Press enter to see results or esc to cancel.

Wunderlist HD – İncelemesi

Öncelikle yaklaşık bir haftadır hiç yazı yazamadığım için sizden özür diliyorum. Maalesef bir türlü vakit bulup yazamadım, ama bunun karşılığında bu hafta boyunca bolca yazı yazarak bunu telafi etmeyi ümit ediyorum. Bugün To-Do List uygulamaların en ünlülerinden olan Wunderlist’i inceleyeceğim. Öncelikle To-Do List’in ne olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum.

To-Do List’in Türkçe karşılığı olarak “Yapılacaklar” diyebiliriz. Örneğin; günlük hayatta alışverişe çıkmadan önce evde bir liste hazırlarız. Daha sonra alışverişe çıktığımızda ise bu liste sayesinde alınacaklardan hiç bir şeyi unutmamış oluruz. Wunderlist de işte bu listenin elektronik ortamdaki halidir. Bu tip liste uygulamalarının tümüne de To-Do List uygulamaları denir.

Apple iOS5 ile beraberinde cihazlarımıza Anımsatıcılar diye bir uygulama getirdi. Bu uygulama da tıpkı Wunderlist gibi bir To-Do List uygulamasıdır, ancak her Apple uygulamasında olduğu gibi sadece Apple cihazlar ile eşzamanlanabilir. Bunun sebebi de bu uygulamanın eşzamanlama için iCloud’u kullanmasıdır. Eğer kullandığınız telefon, tablet ve bilgisayar birer Apple ürünü ise Anımsatıcılar uygulaması size yeterli olabilir, ancak bir Android telefon kullanıyorsanız ya da bilgisayarınız Windows veya Linux ise Anımsatıcılar uygulamasından tam verimle faydalanamazsınız. Buna rağmen Anımsatıcılar uygulamasının Wunderlist’e göre bir çok ekstra özelliği de mevcut. Konumsal hatırlama da buna dahil. Anımsatıcılar için detaylı bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

Her ne kadar iOS5 ve Anımsatıcılar ile birlikte bu tip uygulamalara olan rağbet düşse de hala bunları kullanan çok. Bunun en büyük sebebi de Wunderlist’in tıpkı DropBox gibi birçok cihazla eşzamanlanabilmesi. Wunderlist iPhone, iPad, Android, Mac ve Windows için ayrı ayrı ürettiği uygulamalar ile her platform da eş zamanlanabildiğini gösteriyor. Ayrıca bunun yanında bir uygulama indirmeden internet tarayıcısı üzerinden de To-Do List’inize ulaşabiliyorsunuz. Wunderlist’in internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Wunderlist’in ekstra bir özelliği de oluşturduğunuz listeleri başkaları ile paylaşabilmeniz. Mesela bilgisayar sahibi bir ev hanımı, eve alınacak şeylerin bulunduğu bir liste oluşturup bunu bilgisayardan Wunderlist’e giriyor. Daha sonra paylaş özelliği ile bu listeyi eşine gönderiyor. Eşi de işten çıkıp eve gelirken telefonundan Wunderlist’e giriyor ve ona gönderilen alışveriş listesine ulaşabiliyor. Bu sadece bir örnek, ancak Wunderlist’in sunduğu listeleri paylaş özelliği ile hayat daha da kolaylaşıyor.

Wunderlist’i genel olarak anlattıktan sonra uygulamasını tanıtmak istiyorum. Ama önce uygulama hakkında şunları söylemem gerek. Öncelikle iPhone ve iPad’ler için ayrı ayrı tasarlanmış bir uygulama olduğundan sadece bir tanesini tanıtabilirim. Ancak iki uygulama da bir birinin hemen hemen aynısı olduğundan ve iPad’deki grafikleri daha hoş olduğundan dolayı ben iPad versiyonu olan Wunderlist HD’yi sizlere tanıtacağım. Ancak bu uygulamanın iPhone versiyonunu indirmek isteyenler ise yine bu yazıdan faydalınacaklardır. iPhone için indirme işlemini bu link ile yapabilirsiniz. Ayrıca incelemeye başlamadan her iki uygulamanın da ve de tüm platformlardaki uygulamaların da tamamen ücretsiz olduğunu belirtmek istiyorum.

Uygulamayı ilk indirdiğinizde zaten size bazı şeyler göstererek uygulamayı tanıtıyor. Ama ben yine de en baştan tanıtacağım. Bunun için öncelikle bir liste oluşturuyoruz. İstediğiniz kadar liste oluşturmanız mümkün. Alışveriş, Çalışmalar, Yapılacaklar, Diğer vs. vs. Daha sonra ise bu listelere task denilen görevi giriyorsunuz. Mesela Alışveriş isimli listeye Ekmek, Peynir, Süt, Çocuk Maması vs. şeyler yazabilirsiniz. Tabi buraya ne yazacağınız size kalmış, ben sadece örneklendirdim. 🙂

Daha sonra ise bu görevleri özelleştiriyorsunuz. İsterseniz Priority seçeneği ile görevin önemli olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer Priority seçeneğini aktif hale getirirseniz, o görevin yanında kırmızı yıldız simgeli bir işaret olacak ve o görev direkt olarak en üste çıkacaktır.

Her görev için ayrılan alan kısıtlı olduğundan daha uzun ve detaylı notları almak için bir bölüm de mevcut. Aldığınız not ise göreve tıkladığınız zaman ortaya çıktığı için ekranda fazla yer kaplamıyor.

Due Date denilen görevin yapılma zamanını da ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede eğer bir şeyin zamanı yarın ise orada Tomorrow yazısı çıkıyor, ya da daha uzak bir tarih ise direkt olarak tarih yazıyor. Ayrıca bunun en özel tarafı, o günkü ve ertesi günkü görevlerin size otomatik olarak mail atılması. Bu sayede sabah maillerinize baktığınızda o ve ertesi günkü yapmanız gerekenleri rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Reminder seçeneği ile bir göreve hatırlatma zamanı koyabiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz zaman bu görev size mail veya bildirim yolu ile bildiriliyor.

Görevi gerçekleştirdiğiniz zaman ise sol taraftaki kutuya dokunarak yapıldı şeklinde işaretliyebiliyorsunuz. Ayrıca en alt bölümde bulunan filitre ile sadece önemli olanları, sadece yarın olan görevleri veya daha fazlasını görebiliyorsunuz. 8 farklı filitre bulunuyor. Mesela Done isimli filitre ile yapılıp bitmiş görevleri görüyorsunuz.

Wunderlist’in diğer To-Do List’lerden en büyük farkı ise birbirinden farklı 12 tane teması bulunması. Çok basit bir şey olmasına rağmen bu şekilde farklı temaların bulunması hoş bir şey. Ayrıca iOS 5 ile beraber gelen Emoji Alfabesini de kullanmak çok hoş oluyor. 🙂

Bizce; To-Do List uygulamaları bana göre basit ancak faydalı uygulamalar. Wunderlist ise bu tip To-Do List uygulamalarının en ünlülerinden. En azından ihtiyacınızı karşılıyor. Hem de ücretsiz bir şekilde. Ama siz yine de daha iyisini istiyorsanız bulabilirsiniz. Örneğin, Things for iPad isimli To-Do List uygulamasının fiyatı 20$. OmniFocus for iPad isimli uygulamanın fiyatı ise 40$. Karar size kalmış. Yine de bir To-Do List uygulaması indirmek istiyorsanız bence denemenizde fayda var. Bir şey kaybetmezsiniz. 🙂

( Yazı No: -015- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261