Press enter to see results or esc to cancel.

evuTubes 2 – İncelemesi


Zeka oyunlarından hoşlananlar iyi bilirler. Aradaki dağınık boruları düzelterek suyu bir borudan başka bir boruya götürmeye çalıştığınz bir oyun türü vardır. Hem boş zamanlarınızı zevkli bir şekilde geçirmenizi, hem de giderek beyninizi daha da zorlamanızı sağlayan bu oyun tipinin yeni bir versiyonu olan “evuTubes2: Pipe Puzzle, Board, Arcade” isimli oyunu bugün sizler için inceleyeceğim. Ardından oyunun geliştiricisinden aldığım 5 Promo Code’u sizlere dağıtacağım.

Promo Code’un nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız, lütfen bu yazımıza bir göz atın. Ayrıca Promo Code’lar geçen sefer olduğu gibi, yazıya yorum yapan ilk 5 kişiye mail olarak gönderilecektir.

Evu Tubes 2, bence bu oyun tipine yeni bir çığır açmış. 3 farklı modu bulunan bu oyunda aynı zamanda her mod için de 3 ayrı zorluk derecesi bulunuyor. Detaylara daha sonra değineceğim, ama özet olarak söylemek gerekirse. Oyunun klasik hali olan Board mod, tamamen farklı bir dünya olan Arcade mod ve oyunu bir Puzzle gibi oynayabileceğiniz Puzzle mod şeklinde 3 farklı mod mevcut.

Bunların yanında oyun Universal olduğu için bir kere satın aldıktan sonra hem iPhone’unuzda hem de iPad’inizde rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyunun fiyatı ise sadece 0.99$, ki bence bu oyun için yeterince ucuz. ( Bu oyunu ben yapsaydım en az 2 veya 3 dolardan satardım. 😀 )

Oyunda 3 farklı mod bulunmasının bir artısı da; eğer beyninizi bir mod üzerinde fazla yorarsanız, diğer moda geçerek bir değişiklik yapabilirsiniz. Bence bu zeka oyunları için olması gereken bir şey. Çünkü ben bir şeye uzun süre konsantre olunca başım ağrımaya başlıyor. Ama bu sizin için de geçerli mi onu bilemem.. 🙂

Board modda 75, Puzzle modda 75 bölüm olmak üzere sadece bu iki modda toplamda 150 farklı bölüm bulunuyor. Bunların yanı sıra Arcade modda ise sınırsız bölüm bulunuyor. 🙂 Belki her bölüm için bilgisayar olasılıkları değiştirdiğinden böyle bir şey mümkün olabilir bilmiyorum, ama sonuç olarak ne kadar oynarsanız oynayın aynı bölümü bir daha oynamıyorsunuz. Ya da daha önce oynadığınızı hatırlamıyorsunuz. 😀

Arcade Mod isimli bu modda, amaç sırası gelen boruyu uygun yere yerleştirerek başlangıc borusundan çıkan sıvıya gitmesi gereken boruya ulaştırmak. Sol üst köşede sırasıyla hangi boruların geleceği yazıyor. Tıpkı Tetris gibi. Siz de parmağınız ile bir kareye dokunarak, o köşede gösterilen boruyu oraya yerleştiriyorsunuz. Daha önce yerleştirdiğiniz bir yere tekrar farklı bir boru yerleştirebilirsiniz. Böyle olunca aslında çok kolay gibi gözüküyor. Ama kesinlikle değil, çünkü süre çok hızlı ilerliyor ve siz daha hangi boru nereye gelecek karar veremeden sıvı yola çıkmış oluyor.

Oyun başladıktan tam olarak 10 saniye sonra sıvı da yola çıkıyor. Eğer borular tam yerleşemediyse, sıvının dökülmesi ile oyun bitiyor. Genellikle sıvı yola çıktıktan sonra tamamlayabiliyorum boruları, ama resmen sıvıdan koşarak kaçar gibi oynuyorum oyunu. 🙂 Sonuç olarak bu bölüm hiç de kolay değil. Haberiniz olsun. 🙂 Ayrıca bu modda oyunun sahası çok büyük olduğundan ekrana sığmıyor. Parmağınız ile ekranı sağa ve sola doğru çekerek sahanın görünmeyen kısmlarını görebiliyorsunuz.

Board Mod isimli mod ise bu oyunun klasik hali. Yani sahada yerleşik bulunan boruları çevirerek sıvıyı gitmesi gereken yere götürüyorsunuz. Bu modda tam 3 zorluk seviyesi ve her seviyede 25 tane olmak üzere toplam 75 bölüm var. Yalnız Expert ve Normal modda oynamak için öncelikle Easy’deki tüm bölümleri bitirmiş olmanız gerekiyor.

