Press enter to see results or esc to cancel.

DropBox – İncelemesi

Bugün sizler için inceleyeceğim uygulama, çoğu Apple kullanıcısı için artık vazgeçilmez oldu. Hem iPhone hem de iPad kullanıcıları bu uygulama sayesinde çok rahatlıyorlar. DropBox isimli bu uygulamayı çoğu okurumuz zaten biliyordur. Ama ben DropBox adını henüz duymamış okurlarımızın da bu uygulamadan mahrum kalmaması için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

Uygulama isminden de anlaşılacağı üzere aslında sadece bir kutu görevi görüyor. Düşen bir Kutu. Bu uygulama sayesinde iPad veya iPhone’unuzla yaptığınız çalışmaları bilgisayarınıza çok rahat bir şekilde atabiliyorsunuz. Aynı şey tam tersi için de geçerli, yani bilgisayarda oluşturduğunuz bir dosyayı veya belgeyi DropBox sayesinde iPhone veya iPad’inize de atabiliyorsunuz.

Her ne kadar iOS5 ile gelen iCloud özelliği DropBox’ın yerine geçmeye çalışsa da henüz bunu tam mânâda başaramadı. Örneğin iPhone’unuzla bir resim çektiniz, eğer bu resmi yine iPhone ile DropBox’a atarsanız, anında iPad’inize iPod’unuza ve bilgisayarınıza da bu resim transfer edilmiş oluyor.

Ama bu özelliğin aynısı iCloud’daki Fotoğraf Yayını sayesinde de yapılabiliyor. Doğru, haklısınız. Bu yüzden iCloud DropBox’a büyük bir rakip oldu. Ama bir de şu yönden bakalım. Mesela bir iPad’iniz var, telefon olarak da Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsunuz. İşte bu durumda iCloud çaresiz kalmasına rağmen DropBox çaresiz kalmıyor. Bunun sebebi DropBox’ın aynı zamanda bir de Android uygulamasınn bulunması.

Tabi iCloud’dan üstün sayabileceğimiz en büyük özelliği bu değil. iCloud yeni bir sistem olduğu için henüz çoğu uygulama kendini iCloud’a uyumlu hale getiremedi. Günümüzde sadece bir kaç farklı uygulama ve iWorks uygulamaları iCloud’u destekliyor. DropBox ise neredeyse tüm uygulamalar tarafından destekleniyor.

DropBox’ı daha iyi anlatmak için kendimden bir örnek vereyim. Mesela ben bir yazı yazacağım zaman yazımı genellikle iPad’imde bulunan Quick Office Pro HD uygulaması ile yazıyorum. Çoğu uygulamada da olduğu gibi bu uygulama da DropBox’i destekliyor. Ardından tek bir hamle ile dosyamı DropBox’a gönderiyorum. Bilgisayarımı açtığımda da dosya anında yüklenmiş oluyor.

Bunun gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu sebeble bu programın gerçekten tavsiye edilir bir program olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bilgisayarınıza da DropBox’ı indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tabi ki DropBox iCloud’un yapabileceği her şeyi de yapamıyor. Mesela yedekleme gibi konularda iCloud sayesinde hiç iTunes kullanmadan cihazınızı yedekleyebiliyorsunuz, ama bu özellik DropBox’ta mevcut değil.

Gelelim fiyat konusuna. Uygulama tamamen FREE, ama size verilen kullanım alanı tabi ki sınırsız değil. DropBox’ın size verdiği bedava kullanım alanı 2 GB. Ama bunu arttırmak mümkün. Hatta geçenlerde DropBox’dan gelen bir mailde gördüğüm kadarıyla bu alanı hiç para vermeden de büyütebilirsiniz. DropBox’a üye yaptığınız her kişi başına bedava 250MB kullanım alanı kazanıyorsunuz. Bu şekilde kullanım alanınız 8 GB’a kadar arttırabiliyorsunuz.

Yok bana çok büyük alan lazım derseniz eğer, o zaman da 50 GB ve 100 GB’lık paralı kullanım alanları da mevcut. Bunların fiyatları ise, sırasıyla yıllık 100 ve 200 $. Ama eğer yıllık yerine aylık almak isterseniz bu da mümkün. Bunun için de aylık sırasıyla 10 ve 20$’lık bir maliyeti var. Eğer bir şirketseniz ve 1 TB’ın üstünde alan istiyorsanız bu da mümkün. 5 kullanıcıya kadar 1 TB’ın üstünde alanın fiyatı ise 795$. Bu noktadan sonra daha detaylı bilgileri DropBox’ın kendi sitesinden alabilirsiniz.

Ayrıca iCloud’un size verdiği kullanım alanlarını da yazıyı bitirmeden ekleyelim. iCloud her Apple ID adına bedava 5 GB alan veriyor. Bunu yükseltmek de tabi ki mümkün. Apple bunun için size paralı olarak 10,20 ve 50 GB’lık alanlar sunuyor. Bunların yıllık fiyatları ise sırasıyla 20,40 ve 100$ olmakta.

Kısaca DropBox’ı özetlemek gerekirse; 2 GB hafızalı, bedava ve neredeyse tüm uygulamalar ile uyumlu bir Flash Disk. Tabi ki bu Flash Disk için internet bağlantısı gerekiyor. O yüzden tam anlamda Flash Disk demek de doğru olmaz. Ama İnternet’te depolama özelliği çoğu kişi için artık bir dezavantaj değil, tam tersine büyük avantaj.. 🙂

Bizce; ben şahsen bu uygulamanın gerçekten güzel ve kaliteli olduğuna inanıyorum. Bence iCloud yaklaşık bir sene boyunca da DropBox’in pabucuna dama atamayacak. Ama bir sene sonra muhtemelen tüm uygulamalar kendini iCloud ile uyumlu hale getirecektir. Bu sebeple bana göre şimdilik DropBox daha avantajlı.

( Yazı No: -010- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261