Press enter to see results or esc to cancel.

Noteshelf – İncelemesi

Bugün sizlere gerçekten kaliteli bir uygulamanın incelemesini yapacağım. Fakat maalesef bu incelemeden sadece iPad sahipleri yararlanabilecek, çünkü “Noteshelf” isimli bu güzel uygulama sadece iPad ile uyumlu. Eğer iPad’inizi not almak için kullanmayı planlıyorsanız, bu uygulama tam sizin aradığınız uygulama olabilir.

iPad ile kaliteli notlar almak adına üretilen bu uygulamanın fiyatı ise maalesef biraz pahalı. Geçen yılbaşında olduğu gibi indirim zamanlarında 0.99$ fiyatına gerileyen bu uygulamanın, orjinal fiyatı ise şuan 4.99$. Ama fiyatı gözünüzü korkutmasın, çünkü gerçekten karşılığını fazlasıyla veriyor.

Bundan 5-6 gün önce, yeni sürümünün (5.0) gelmesi ile bu uygulamayı sizlerle paylaşmaya karar verdim. Çünkü bu son sürüm ile beraber Noteshelf’e bir çok yeni özellik eklendi. Bu sebeple eğer not almak için hangi programı satın almalıyım diyenler, mutlaka önce bu yazıyı okumalılar. Neyse, lafı fazla uzatmadan incelmeye başlıyorum.

Çoğu not alma uygulamasında olduğu gibi uygulama size sonsuz sayfalı defterler sunuyor. Uygulama aynı zamanda tam sürüm olduğu için bu defterlerden de istediğiniz kadar oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz defterlerinizi gruplandırıp, görüntü kirliliğinden de kurtulabilirsiniz. Böylelikle eğer çok sayıda farklı defter oluşturacaksanız, aradığınızı da daha rahat bir şekilde bulacaksınızdır.

Öncelikle defterleri nasıl oluşturacağınızdan bahsedeceğim. Uygulamaya ilk girdiğinizde karşınıza kütüphaneniz çıkıyor. Sağ üst köşede bulunan New tuşuna basarak yeni defteri oluşturuyorsunuz. Uygulama sizlere 20 farklı defter içeriği sunuyor. Yani 20 farklı kağıt tipi bulunmakta. Ayrıca kendi kağıdınızı da tasarlıyabiliyorsunuz. Eğer bu kadar kağıt tipi yine de yetmezse o zaman sol üstte bulunan Store tuşuna tıklayarak uygulamanın marketinden ekstra kağıt tipi satın alabiliyorsunuz.

Tabi ki defterlerinizin hepsi aynı görünümde değil. Uygulama sizlere 15 farklı kapak tipi sunuyor. Yine bu kadar kapak tipi yetmezse, sol üstteki Store bölümünden yeni kapak tipleri satın alabiliyorsunuz.

Defteri nasıl kullanacağınızı göstermeden son olarak bir de Store bölümünden bir resim paylaşmak istiyorum. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi farklı modellerde kapak ve içerik tipleri için 0.99$ gibi küçük miktarlar ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ama kendi şahsi fikrim; uygulamanın kendisi ile birlikte gelen kapak ve içerik tipi sayısının yeterli olduğu doğrultusunda.

Boş bir defter seçerek incelemeye başlıyoruz. Öncelikle üst tarafta gördüğümüz menüleri tanıtarak başlayacağım. En başta kalem seçeneği yer almakta. Uygulamanın en başarılı bulduğum tarafı ise mevcut grafikler. Çoğu uygulamada kalemin rengini seçerken renk kutucuklarını tıklıyoruz. Ama bu uygulamada böyle bir durum söz konusu değil. Çok zarif bir şekilde 17 farklı kalem karşımıza çıkıyor. Sanki gerçekten bir kalem seçiyormuş hissi veriyor. Ayrıca menünün alt tarafından da kalemin kalınlığını ayarlayabiliyoruz.

Kalem menüsünün hemen yanında ise Text Marker’lar yer alıyor. Yani günlük hayatta bir yazının üstünü çizmede kullandığımız fosforlu kalemler. 8 farklı Text Marker bulunan uygulamada, aynı kalem menüsünde olduğu gibi burada da Text Marker’ın kalınlığını ayarlayabiliyoruz.

Uygulama bulunan silgiler bile çok güzel düşünülmüş açıkçası. Her hangi bir uygulamada bulunan; silgiyi seçip kalınlığını ayarlamak yerine, Noteshelf bize 3 farklı kalınlıkta silgi sunuyor. Kalemlerde olduğu gibi aynı şekilde bu silgiler de zarif ve kusursuz.

4. sırada yer alan Text menüsünü ilerleyen kısımlarda anlatacağım için şimdilik geçiyorum. Çünkü bu Text kısmı 5.0 sürümü ile beraber yeni gelmiş bulunuyor. Text kısmının hemen yanında bulunan Emotions bölümünde ise birbirinden farklı ifadeler bulunuyor. Aslında iOS5 ile gelen Emotion Klavyesinin tamamı burada bulunuyor. Bu sayede yazılarınıza istediğiniz gibi Emotion ifadeleri ekleyebiliyorsunuz.