Bu modda Arcade Mod’un tersine sıvı hemen gelmiyor. Yaklaşık olarak bir, bir buçuk dakika kadar bekliyor. Ama böyle bir genelleme yapmak yanlış olur, çünkü aynı Arcade Moddaki gibi sıvının hemen geldiği bölümler de var. Bölümden bölüme değişiyor. Sizde bu süre zarfında parmağınız ile borulara dokunarak onları döndürüp, doğru yolu bulmaya çalışıyorsunuz. Ayrıca bölümler ilerledikçe sıvı sayısı da artıyor. Her renk sıvıyı da kendi rengindeki boruya ulaştırmanız gerekiyor.

Oyuna biraz daha zorluk katmak için de, bazı borular kilitli oluyor. Dört köşesinde vida işareti olan boru parçalarını döndüremiyorsunuz. Yani o boruyu değil, diğer boruları ona uygun hale getirmeniz gerekiyor.

Bazı bu tip oyunlarin aksine bu oyunda sıvıyı boruya ulaştırmaya çalışırken, sahadaki tüm boruları kullanmak zorunda değilsiniz. Çünkü bazı oyunlarda borular öyle yerleşmiş oluyor ki, bütün boruları kullanmadan oyun bitmiyor. Bu durum bana zaten hep saçma geliyordu, ama dediğim gibi bu oyunda öyle bir şey olmaması da bence oyunun artıları arasında..

Aynı zamanda bazı bölümlerin sahası Arcade Mod’da olduğu gibi büyük olduğundan dolayı parmağınız ile yukarı aşağı veya sağ sol yaparak, sahanın görülmeyen kısımlarını görebiliyorsunuz.

Puzzle Mod isimli son Mod’da ise tıpkı puzzle yapıyor gibi boruları kaydırarak yerleştiriyorsunuz. Süre tıpkı Board Mod’da olduğu gibi genel olarak bir ile bir buçuk dakika arasında değişiyor, ama daha kısa veya uzun süren bölümler de var. Bu süre bittiğinde de yine tıpkı Board Mod’da olduğu gibi sıvı yavaş yavaş geliyor. Eğer süre bitmeden tamamlarsanız da sağ üst bölümde bulunan C tuşuna basarak sıvıyı hızlı bir şekilde göndererek bölümü bitire biliyorsunuz.

Bölüm sayısı ise yine Board Mod’un aynısı. Easy, Normal ve Extreme olmak üzere 25’erden toplam 75 bölüm bulunuyor. Ayrıca Easy’deki tüm bölümleri bitirmeden Normal veya Extreme Mode’a geçemiyorsunuz.

Bizce; Bence bu oyun zeka oyunlarından hoşlananlar için biçilmiş kaftan. En azından şahsi fikrim bu yönde. 🙂 Hele 3 tane farklı modun bulunması oyunu iyice zevkli hale getiriyor. GameCenter entegrasyonu sayesinde de bölümleri geçtikçe puan alıyorsunuz ve bu puanlar sayesinde arkadaşlarınızla yarışabiliyorsunuz. Sonuç olarak bence fiyatını tamamıyla hak eden bir oyun.

——–

Elimde şuan 5 tane Promo Code bulunuyor. Bu Promo Code’lar da bu yazıya ilk yorum yapan 5 kişiye mail olarak gidecek. Kodlar tükenmeden hemen kapın. 🙂

GÜNCELLEME (04/03/2012): 5 Promo Code’da tükenmiştir. Ama oyunun geliştiricisinden 10 tane daha yeni kod almış bulunuyorum. Promo Code’lar en aşağıya yorum yapan ilk 10 kişinin maillerine gönderilecektir.

GUNCELLEME (05/03/2012): İki gün içerisinde toplamda bu oyunun 15 Promo Code’unu dağıttık. Öncelikle bize bu kadar Promo Code ayırdiğı için, uygulamanın geliştiricisi olan Ethem Volkan Uslu Bey’e teşekkürlerimi arz ediyorum. Daha sonra ise siz okurlarımızın bu konudaki ilgileriniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Öyle ki, bu iki günde de sitemiz kendi günlük trafik rekorunu kırdı. Promo Code’u alan arkadaşların bu oyun ile iyi vakit geçirmelerini umuyorum. Alamayanlar da üzülmesin, çünkü bu şekilde ara ara alabildiğimiz kadarıyla Promo Code’ları dağıtmaya devam edeceğiz.. Şansınızı başka uygulamalara saklayın. 🙂

( Yazı No: -028- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261