Press enter to see results or esc to cancel.

İBB Cep Trafik – İncelemesi

Bugün inceleyeceğimiz uygulama İstanbul sakinlerine gelsin. İstanbul’da oturan hemen hemen herkesin en büyük şikayetlerinden biridir trafik. Hatta İstanbul trafiği o kadar ünlü olmuştur ki, artık onu bir deyim gibi kullanıyoruz. Mesela yurtdışına çıktık ve çok trafikli bir yer gördük. Tepkimiz ise böyle oluyor; Şuna baksana, İstanbul trafiği gibi neredeyse..

Günümüzde teknolojinin bu kadar gelişmesiyle birlikte her an anında trafik bilgisi alabiliyoruz. Gerek televizyonlar, gerek radyolar, gerekse internet veya cep telefonu uygulamaları yardımıyla trafiği öğrenip; güzergahımızı ona göre ayarlıyoruz.

Android gibi işletim sistemlerinde de bulunan bu İBB Cep Trafik uygulaması ile trafiğin durumunu anında öğrenebiliyoruz. Turkcell Yolbilgisi veya Yandex gibi uygulamalar sayesinde de trafiği anında öğrenebilirsiniz. Ama İBB Cep Trafik uygulaması bence bu işte yeterince başarılı.

Fazla uzatmadan incelemeye başlamayı düşünüyorum. Ama aslında inceleyecek fazla da bir şey yok. Uygulama açıldığında bir İstanbul haritası ile karşılaşıyorsunuz. Bu harita üzerinde bulunan kırmızı, turuncu, açık ve koyu yeşil renk tonları ile yolların yoğunluğunu görebiliyorsunuz.

Haritanın kontrolü de çok basit. Tıpkı Apple’ın orjinal Harita uygulamasında olduğu gibi haritayı hareket ettirip, yaklaşıp uzaklaştırabiliyorsunuz. Uygulamada sadece Yol Durumu yok. Eğer sağ üst köşede bulunan Filitreler bölümünden aktif hale getirirseniz Petrol İstasyonlarını, İSPARK ve İDO noktalarını da görebilirsiniz.

Belirli yerlerde bulunan mobese kameralarına da bağlanarak anında güncel görüntülere ulaşmanız mümkün. Bunun içinde öncelikle Filitreler bölümünden Kameraların açık olması lazım. Daha sonra ise istediğiniz kamera simgesine tıklayarak oradaki görüntülere ulaşabilirsiniz.

Burada bir şey ilave etmek istiyorum. Sakın HD kalitesinde bir video beklemeyin. Çünkü uygulama kota kullanımını minimumda tutmak için sadece 3 tane resimi arka arkaya gösteriyor. Yani bir video görüntüsü yok. Fakat bence bu durum gerçekten güzel, çünkü herkesin 3G paketi olmayabilir, olsa bile sadece trafiği öğrenmek için kota harcamak istemeyebilir. Bu sebeple gerçekten güzel düşünülmüş olduğunu kabul etmek gerek.

Son olarak, bu görüntülerin hep aynı olduğunu düşünmeyin. Çünkü her 1 dakika da bir görüntüler yenileniyor. İsterseniz bu sıklığı değiştirebiliyorsunuz da.

Alt kısımdaki menü sayesinde de harita üzerinde konumunuzu görebilir, istediğiniz bir yeri arama yaptırabilir veya Ayarlar Menüsüne ulaşabilirsiniz. Ayarlar Menüsünde yukarıda da bahsettiğim gibi uygulamanın güncelleme sıklığını ayarlayabilirsiniz. Harita tipini de yine menüden ayarlayabilirsiniz. (Uydu Modu mevcut)

Bizce; İBB Cep Trafik, İstanbul’da yaşayanlar ve trafikle alakası olanlar için gerekli bir uygulama. En azından hayatı kolaylaştıran bir uygulama. Aynı görevi gören farklı uygulamaların da mevcut olduğunu söyledik, ama bu uygulama en çok tercih edilenler arasında belki de 1.sıradadır. Yine de her zaman olduğu gibi seçim sizin. 🙂

( Yazı No: -018- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261