Press enter to see results or esc to cancel.

RISK: The Offical Game for iPad – İncelemesi

Bugün sizlere daha öncede eski adresimizde incelemesini paylaşmış olduğum “RISK: The Offical Game for iPad” i inceleyeceğim. Yazının üzerinden bir kez daha geçeceğimden dolayı eksik bir yer kalmış ise, onları da tamamlamamış olmayı umut ediyorum. Fazla uzatmadan incelemeye başlayalım artık.. 🙂

Öncelikle bu oyunun iPad ve iPhone olmak üzere iki farklı sürümü bulunduğunu hatırlatayım. Eğer iki cihazınıza da indirmeyi düşünüyorsanız iki kere ayrı ayrı para vermeniz gerekecek. Fakat içerik olarak çok da bir farkı olduğunu söyleyemem. Tabi HD olması ve büyük ekranda oynanmanın güzelliği fiyatlara da yansımış. iPhone fiyatı 2.99$, ama iPad fiyatı 6.99$. 2 hafta önce iki sürüm de 0.99$’a inmişti. Ama ertesi gün tekrar fiyatı normal hale geldi. Bu tip indirimleri de Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Risk, strateji severler için özel olarak tasarlanmış bir oyun. Masaüstü halini çoğu kitapçılarda görmüşsünüzdür. iPad sürümünde ise, bu oyunun ana mantığı korunulmuş. Arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz gibi yapay zekaya karşı da oynayabiliyorsunuz.

Oyun bir dünya haritası üzerinde geçiyor ve her oyuncunun bir devleti var. Tabi ki aynı zamanda askerleri de. Her tur sahip olduğunuz şehir sayısı ile orantılı olarak, şehirlerinize asker ekliyorsunuz. Bu askerleri kullanarak da komşu şehirlere savaş açıyorsunuz.

Savaş zarlar ile yapılıyor. Saldıran için maksimum üç olacak şekilde asker sayısına göre zar atma hakkı veriliyor. Savunan için ise maksimum iki zar hakkı. Büyükten küçüğe zarlar sıralanıyor ve büyük atan kazanıyor. Aynı atınca ise savunan taraf kazanıyor.

Her tur üç bölümden oluşuyor. Asker ekleme, savaş yapma ve asker nakli. Savaştan sonra bir şehrinizde bulunan askerlerden istediğiniz kadarını (en az bir asker geride kalmak zorunda) başka bir şehrinize transfer ediyorsunuz. Tabi ki şehirler bağlantılı olmak zorunda.

Oyunda kart denilen bir olay daha var. Her savaş yapıp kazandığınız tur sonunda bir kart kazanıyorsunuz, ayrıca bir devleti tamamen yok ederseniz onun bütün kartlarına sahip olabiliyorsunuz. Kartlardaki kombinasyona göre, her aynı tip en az üç kart karşılığı belli miktarda asker alıyorsunuz. Ama elinizde de en fazla beş kart tutabileceğinizi eklemeliyim.

Bizce, bu oyun hakkında kendi şahsi düşüncem çok olumlu bir yönde. Bunu strateji seven bir insan olmama bağlayabilirsiniz. Ama arkadaşlarınızla oynadığınız zaman, strateji oyunlarını sevmeseniz bile bu oyundan zevk alabiliyorsunuz. Fiyat konusuna gelince, açıkçası pahalı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu sizin kanaatinize kalmış bir durum. Benim bu konuda söyleyecek fazla bir sözüm yok. Sadece şunu söyleyebilirim; İyi Eğlenceler.. 🙂

( Yazı No: -003- )


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
Comments

Comments are disabled for this post


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function set_magic_quotes_runtime() in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php:261 Stack trace: #0 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(342): SAPE_base->_read('/home/mdolmaci/...') #1 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php(417): SAPE_base->load_data() #2 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/settings.php(11): SAPE_client->SAPE_client(Array) #3 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/footer.php(37): include('/home/mdolmaci/...') #4 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(572): require_once('/home/mdolmaci/...') #5 /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-includes/template.php(531): load_template('/home/mdolmaci in /home/mdolmaci/public_html/kucukelmakurdu.com/wp-content/themes/readable/inc/cache/ee9f7492a0556638a28a029494868231/cache.php on line 261