çok kolay gibi gözüküyor. Ama kesinlikle değil, çünkü süre çok hızlı ilerliyor ve siz daha hangi boru nereye gelecek karar veremeden sıvı yola çıkmış oluyor.

Oyun başladıktan tam olarak 10 saniye sonra sıvı da yola çıkıyor. Eğer borular tam yerleşemediyse, sıvının dökülmesi ile oyun bitiyor. Genellikle sıvı yola çıktıktan sonra tamamlayabiliyorum boruları, ama resmen sıvıdan koşarak kaçar gibi oynuyorum oyunu. 🙂 Sonuç olarak bu bölüm hiç de kolay değil. Haberiniz olsun. 🙂 Ayrıca bu modda oyunun sahası çok büyük olduğundan ekrana sığmıyor. Parmağınız ile ekranı sağa ve sola doğru çekerek sahanın görünmeyen kısmlarını görebiliyorsunuz.

Board Mod isimli mod ise bu oyunun klasik hali. Yani sahada yerleşik bulunan boruları çevirerek sıvıyı gitmesi gereken yere götürüyorsunuz. Bu modda tam 3 zorluk seviyesi ve her seviyede 25 tane olmak üzere toplam 75 bölüm var. Yalnız Expert ve Normal modda oynamak için öncelikle Easy’deki tüm bölümleri bitirmiş olmanız gerekiyor.

Bu modda Arcade Mod’un tersine sıvı hemen gelmiyor. Yaklaşık olarak bir, bir buçuk dakika kadar bekliyor. Ama böyle bir genelleme yapmak yanlış olur, çünkü aynı Arcade Moddaki gibi sıvının hemen geldiği bölümler de var. Bölümden bölüme değişiyor. Sizde bu süre zarfında parmağınız ile borulara dokunarak onları döndürüp, doğru yolu bulmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca bölümler ilerledikçe sıvı sayısı da artıyor. Her renk sıvıyı da kendi rengindeki boruya ulaştırmanız gerekiyor.

Oyuna biraz daha zorluk katmak için de, bazı borular kilitli oluyor. Dört köşesinde vida işareti olan boru parçalarını döndüremiyorsunuz. Yani o boruyu değil, diğer boruları ona uygun hale getirmeniz gerekiyor.

Bazı bu tip oyunlarin aksine bu oyunda sıvıyı boruya ulaştırmaya çalışırken, sahadaki tüm boruları kullanmak zorunda değilsiniz. Çünkü bazı oyunlarda borular öyle yerleşmiş oluyor ki, bütün boruları kullanmadan oyun bitmiyor. Bu durum bana zaten hep saçma geliyordu, ama dediğim gibi bu oyunda öyle bir şey olmaması da bence oyunun artıları arasında..

Aynı zamanda bazı bölümlerin sahası Arcade Mod’da olduğu gibi büyük olduğundan dolayı parmağınız ile yukarı aşağı veya sağ sol yaparak, sahanın görülmeyen kısımlarını görebiliyorsunuz.

Puzzle Mod isimli son Mod’da ise tıpkı puzzle yapıyor gibi boruları kaydırarak yerleştiriyorsunuz. Süre tıpkı Board Mod’da olduğu gibi genel olarak bir ile bir buçuk dakika arasında değişiyor, ama daha kısa veya uzun süren bölümler de var. Bu süre bittiğinde de yine tıpkı Board Mod’da olduğu gibi sıvı yavaş yavaş geliyor. Eğer süre bitmeden tamamlarsanız da sağ üst bölümde bulunan C tuşuna basarak sıvıyı hızlı bir şekilde göndererek bölümü bitire biliyorsunuz.

Bölüm sayısı ise yine Board Mod’un aynısı. Easy, Normal ve Extreme olmak üzere 25’erden toplam 75 bölüm bulunuyor. Ayrıca Easy’deki tüm bölümleri bitirmeden Normal veya Extreme Mode’a geçemiyorsunuz.

Bizce; Bence bu oyun zeka oyunlarından hoşlananlar için biçilmiş kaftan. En azından şahsi fikrim bu yönde. 🙂 Hele 3 tane farklı modun bulunması oyunu iyice zevkli hale getiriyor. GameCenter entegrasyonu sayesinde de bölümleri geçtikçe puan alıyorsunuz ve bu puanlar sayesinde arkadaşlarınızla yarışabiliyorsunuz. Sonuç olarak bence fiyatını tamamıyla hak eden bir oyun.

——–

Elimde şuan 5 tane Promo Code bulunuyor. Bu Promo Code’lar da bu yazıya ilk yorum yapan 5 kişiye mail olarak gidecek. Kodlar tükenmeden hemen kapın. 🙂

GÜNCELLEME (04/03/2012): 5 Promo Code’da tükenmiştir. Ama oyunun geliştiricisinden 10 tane daha yeni kod almış bulunuyorum. Promo Code’lar en aşağıya yorum yapan ilk 10 kişinin maillerine gönderilecektir.

GUNCELLEME (05/03/2012): İki gün içerisinde toplamda bu oyunun 15 Promo Code’unu dağıttık. Öncelikle bize bu kadar Promo Code ayırdiğı için, uygulamanın geliştiricisi olan Ethem Volkan Uslu Bey’e teşekkürlerimi arz ediyorum. Daha sonra ise siz okurlarımızın bu konudaki ilgileriniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Öyle ki, bu iki günde de sitemiz kendi günlük trafik rekorunu kırdı. Promo Code’u alan arkadaşların bu oyun ile iyi vakit geçirmelerini umuyorum. Alamayanlar da üzülmesin, çünkü bu şekilde ara ara alabildiğimiz kadarıyla Promo Code’ları dağıtmaya devam edeceğiz.. Şansınızı başka uygulamalara saklayın. 🙂

( Yazı No: -028- )

Comments

39 Comments

Murat Akça

Güzel bir oyun gibi gözüküyor, oğlumla birlikte oynamak güzel olacak.