6. sırada bulunan menü ise resim ekleme menüsü. Defterinize albümden bir resim eklemek istediğiniz zaman bu menü sayesinde rahatlıkla bir resim ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca hemen yanında bulunan fotoğraf işareti sayesinde ise hemen o anda bir fotoğraf çekip ekleme olanağı sunuyor sizlere.

En sağ tarafta bulunan 4 menülü kısıma geldiğimizde ise; en başta tarama tuşu yer alıyor. Bu tuş sayesinde yazdığınız yazıların istediğiniz kısmını tarayarak kopyalayıp başta bir deftere yapıştırabilmenizi sağlıyor. Aslına bakarsanız küçük ama çok lazım olan bir seçenek aslında. Neyse, yazı biraz uzun süreceğe benzediği için hızlanalım. Hemen yanındaki zoom tuşu aslında uygulamanın kilit noktasını oluşturuyor. Eğer bir Stylus’unuz yoksa ve parmağınızla yazmayı düşünüyorsanız, bu özellik sayesinde yazılarınızı çok düzgün yazabilirsiniz. Peki nedir bu zoom özelliği. Aslında sadece belli bir noktayı büyüterek rahat yazmanızı sağlıyor. Ama yazının sağ taraftaki çizgiyi geçmesi ile kendini otomatik olarak kaydırıyor. Tıpkı bir daktilo gibi. Aynı zamanda zoom menüsünde bazı kısa yollar bulunuyor. Örneğin; kırmızı, mavi, siyah kalemler, bir Text Marker ve silgi gibi.

En sağdaki Ayarlar ve Page Finder Menülerine gelmeden önce atladığım Text bölümünü anlatacağım. Geçen hafta gelen yeni sürümden (5.0) önce bu uygulamada Text tuşu yoktu. Aslında bu büyük eksiklikti. Ancak şimdi bu özelliği eklemiş bulunuyorlar. Bu sayede ekranda çift tıkladığınız yere bir metin yazabiliyorsunuz. Yüzlerce farklı yazı tipi bulunan bu seçenek sayesinde klavye yardımıyla rahatlıkla bir metin kutusu oluşturup, bu kutuyu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Oluşturduğumuz sayfayı biraz da elmalar ile süsledikten sonra Ayarlar menüsüne gelebiliriz. Burada, resimde de kutucuk içine aldığım Wrist Protection özelliği Noteshelf’i Noteshelf yapan bir özellik. Sadece bir kaç uygulamada benzeri bulunan  Wrist Protection özelliği sayesinde yazı yazarken bileğinizi iPad’e koysanız dahi bunu kalem olarak görmüyor ve yazıya çevirmiyor. Bunun sebebi sağ tarafta bulunan metal ok işareti sayesinde bu okun altına yazdığınız her yazı bilek tarafından yazılmış sayılıp iptal ediliyor. En güzel özelliği de siz alt satırlara indikçe bu metal çubuk da alt satırlara doğru ilerliyor. Bu ayarlar menüsünde bulunan diğer özellikler sayesinde o sayfanın kağıt tipini değiştirebilir, defterlerinize etiketler ekleyebilir (bu özellik de 5.0 ile beraber geldi), veya işlemleriniz bittiyse defteri Read-only moduna alabilirsiniz.

Page Finder modunda ise daha önce yazdığınız sayfaları hep bir arada görürsünüz. Yani defterin sayfalarına kuş bakışı bir göz atarsınız. İstediğiniz araya yeni sayfa ekleyebilir, sayfaları tek tek düzenleyebilir veya sayfaları gönderebilirsiniz.

Sayfalarınızı resim veya PDF formatında istediğiniz yere gönderebilirsiniz. İster mail olarak, ister iTunes’a, ister Evernote’a, ister de Dropbox’a gönderebilirsiniz. Ayrıca isterseniz fotoğraf albümüne kaydedebildiğiniz gibi isterseniz de AirPrint özelliği sayesinde bir yazıcıya gönderebilirsiniz. Aynı şekilde ayarlar menüsündeki seçenekler arasında bulunan Send Page seçeneği ile de sayfanızı Twitter veya Facebook’a gönderebilirsiniz.

Bizce; Bu inceleme yazısı biraz uzun sürdü, fakat böyle bir uygulamayı ana hatları ile incelemek bile maalesef bu kadar tutuyor. Umarım faydalı olur. Eğer iPad ile not almayı düşünüyorsanız Noteshelf sizlere önerebileceğim uygulamalardan bir tanesi. Ama başka uygulamalarda tabiki mevcut. Örnek olarak Penultimate ve UPad de bu anlamda güzel uygulamalardan bazıları. Seçenek sizin. Tüm uygulamaları aynı anda inceleyemem, ama zaman içerisinde bu uygulamaları da Küçük Elma Kurdu’nda göreceksiniz.


( Yazı No: -013- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261