Press enter to see results or esc to cancel.

Halftone – İncelemesi

Daha önce hiç karikatür çizmiş miydiniz? Bugün sizlere incelemesini yapacağım Halftone isimli uygulama ile artık kendi resimlerinizi çok rahat bir şekilde birer karikatüre dönüştürebilirsiniz.

Halftone bu anlamda gerçekten başarılı bir uygulama. Geçtiğimiz yıl Ağustos-Eylül aylarında bedava olduğu zaman indirdiğim bu uygulamadan şahsen ben çok memnun kaldım. Aynı zamanda Universal olan bu güzel uygulamaya siz de şuan 0.99$ karşılığı sahip olabilirsiniz. Tekrar ücretsiz olursa kaçırmak istemiyorsanız bizi Twitter adresimizden takip etmeniz yeterli. Fazla uzatmadan incelemeye başlıyorum.

Uygulamaya öncelikle albümlerinizden bir resim yükleyerek veya bir fotoğraf çekerek başlıyorsunuz. Ben daha önce çektiğim bir kedi fotoğrafı ile başlıyorum. Fotoğrafı çektikten sonra ise, onu ayarlama bölümüne geliyor sıra. Kırpma, kontrast, keskinlik gibi 8 farklı ayar yapma imkanıniz var. Gerekli ayarlamalardan sonra Done seçeneği ile fotoğrafımızı karikatürleştirmeye başlıyoruz.

Artık elimizde bir fotoğraftan çok bir karikatür var ve sırada ise bu karikatürü düzenleme. Öncelikle kağıt ayarını yapıyoruz. Yani karikatürümüzü hangi tip kağıda çizmek istediğimizi ayarlıyoruz. Burada 27 farklı seçenek bulunuyor. Artık siz hangisine karar verirseniz. Ama ben bu incelemede rastgele olarak “Parchment” isimli kağıt tipini seçtim.

Daha sonra ise şablonu belirlemeye geliyor sıra. Yani karikatürlerin üst ve alt kısımlarında bulunan, içine başlık vb. şeylerin yazılabileceği kutucukları seçiyoruz. Yine rastgele bir tanesini seçtim. Daha sonra bu kutulara tıklayarak yazmak istediğiniz şeyi giriyorsunuz.

Şimdi ise bir karikatürü karikatür yapan konuşma balonlarına geliyor sıra. Alt menüden balon işaretine tıklıyoruz ve karikatürün üzerinde bir konuşma balonu beliriyor. Bu balona tıklayarak yazmak istediklerinizi giriyorsunuz ve balonun tipini seçiyorsunuz. Bu aşamada 6 farklı balon seçeneği bulunuyor. İstediğimiz ayarlamaları yaptıktan sonra yine Done seçeneğini tıklıyoruz. Daha sonra paramağınız ile balonu istediğiniz yere taşıyabilir veya balondan çıkan okun nereye gideceğini ayarlayabilirsiniz.

Gerekli ayarlamalardan sonra karikatürümüz yukarıdaki şekile bürünmüş oluyor.

Şimdi karikatürümüzü daha da güzelleştirerek ona bir küçük resim ekliyelim. 15 farklı küçük resimin arasından resmimize uygun olan bir tanesini ekliyorum. Daha sonra ise eklediğim bu küçük resmin renk ayarlarını yapıyorum. Karikatürümüz giderek güzelleşmeye başlıyor.

Ama sanki bir şey eksik gibi geliyor gözüme. Tahminimce bu yazı tipinden kaynaklanıyor. Aşağıdaki menünün son seçeneği olan yazı tipi ayarlarını seçiyorum. Burada yüzlerce farklı yazı tipi ve 3 farkli boyut bulunuyor. Çok detaylı aramadan karikatürümüzde güzel durabileceğini düşündüğüm “Noteworthy Bold” isimli yazı tipini seçip yazi boyutunu da Large’a getiriyorum. Artık karikatürümüz resmen tamamlandı.

Şimdi ise karikatürümüzü kaydetme ve başkalarıyla paylaşma bölümüne geliyoruz. Sağ üst köşede gördüğünüz şeçeneğe tıklayarak oluşturduğunuz karikatürü albümünüze kaydetebilir, mail olarak gönderebilir, Facebook veya Twitter’da paylaşabilir, yazıcıdan çıkartabilir ve hatta (bu nokta gerçekten ilginç) bir Postcard olarak yollayabilirsiniz.

Postcart olarak yollama seçeneğini açıkcası ilk defa bu uygulamada görmüş bulunuyorum. Ancak çok güzel düşünülmüş bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu seçneği seçerseniz arkaplanın beyaza dönüşmesi gerekiyor. Bunu kabul ederseniz karşınıza adım adım yapmanız gerekenler çıkıyor. Öncelikle Postcard’ın arkasına yazı yazdırabilir veya kücük bir resim daha ekliyebilirsiniz. Bu aşamadan daha ilerisine gitmedim. Ancak siz karikatürünüzü bu şekilde bir Postcard olarak gönderirseniz ve bu başarı ile gerçekleşirse lütfen bizimle paylaşın. Böylece diğer okuyucularımız da bu özelliğin Türkiye için güvenli çalışıp çalışmadığı hakkında fikir sahibi olurlar. Ama son olarak bu işlemin paralı olduğunu söylemeliyim. Daha doğrusu ben öyle tahmin ediyorum, çünkü kimse sadece Halftonu satın aldınız diye bedavaya bu işi yapmaz. 🙂

Artık karikatürümüzü  resmen tamamladık. Halftone ile ilgili son özellik de ayarlar menüsü. Yukarıdaki resimdeki gibi sol üstte bulunan çark simgesine tıklayarak ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Burada karikatürün arka planında kullanılan noktaların ayarlarından, uygulama ilk çalıştığında düzenleme menüsünün açılıp açılmamasına kadar çoğu şey mevcut. İstediğiniz ayarları buradan yapabilirsiniz.

Bizce; Evet, bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu program hakkında kendi görüşlerimi zaten yazının başında kısaca belirtmiştim. Bence gerçekten tebrik edilecek bir uygulama. Hele karikatürlerden hoşlanan insanlar için birebir. Ayrıca son olarak bir şey daha söylemek istiyorum. Hatırlarsanız yazının başında karikatürde kullandığım kedi resmini daha önce çektiğim bir resim olduğunu söylemiştim. Bu doğru, çünkü resimdeki kedi kendi kedim. 🙂 Kedileri çok seven bir kişi olarak, iki kedi sahibiyim. Resimdeki kedi ise 4,5 aylık bir erkek Van kedisi. Bunu da sizlere veda etmeden belirtmek istedim. 🙂

( Yazı No: -012- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261