Muammer Dolmacı

Promo Code’unuz gönderilmiştir. İyi Eğlenceler.. 🙂

Efekan Düzgün

Cok guzel bır inceleme olmus 🙂
Cok beğendim ıyi bır oyunmus 😀

Muammer Dolmacı

Sağ olun.. Sizin Promo Code’unuz da gönderilmiştir.. 🙂

Evrim

bu ne güzel bir oyun böyle 😀

Muammer Dolmacı

Teşekkürler.. 3. Promo Code da sizin.. Son iki kaldı arkadaşlar.. Acele edin.. 😀

M.yusuf sade

Hani benim promo codum (:

Muammer Dolmacı

Gönderilmiştir.. 🙂 İyi eğlenceler..

Ethem Volkan USLU

Muammer Bey,
Yorumlarınız için teşekkürler. Umarım oyunu oynayan arkadaşlar iyi vakit geçirir.

Yazıdan alıntı :
“Arcade modda ise sınırsız bölüm bulunuyor. Belki her bölüm için bilgisayar olasılıkları değiştirdiğinden böyle bir şey mümkün olabilir bilmiyorum, ama sonuç olarak ne kadar oynarsanız oynayın aynı bölümü bir daha oynamıyorsunuz.”

Burada yazdıklarında haklısın. Her yeni oyun seviyesinde, oyun alanı uzuyor(maksimum 100 kare), önünüze çıkan engellerin sayısı ve sıklığı artıyor ve bölümler ilerledikçe sizi takip eden sıvı daha hızlı hareket etmeye devam ediyor. Gerçekten sonu yok, tek sınır oyuncu 🙂

Muammer Dolmacı

Rica ederim.. Haklısınız. Oyun bitmedi, ben bittim.. 🙂 Övmek için söylemiyorum, gerçekten başarılı bir oyun. Arkadaşların da iyi vakit geçireceğinden neredeyse eminim. En azından zeka oyunlarından hoşlanan arkadaşların. 🙂

Koray Guneri

Bana code kaldı mı acaba :))

Muammer Dolmacı

Evet, son bir kod kalmıştı. O da sizin.. 🙂 İyi eğlenceler..

Begüm Karadayı

Basko kod kaldı mı
Kalmadıysa gerek yok zaten 😀

Muammer Dolmacı

Normalde kalmadı.. 5 kodu da bitirdik maalesef.. Ama ben size bir şeyler ayarlamaya çalışacağım.. 🙂

Muammer Dolmacı

Evet, yeni gelen 10 kodun birisini de size gönderdim.. İyi eğlenceler.. 🙂

Muammer Dolmacı

.::DİKKAT::.
ARKADAŞLAR ELİMİZE 10 TANE DAHA PROMO CODE GEÇMİŞTİR. YANİ 10 KİŞİ DAHA BU OYUNU ÜCRETSİZ İNDİREBİLİR.. AŞAĞIYA YORUM YAPMAYA DEVAM EDİN, PROMO CODE’LAR MAİLİNİZE GELSİN.. (Volkan Bey sağolsun.. :D)

Yaşar

Bir Promo’da ben alabilirmiyim acaba?

Muammer Dolmacı

Tabiki.. 🙂 Promo Code’unuz gönderilmiştir.. İyi Eğlenceler..

Kemal

Bu tarz oyunlari pek sevmem ama bu güzele benziyor denemek isterim açıkcası

Muammer Dolmacı

Kod gönderilmiştir. İyi eğlenceler.. 🙂

kayahan

denemek isterim oyunu güzele benziyor

Muammer Dolmacı

Sizin Promo Code’unuz da gönderilmiştir. İyi eğlenceler.. 🙂

Osman

Bana yok mu ? 🙂

Muammer Dolmacı

Olmaz mı? 🙂 Promo Code’unuz gönderilmiştir.. İyi eğlenceler.. 🙂

Muammer Dolmacı

Arkadaşlar, şuana kadar toplamda 10 Promo Code dağıttık.. Elimizde son 5 Promo Code kaldı.. Haberiniz olsn.. 🙂

Begüm Karadayı

Çok teşekkürler 😀

Muammer Dolmacı

Rica ederim.. Güle güle oynayın.. 🙂

alisverisdavetiyesi

Ben de bir promo code rica ediyorum.

Muammer Dolmacı

Size de gönderdim.. Iyi eğlenceler.. 🙂

ufuk

Bende istiyorum 🙂

Muammer Dolmacı

Gönderilmiştir. 🙂 Iyi eğlenceler..

Hakan

Oyun harika yorumlardan anladım kadarıyla keske bende de olsa oynasam :/

Muammer Dolmacı

Size de bir Promo Code gönderdim.. 🙂 iyi eğlenceler..

Muammer Dolmacı

SON İKİ PROMO CODE KALDI ARKADAŞLAR!!

Heros

Bende sahip olmak isterim bir adet kaldıysa.

Muammer Dolmacı

Gönderilmiştir.. İyi eğlenceler. 🙂

Muammer Dolmacı

SON KOD!! 🙂

Eren

Bende bir Promo Code alabilir miyim?

Muammer Dolmacı

Tabi ki.. Son Promo Code’un sahibi de sizsiniz.. Güle güle oynayın, iyi eğlenceler.. :))


Leave a Comment


  • wholesale jerseys
  • Discontinued 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers to your taste. Will be your prime choice lifelong 30 dollar nfl china jerseys paypal fees for sellers can help you to create your personal styles.